Güncel Ekonomi Haberleri

Kiraz ihracatında hedef dünya liderliği

Kiraz ihracatında hedef dünya liderliği

41Türkiye’de son yıllarda en popüler tarımsal üretim çeşitlerinden biri olan kiraz üretimi, üreticisini genel olarak memnun ediyor. Dünyada kiraz üretiminde lider konumda olan Türkiye, kaliteli ve güvenli ürününü, en uygun fiyada tüketiciye sunuyor. Türkiye’nin kiraz üretimi ve ihracan ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Uludağ Yaş Meyve Sebze Ihracatçılan Birliği Başkam Dr. Salih Çalı, sektör olarak amaçlarının ‘Türk kirazı imajını’ korumak olduğunu belirterek, “Kiraz ihracatında yol haritamızı belirledik.

Üretimimizin, 5 yılda en az dörtte birini ihraç etmeyi hedefliyoruz. 2023 yılı için öngördüğümüz 13 milyar dolarlık ihracatın da minimum 500 milyon dolarını da kirazdan alacağız” dedi.

Türkiye’de kiraz üretiminin her yıl arttığını ancak, iklim koşulları nedeniyle rekoltenin tam anlamıyla belirlenemediğini ifade eden Çalı, kiraz üretiminde Türkiye’nin dünyada birinci sırada yer aldığını belirterek, şöyle konuştu: “417 bin ton kiraz üretimiyle dünyada birinci sırada yer alıyoruz. Bunun ancak 50-60 bin tonunu ihraç edebiliyoruz. Kiraz ihracatı yapan ülkeler arasında ABD ilk sırada yer alırken, bu ülkeyi sırasıyla Şili, Türkiye, İspanya ve İtalya izliyor. Amacımız ihracattaki sıralamamızı, üretime paralel olarak birinciliğe yükseltmek.”

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu