Anasayfa / Haberler / Kobilerde İşini Büyütmek İçin Koçluk Hizmeti Almaya Başladı

Kobilerde İşini Büyütmek İçin Koçluk Hizmeti Almaya BaşladıDaha büyük ve güçlü bir şirket olmak, çalışanlarını motive edip verimliliği artırmak isteyen KOBİ’ler de koçluk hizmeti almaya başladı. Sunduğu fırsatları görebilenler artık koçluğun “pahalı” olduğu kanısını terk ediyor…

kocluk“İŞİMİ bana mı öğreteceksiniz” mantığı artık demode oldu. Büyük resmi görmek, güçlü yanlarını ortaya çıkarmak, amaca odaklanmak, daha yetkin yöneticilere sahip olmak artık KOBİ’lerin de hedefleri arasında. Evet, koçluk hizmeti Türkiye’de halen ağırlıklı olarak uluslararası sermayeli şirketler ve önde gelen Türk firmaları tarafından kullanılıyor. Ve bu hizmet üst düzey yöneticiler tarafından tercih ediliyor.

Ancak yavaş yavaş iş dünyasında sayıları itibariyle önemli bir yer tutan KOBİ’ler de bu alana ilgi göstermeye başlamış durumda. Özellikle vizyoner bir patronu veya üst yönetimi olan KOBİ’lerin koçluğun önemiyle ilgili bilinç düzeyi her geçen gün artıyor.

Teknoloji, internet gibi dinamik sektörlerde faaliyet gösteren şirketler her konuda olduğu gibi koçluk konusunda da en meraklı olanlar arasında. Uzmanlara göre bunda adı geçen sektörlerdeki yönetimin araştıran, yenilikçi, yüksek eğitimli bir profile sahip olması önemli bir etken. Ayrıca uluslararası iş ortakları ve yatırımları olanların da konuyla hayli ilgili ve bilgili olduğu söyleniyor.

DAHA HIZLI İLERLİYORLAR

Noble Manhattan Yönetici Direktörü Ebru Ertureteıı’e göre, KOBİ’ler daha hızlı hareket etme kabiliyetleri olduğu için karar verip doğru koçu seçerek hızla çalışmalara başlayabiliyor. Bu vizyona sahip olan KOBI’ler zaten yetkinlik ve vasıfları oldukça kuvvetli profesyonellerle çalıştıklarından faydalı sonuçlar da alabiliyorlar. Ekonomik krizlerden sonra KOBt’lerin önündeki en önemli fırsatlardan birinin daha yüksek kalitede insan gücüne erişmek olduğuna değinen Ertureten, “Bu sebeple söz konusu profildeki yönetici ve yönetici adaylarıyla çalışan şirketler, koçluk hizmetinden de daha fazla geri dönüş alabiliyor. Biz de potansiyellerini ortaya çıkarmaya çalıştığımız, koçluk prensiplerine inanan bir danışan kitlesiyle çalışmış oluyoruz” diyor.

İSTEKLİ VE HEVESLİLER

Peki KOBİ’ler neden bu hizmeti almalı? KOBt’lerin patron ve üst düzey yöneticileriyle çalışan Ebru Ertureten, KOBl’lerde liderlik gelişimi gibi programların büyük şirketlere göre pek yaygın olmadığının altını çiziyor. Bu sebeple KOBl’ler performans artırıcı sistemlere pek alışık olmamanın getirdiği bir heves ve merak içindeler. Bu da onları koçluğun temel dayanağı olan danışanın taahhüdü konusunda daha istekli hale getiriyor.

Koçluk sayesinde bir KOBİ yöneticisi, liderlik dengesi, delegasyon, çatışma yönetimi, ikna kabiliyeti, iletişim yetkinlikleri gibi birçok alanda yaşayabileceği sıkıntıları çözebiliyor.

Yine kendi içsel süreçlerini daha iyi kontrol ederek işyerinde ve kendi hayatındaki toplam yaşam kalitesini artırıyor.
Noble Manhattan Türkiye’nin öncelikli amacı yüksek kalitede yetiştirilmiş kurumsal koç sayısını artırmak. Türkiye’de 65 adet akredite koç olduğunu hatırlatan Ertureten, “Özellikle bizim gibi daha deneyimli koçların büyük şirketleri tercih etmeleri sonucunda, KOBl’lerde bu işi yapabilecek yetkin koçların yetişmesi gerekiyor. KOBt’lerin saat ücretlerini daha rahat karşılayabilmeleri, koçlara güven duymaları lazım” diyor.

ÜÇÜNCÜ NESİL TALEP EDİYOR

Avrupa Koçluk ve Mentorluk Konseyi (EMCC) Türkiye Başkanı Dr. Rıza Kadılar, koçluk hizmeti konusunda orta ölçekli, Türk sermayeli firmaların da büyük bir far-kındalık yaşadığına değiniyor. Özellikle şirket yönetimine yeni giren üçüncü nesil aile bireylerinden yönetici koçlu-ğu üzerine talep gelmeye başladığını belirten Kadılar, sözlerini şöyle sürdürüyor:

  Alışveriş çılgınlığı AVM'leri coşturdu

“Geçen yıl en büyük 500 şirketin neredeyse üçte birinin zarar açıkladığı, hatta bu oranın bu yıl daha yükselmesi ihtimalinin bulunduğu düşünülürse konunun ciddiyeti daha da iyi anlaşılıyor. Bu rekabet ortamında sürdürülebilir başarıya ancak yetenekli yöneticiler sayesinde ulaşılabileceği aşikar. Ancak bu alanda özellikle büyük firmaların yöneticilerine sunduğu yönetimsel gelişme imkanını KOBİ’lerin sağlaması çok zor. İşte yönetici koçluğu bu bağlamda hem şirket ortakları hem de yöneticileri için birçok alanda farkındalıklarını artırmaları, kendi önceliklerini belirlemeleri, engellerini ortaya çıkarıp sahip oldukları imkanları daha etkin kullanabilmeleri için eşsiz bir imkan sunuyor.”

Uzmanlar, KOBl’lere uluslararası standartlara sahip bir temel koçluk eğitimine katılıp neler kazanabilecekleri konusunda fikir edinmelerini tavsiye ediyor. Türkiye’de gerek ICF gerek EMCC onaylı birçok koçluk eğitim kurumu var. Bunların bazı programlan en temel seviyede birkaç gün içinde temel koçluk becerileri ve tekniklerini katılımcılara aktarabiliyor. KOBl’lere bu temel bilgiyi edindikten sonra kendilerine bir koç bulmaları ve en az 6 seanslık bir süreci yaşamaları öneriliyor. Rıza Kadılar, alınan koçluk hizmetinin bir harcama değil bir yatırım kalemi olarak görülmesi gerektiğini vurguluyor.

KATKILARI ÇOK FAZLA

9 yıl önce ilk müşterisi bir KOBİ sahibi ve yöneticileri olan İlgi Coaching’in yöneticisi ve takım koçu Dilek Yıldırım Akgün, “Firmanın o dönemde yaşadığı değişimi yönetmekte koçluk almaları büyük katkı sağladı” diyor. Kasım 2012’de “Biri Beni Dinliyor Yaşanmış Koçluk Hikayeleri” isimli kitabı çıkan Akgün’e göre Türkiye’de koçluğun yeri hızla sağlamlaşıyor ve KOBİ’ler arasında koçluk yatırımı daha fazla öncelik kazanıyor. Dilek Yıldırım Akgün, KOBl’lerin neden bu hizmeti alması gerektiğini ise şöyle açıklıyor:

“İnsanı anlamak, yönetmek, ilişkileri ve iletişimi doğru kurarak rekabette öne çıkmak için; kişinin kendini ve işini farkında-lıkla yönetmesi, vizyonunu yenilemesi, odaklanması ve tarafsız bir gözden geribildirim alması çok önemli. Buradaki gelişim için koçluk devreye giriyor. Potansiyeli en iyi seviyede kullanabilmek için bir koçla çalışmak paha biçilmez bir katkı. Elde edilen sonuçlar mutlaka verimliliğe ve karlılığa dönüşüyor. Yeni bakış açılarına ulaşmak ve kendi iç kaynaklarına bir destekleyici koç yanında tekrar bakmak ve kullanmak performansı artırıyor. Dolayısıyla hedeflere ulaşmak daha kolay bir hal alıyor.”

BİRDEN FAZLA KOÇLA GÖRÜŞÜN

Uluslararası Profesyonel Koçluk Derneği (ICF Türkiye) Başkan Yardımcısı Naci Demiral, koç seçim sürecinde bazı ipuçlarının dikkate alınması gerektiğini düşünüyor. Bunları da şöyle sıralıyor:

“Koçlukla ilgili bilgi sahibi olun. ICF Research Portal’da koçlukla ilgili yapılmış araştirmalar, yazılmış makaleler ve vakalara ulaşabilirsiniz. Bir koçla çalışmak için amaçlarınızı bilin. Karar vermeden önce farklı koçlarla görüşün. Her bir koça tecrübeleri, özellikleri, yetenekleri ve referansları hakkında sorular sorun. Koçluğun önemli bir ilişki olduğunu aklınızda bulundurun. Koç ve koçluk alacak kişi arasındaki ilişki uyumlu olmalı.”

Tugçe Altinsoy / Para
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Marka şehir: Nevşehir

Nevşehir Ekonomisi Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız, Gıda Depolama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir