Pazarlama ve Satış Taktikleri

Kendinizi Network’ünüzle Pazarlayın

Satış bağlantılar kurmakla ilgilidir, fakat sadece müşterilerle değil. Bir pazarlamacı olarak uzun vadedeki başarınız başkalarıyla birlikte çalışabilmenize bağlıdır. Network oluşturmak, ister işinizi garantilemeyi ve işinizle ilgili hedeflerinizi geliştirmeyi, ister profesyonel tavsiye arayışını içersin, size paha biçilmez yararlar sağlayacaktır.

Network oluşturmak için ipuçları

Pek çok pazarlamacı etkili bir network oluşturmak için gerekli zamanı ayırmayı çok zor bulur. Okuyacağınız ipuçları günlük rutininizde uygulayabileceğiniz kilit stratejiler sunacaktır.

Network'ünüzle Pazarlayın

Fırsatları Yakalamak için Network Oluşturun

İlk adım başkaları hakkında bir şeyler öğrenmeye ve kendinizi başkalarına açmaya hazır olmaktır. Aşağıdaki network oluşturma fırsatlarını siz de keşfedin:

  • Sanal Bir Network Ağına Üye Olun: Eğer yapabiliyorsanız, kariyer bağlantılı grupların satışla ilgili sorularını cevaplayın. Kendinizi değerli bir kaynak haline getirin, böylece büyük ihtimalle meslektaşlarınızın saygısını, tavsiyesini ve ilgisini kazanacaksınız. Kim bilir, belki de işe alımla uğraşan birilerinin bile ilgisini çekebilirsiniz.
  • Bilgi Toplayın: Mesleğiniz hakkında araştırma yapın ve kendi alanınızdaki uzmanlar hakkında bilgi sahibi olun. Kendi sektörünüzün bölgesel aktiviteleri ve network grupları nerde diye öğrenin.
  • Taraftar olun: Sizinle aynı mesleği yapan birinin düzenlediği bir seminere katılın. Atlantalı satış eğitmeni Len Foley, seminerden sonra o kişiye bir mail atmanızı öneriyor. Seminerle ilgili düşüncelerinizi bildirin ve karşılıklı profesyonel ilgi alanlarınızı paylaşmak ve tartışmak için görüşmeyi teklif edin. Ayrıca bu kişinin üye olduğu network gruplarını öğrenin.
  • Bölgesel Bir Network Grubuna Dahil Olun: Yeteneklerinizi geliştirmek için kendi alanınızla ilgili organizasyonlara dahil olun. Bir gruba üye olmak mesleğinizdeki yeni gelişmelerden ve yeni yüzlerden haberdar olmanızı sağlayacaktır. Aynı zamanda sizi uzmanların tavsiyelerine açık hale getirecek ve kendi uzmanlığınızı paylaşmanızı sağlayarak meslektaşlarınız arasındaki “marka”nızı güçlendirecektir.
  • Kendinizi Tanıtın: Network oluştururken ya da benzer aktivitelere katılırken mutlaka bir isimlik taşıyın ve kolay ulaşılır olun. Eğer katıldığınız organizasyon bir isim kartı vermiyorsa kartvizitinizi isimlik haline getirin.
  • Uzmanların Tavsiyelerinden Kaçmayın: Bir meslektaşınız ya da alanınızda uzman biri size bir tavsiye verirse bu tavsiyeyi dikkatle dinleyin. İyi bir danışmanlığın yanı sıra size bir sonraki büyük girişiminiz için ihtiyacınız olan ilhamı da verebilir.
  • Bağlantılarınızı Kendi Sektörünüzle Sınırlamayın: Satışın her alanındaki insanlarla buluşmaya açık olun. Gerçekten karşılaşmayı isteyebileceğiniz bir insanda bir adım uzakta olup olmadığınızı asla bilemezsiniz.

Kendinizi Pazarlamak İçin Network Oluşturun

Network oluşturmak sadece sektörün ileri gelenlerini tanımanın bir yolu değildir, aynı zamanda sizin de onlardan biri olmanıza yardım eder. Novato’da bir halkla ilişkiler danışmanlık firması olan Promising Promotion’ın yöneticisi Jill Lublin şöyle diyor: “kimi tanıdığınız değil, kimin sizi tanıdığı önemlidir.”

Bir dahaki sefere bir aktiviteye katıldığınızda konuşmaya şöyle başlamayı deneyin:

  • “İşinizle yakından ilgileniyorum ve bunu geliştireceğine inandığım ipuçları ve stratejiler içeren bir satış programım var. Bir öğle yemeği sırasında bunu sizinle paylaşmaktan mutluluk duyarım. Çarşamba 11.45’e ne dersiniz? Daha sonraki detaylar için pazarlama bilginizi, yeni tanıştığınız bu kişinin asistanıyla bağlantıya geçerek sergileyin.“
  • “Geçenlerde sizin çalıştığınız şehri ziyaret ettim. Aslen oralı mısınız?” O kişinin geçmişiyle ilgilendiğinizi gösterin ve ortak bir nokta yaratmaya çalışın.
  • “Şu, şu kişilerle konuşuyordum da…” Kendiniz ve potansiyel bağlantınız arasında ortaklıklar kurmaya çalışırken isimler verin, özgeçmişinizi değil. En önce kendinizi pazarlamaktan kaçının- mesela kendinizi başarılarınızın bir listesini yaparak tanıtmayın. İnsanlar sizin kendi çıkarlarıyla ne kadar ilgilendiğinizi öğrenmeden önce ne kadar bilgili olduğunuzu öğrenmekle pek ilgilenmeyeceklerdir.

Potansiyel bir kontağa yaklaşırken ona sunacağınız bir şey varmış gibi görünmenin, onu bu iyiliği geri ödemeye daha meyilli kılacağını unutmayın.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu