Anasayfa / Pazarlama ve Satış / İletişim hakkındaki temel bilgiler

İletişim hakkındaki temel bilgilerÜç Tür İletişim Durumu

Sizi daha bilinçli kılmak ve böylece daha başarılı olmanızı sağlamak için iletişim hakkındaki temel bilgilere göz atalım.

iletisim durumuSadece üç tür İletişim Durumu’nun olduğunu biliyor muydunuz?. Diğer insanlarla etkileşime girip karşınızdaki kişi ile iletişim amaçlı olarak ilgilendiğinizde sadece üç şey meydana gelmektedir. Ne tür bir karşılaşma durumu içinde olduğumuza dayanarak karşımızda-kini nasıl etkileyeceğimizi belirleyeceğimiz için bu durumları bilmemiz ve. tanımlayabilmemiz önemlidir.

İletişim Durumları’nın ilki, Günlük Konuşmalar ’dır. Bu; genellikle sizin kendi hakkınızda, karşınızdakinin de kendi hakkında konuştuğu durumdur. Başarı ve etkileme bakımından elverişsizdir ama sosyalleşme bakımından faydalıdır. Kısacası, başkalarını etkileme bakımından elde edilecek bir şey yoktur. Günlük Konuşmalar konusunda size tavsiyede bulunmam gerekirse, bırakın konuşmanın %90’ını başkaları yapsın, karşınızdakiler hakkında sorular sorun derim. Herkesin konuşmayı en çok sevdiği konu, kendisidir.

İletişim Durumları’nın İkincisi, Bilgi ve Talimat Alışverişi’ dir. Bu türde; bilgi alır, bilgi verirsiniz, talimat alır, talimat verirsiniz. Kontrol öğeleri ortaya çıktığı için Bilgi ve Talimat Alışverişi etkilemede başarı elde etmemiz açısından oldukça elverişlidir. Bilgi veya talimat verdiğinizde, etkileşimin kontrolünü elinize almış olursunuz. Etkilemede kontrolün önemi büyüktür.

Bilgi ve Talimat Alışverişi durumunda karşımızdaki Alıcı değerlendirme fırsatını bulduğunuzu fark etmeniz önemlidir. Herhangi bir satış eğitimine katılmışsanız, satış yapmanın soru sorma aşamasında Alıcı’yı değerlendirmeniz söylenmiştir. Ama biz farklı bir felsefeyi temel alarak eğitim veriyoruz.

Programımızda katılımcılara etkileme için kullanabilecekleri değerli vakitlerini temel bilgileri edinmek için soru sorarak geçirmemelerini öneriyoruz. Alıcı’nın niteliklerinin neler olduğunu öğrenmeye çalışıyorsanız, Bilgi ve Talimat Alışverişi durumu içindesinizdir. Etkileme faaliyetine ayırdığınız zamanı karşınızdakini etkilemek için kullanın!
Tüm iletişim durumlarının Büyük Babasını öğrenmeye hazır mısınız? Başkalarını etkilemek ve satış yapmak için en elverişli alana hoş geldiniz. Bu İletişim Durumu’na biz Alım-Satım Durumu diyoruz.

Bu faydalı durum etkilemenin merkezindedir. Daha açık olmak gerekirse, bu durum sadece para kazanma amacıyla bir ürün veya hizmet sattığımızda ortaya çıkmaz. Bizler, Alım-Satım Durumları ile her gün hem de günde birkaç sefer karşılaşıyoruz. Sorulması gereken soru şudur: Bu durumu tanımlayabiliyor, ondan nasıl başarı elde edebileceğinizi biliyor musunuz? Her daim etkileyici olmanız gerekiyor derken Alım-Satım Durumları’m nasıl tanımlayabileceğinizi, bunların hepsinden nasıl başarı elde edeceğinizi bilmeniz gerektiğini ifade etmiştim.

  Anormal Pazarlama Vakaları Pazarlamama

Eşinizi başka bir restorana veya filme gitmesi konusunda etkilemeye çalışmak, banka görevlisi ile konuşmak ya da daha çok çalışmaları için çalışanlarınızı motive etmek, Alım-Satım Durumları’verilebilecek örnekler içindedir. Bunlar, hayatın tüm alanlarında başarınızı ve liderlik yeteneklerinizi etkileyebilecek Alım-Satım Durumları’dır.

Programımızda tanımlanan Alım-Satım Durumu’, bir Alıcı ve Satıcı’mn karşılaşması ve Alım-Satım Durumu’nu gerçek kılan ana öğenin, “her seferinde alınan bir kararın” bir araya gelmesi ile oluşur.

Birisi sizden karar vermenizi istiyorsa, Alıcı’sınızdır. Siz birisinden karar vermesini istiyorsanız, Satıcı’sınızdır. Bu kitapta bu kelimeler standart terimler olarak geçmektedir.

Bir Satıcı olarak karşınızdakinden karar almasını isterseniz ve ortaya çıkan sonuç siz ve de Alıcı için faydalıysa, Alım-Satım Durumu’nu Kazarı/Kazan elde ederek sonuçlandırırsınız. Bir Satıcı olarak karşınızdakinden karar almasını isterseniz ve Alıcı ürününüzü veya hizmetinizi almaz ya da fikrinizi kabul etmezse Alım-Satım Durumu’ndan KaybetKaybet sonucu ile ayrılırsınız. Karşınızdaki kişiyi manipüle etmeye değil, gerçek anlamda etkilemeye çalıştığınızı farz ederek bu sonuca Kaybet/Kaybet durumu diyoruz.

Reddedilmiş veya “hayır” cevabını almış olabilirsiniz. Sorun değil. Hepimiz bu tür durumlarla karşılaşıyoruz. Asıl soru; bir anda kayıpları azaltıp, kazançlarınızı arttırabilecek misiniz? “EVET” cevabını duyuyor gibiyim!

Hayatınızın her alanında ne kadar çok kazanç elde ederseniz, o kadar çok başarı elde edersiniz.

Özetlemek gerekirse, üç tür İletişim Durumu vardır:

Etkileme açısından elverişliliği az, sosyalleşme açısından faydası yüksek Günlük Konuşmalar.

Alıcı’yı değerlendirme ve kontrol gücümüzü arttırma olanağı sağladığı için elverişli olan Bilgi ve Talimat Alışverişi.

Etkilemeyi gerçekleştirmemiz için en büyük fırsatı sunan Alım-Satım Durumu. Bu durumu tanımlayabilmeli, nasıl başarı elde edebileceğinizi bilmelisiniz.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Günümüzde Pazarlama

‘Post marketing’ süreci değişim ve yenilenme demektir. Her aşama sürecin sonlanmasına değil yeni bir başlangıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir