Dünyadan ve Türkiyeden Güncel Haberler

İngiltere’de Eğitim

İngiltere’de eğitim almayı hedefleyen öğrenciler ve onların aileleri için sistemin detaylarını, okulların sunduğu diploma ve sertifika programlarını araştırdık…

BİRLEŞİK Krallık’ı oluşturan dört ülkenin hepsinde aynı eğitim sistemi uygulanmasına rağmen lskoçya küçük farklılıklar gösteriyor. Birleşik Krallık’ta ilköğretim, orta öğretim tek bir zorunlu “okul eğitimi” adı altında birleştirilmiş durumda. Bütün eğitim hayatı üç aşamaya ayrılıyor.

Bütün vatandaşların alması gereken zorunlu eğitim dönemidir. Öğrenciler 6-11 yaş arasında ilköğrenim ve 11-16 yaş arasında da orta öğrenim olmak üzere 16 yaşına kadar toplam 10 yıl zorunlu okul eğitimi alıyor. 16 yaşında GCSE (General Certificate of Se-condary Education) adlı sınavı veren öğrenciler mezun olmuş sayılıyorlar. GCSE sertifikası Türkiye’deki lise diplomasına eş sayılıyor. Bu zorunlu eğitim çoğunlukla devlet okulları tarafından verilse de öğrencilerin yaklaşık yüzde 7’si özel okullara devam ediyor.

İLERİ EĞİTİM

Okul eğitimi dönemini tamamlayan öğrencilerin iş hayatına atılırken tek alternatifleri üniversite değil. İngiltere’de mesleki ve sosyal alanlarda eğitim veren kısa veya uzun süreli pek çok

ileri eğitim okulu var. Bunlar pek çok iş koluna yönelik sayısız diploma ve sertifika programları sunuyor. Üç aydan 2 yıla kadar olabilen bu mesleki eğitim programlan pek çok saygın ve tanınmış “College” veya “Institute” tarafından yürütülüyor. Ve öğrencilere pazarlamadan denizciliğe, turizmden tasarıma kadar pek çok alanda yeterli sertifikalar ve diplomalar sunuyor. Bu sertifika programları, yabancı öğrenciler tarafından da hem düşük maliyetli hem de kısa süreli olmaları sebebiyle tercih ediliyor.

YÜKSEK EĞİTİM

İngiltere’de yüksek öğrenim, Türkiye’deki gibi “lisans »yüksek lisans” olarak iki aşamalı değil. “A-Level” » “Lisans” » “Yüksek Lisans” şeklinde ilerleyen üç aşamadan oluşuyor.

A-Level: Okul eğitimini tamamlayan öğrenciler üniversiteye başlamadan önce iki akademik yıl boyunca A-Level okullarına gidiyor. Öğrencilerin hangi üniversiteye yerleştirileceği A-Level başarı notuna göre belirleniyor.

Lisans eğitimi: İki akademik yıl süren A-Level eğitiminin ardından başlıyor ve toplam 3 yıl sürüyor. A-Level eğitimiyle birlikte toplam 5 yılık bir sürede üniversite eğitimi tamamlanmış oluyor. Genel olarak sosyal bilimler alanında lisans diploması alanlar BA (Bachelor of Arts), fen bilimleri alanında lisans diploması alanlar da BSc (Bachelor of Science) ünvanını alıyor. Cambridge ve Oxford gibi dünyanın en eski üniversitelerini barındıran bu ülkenin güçlü ve tarihi bir eğitim anlayışı var.

Yüksek Lisans (Master): Ingiltere’de yüksek lisans çoğu bölümde tam zamanlı olarak sadece 1 yıl sürüyor. 10-20 bin kelime uzunluğundaki tezinizi ise derslerin bittiği yaz ya da daha sonraki bir tarihte teslim etmeniz bekleniyor.

Yüksek lisans seviyesinde en yaygın akademik unvanlar, MA (Master of Arts), MSc (Master of Science), MMus (Master of Music) ve LLM (Master of Laws) şeklinde sıralanıyor. İki tip yüksek lisans programı var: Ta-ught Master ve Research Master. Research Master, bir sınıfta eğitim görme anlayışı yerine öğrencinin kendisine verilen bir alanda bağımsız olarak araştırma yapması, 30-40 bin kelimelik bir tez hazırlaması ve bu teze göre diplomasını alması anlayışı üzerine kurulmuş durumda.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu