Güncel Ekonomi Haberleri

Kolombiyada Yatırım Fırsatları

Gelişmekte olan ülkeler arasında dikkat çeken Kolombiya, son 10 yılda kabuk değiştirdi. Türkiye ile Serbest Ticaret Anlaşması görüşmeleri yürüten ülke, Türk şirketler için Latin Amerika pazarının kapısı olabilir…

ÖNCE kalecileri Higuata ile tanıştık. Kurtarışları ve şovu o yıllarda Kolombiya ile özdeşleşmişti. Medellin Karteli olarak adlandırılan uyuşturucu üreticileri de Kolombiya’nın bir başka yüzü oldu. 50 yıldır gerilla savaşı sürdüren FARC adlı örgütün yaptığı eylemler ve ikide bir kesilip yeniden başlayan barış görüşmeleri ise ayrı bir süreç. Ancak Kolombiya son yıllarda ekonomik atılımlar ile de gündeme gelmeye başladı.

kolombiya

Güney Amerika’nın kuzey batısındaki bu ilginç ülke, son yıllarda ciddi bir büyüme yaşıyor. Hızlı bir şekilde dünyaya açılma politikası izleyen, Latin Amerika’nın bu egzotik ülkesiyle Türkiye’nin de siyasi ve ekonomik ilişkilerinde sıçrama gözleniyor. Bunda 2010 yılında başkent Bogota’da Türkiye büyükelçiliğinin, bir yıl sonra da Ankara’da Kolombiya büyükelçiliğinin açılmasının önemli payı var. İlişkilerin son bir iki yıl içinde daha da artmasında bir diğer faktör de Kolombiya, Şili, Meksika ve Peru’nun oluşturduğu Pacific Alliance yani Pasifik tttifakı’nın İstanbul’da ofisinin açılmış olması. Avrupa Birliği modeline benzer bir yapılanma olan Pacific Alliance, söz konusu dört ülkeyi Türkiye’de tanıtmak amacıyla kapsamlı çalışmalar yapıyor.

TÜRKİYE İLE AYNI KATEGORİDE

Yeni gelişmekte olan ülkeler sınıflaması CIVETS (Kolombiya, Endonezya, Vietnam, Mısır, Türkiye ve Güney Afrika) içinde Latin Amerika’dan yalnızca Kolombiya’nın yer alması, ülkenin gelişme potansiyelini açıkça ortaya koyuyor. Dünya Bankası’nın “İş Yapma Kolaylığı 2014” raporuna göre Kolombiya 189 ülke içinde 43’üncü sırada. Aynı raporda, “Yatırımcıların Korunması Endeksinde ise Kolombiya altıncı sırayla en güvenilir ülkelerden biri durumunda. Latin Amerika ülkeleri arasında da zirvede yer alıyor.

İlk sırada Hong Kong’un olduğu Ekonomik Serbestlik Endeksi’ne göre ise, dünyada 178 ülke içinde 34’üncü sırada. Kolombiya hükümeti uyguladığı “Üretim Dönüşüm Programı” çerçevesinde 16 stratejik sektörde kamu özel sektör işbirliğini güçlendirmeyi, dünya çapında şirketler yaratmayı ve istihdamı artırmayı hedefliyor. Bu sektörler arasında sağlık, ekoturizm, yazılım ve bilgi teknolojileri ile enerji başı çekiyor. Ayrıca kozmetik, otomotiv, çelik, tekstil ve hazır giyim gibi imalat sanayi sektörlerinde de rekabet gücünü artırmak amacıyla çeşitli teşvikler uygulanıyor. Şekerli ve çikolatalı mamuller, palm yağı, bitkisel yağlar, biyoyakıt, süt mamulleri, karides, sığır besiciliği ve bahçecilik gibi tarıma dayalı sektörlerde de katma değeri yüksek ve yenilikçi üretim destekleniyor.

STA GÖRÜŞMELERİ SÜRÜYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önceki hafta aralarında işadamlarının da bulunduğu bir heyetle gerçekleştirdiği Kolombiya ziyaretinde de ele alman Serbest Ticaret Anlaşması’nm (STA) imzalanması durumunda ticari ilişkilerin çok daha hızlı artacağı tahmin ediliyor. Kolombiya’nın ABD, Meksika, Venezuela, El Salvador, Guatemala ve Honduras gibi bölge ülkeleriyle STA’ları var. Ayrıca Avrupa Birliği ile imzalanan STA da 1 Ağustos 2013 tarihinde yürürlüğe girmiş durumda.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DE1K) Türk-Kolombiya İş Konseyi Başkanı Gökhan Kantarcıgil, STA’nın imzalanmasının veya karşılıklı vergilendirmelerde kolaylık sağlanmasının iki ülke arasındaki ticareti çok daha artıracağını belirtiyor. Kantarcı-gil’e göre, Kolombiya önümüzdeki 10 yıl içinde başta perakende olmak üzere turizm ve inşaat sektörlerinde hızlı bir büyüme gerçekleştirecek.

2011 yılından itibaren ivme kazanan Türkiye ile Kolombiya dış ticareti, geçen yıl 1 milyar doları geçti. 2014 ilk 10 aylık verilere bakıldığında Türkiye’nin ihracatı 164 milyon dolar, ithalatı ise 955 milyon dolar olarak gerçekleşti. Türkiye bu ülkeye daha çok otomotiv yedek parçaları, makine ve demir çelik ürünleri ihraç ediyor. Buradan ithal edilen ürünlerin başında ise taşkömürü, kahve ve kakao geliyor.

“YABANCI SERMAYE İÇİN ÇOK CAZİP”

Türkiye’nin Kolombiya Cartagena Fahri Başkonsolosu olan Vildan Karamahmutoğlu 27 yıldır bu ülkede yaşıyor. İki ülke ilişkilerinin gelişmesinde büyük payı olan Karamahmutoğlu, aynı zamanda başarılı bir işkadı-nı. Kolombiya’nın son 10 yılda önemli bir büyüme gerçekleştirdiğini belirten Karamahmutoğlu, “Latin Amerika’da Brezilya, Meksika ve Arjantin’den sonra en büyük ekonomiye sahip dördüncü ülke olan Kolombiya, yabancı yatırımcılar için çok çekici” diyor.

Türk şirketler için Kolombiya’da birçok fırsat olduğunu vurgulayan Karamahmutoğlu, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Büyükelçiliğimizin açılmasından sonra buradaki Türk şirketlerinin sayısı arttı. Bunlardan Yıldırım Holding Bogota’da kömür işi yapıyor. Bumerang Kağıt, çöp atık toplama işinde faaliyet gösteriyor. Çilek Mobilya’nın mağazası var. Bosphorus Restaurant isminde bir de kebapçı var. Bu pazara girmek isteyen işadamları gelip burada araştırma yapsınlar. Havaalanı, liman, karayolu, demiryolu gibi altyapı yatırımlarına ihtiyaç var. Ayrıca hastane, okul, konut inşaatında da iş alabilirler. Kolombiya ekonomik olarak Türkiye’ye çok benziyor.

Türkiye’de satılan her ürün burada da talep görür. Örneğin mobilya, beyaz eşya, tekstil, yatak, havlu, çarşaf, cam eşya, bijuteri, ziynet eşyaları rahtlıkla satılabilir.”

SABIR, ŞART

Kolombiya’ya ihracat yapmak isteyen firmalara tavsiyelerde de bulunan Vildan Karamahmutoğlu, şunları söylüyor: “Öncelikle sabırlı olmak gerekiyor. Çünkü KolombiyalIlar aceleci değil, burada işler çok hızlı yürümüyor. Kolombiya son derece güvenli bir ülke. İş yapacağınız firmayı önceden gelip ziyaret edin.”

Vize yok, ulaşım kolay

THY’nin Kolombiya’ya henüz direkt uçuşu yok. Ancak Kolombiya havayolları Avianca ile Madrid üzerinden Bogota’ya anlaşmalı uçuşları var. Böylece THY ile uçmuş kabul edilip, mil kazanıyorsunuz. Bunun yanı sıra İstanbul’a uçan birçok havayolu şirketinin Paris, Londra, Frankfurt, Roma, New York gibi şehirlerden aktarmalı olarak Bogota ve Cartagena’ya uçuşları var. Kolombiya, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize uygulamıyor. Transit vizeye de gerek yok. Pasaportunuzun olması yeterli. Türkiye de 2013 Kasım ayından bu yana Kolombiya vatandaşlarına vize uygulamıyor.

Gökhan KANTARCIGİL / Türk-Kolombiya iş Konseyi Başkanı
Üretime çok uygun

Kolombiya için 15 yıl önceki Brezilya benzetmesi yapılıyor. 2000’li yılların başından itibaren petrol ve kömür gibi yeraltı kaynaklarını ekonomiye kazandırmaya başladı. Su kaynaklan çok olduğu için elektrik üretiminin yüzde 70’ten fazlasını hidroelektrik santrallerinden elde ediyor. Bu yüzden enerji maliyeti Türkiye’nin üçte biri düzeyinde. Sınai ve zirai hammadde açısından ülke çok zengin. Yaklaşık 47 milyon nüfusu var. İşgücü maliyeti de Türkiye’ye göre düşük. Dolayısıyla sanayi yatırımları ve her türlü üretim için çok elverişli. Çevresindeki ülkelerle birlikte 150 milyonluk bir pazara hitap ediyor. Latin Amerika pazarına girmek için en doğru ülke. ABD’yle STA imzalamış olmasından ötürü bu ülkeye gümrük vergisi ödemeden ihracat yapma fırsatı sunuyor. Yabancı yatırımcılara hizmet veren Pro-Export Colombia isimli kuruluş işlerimizi kolayca halletmemize yardımcı oluyor.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

16 Yorum

 1. Kisa bir zaman icerisinde Colombiya ya gidecegim kiz arkadasim orali oldugu icin benim oraya tasinmamj istiyoru Dogru bir kararmj bilmiyorum bir kac sorum var size bana msj atabilirmisiniz

 2. Kolombiyaya tasinmak istiyorum 10sene iskocyadaydim simdi turkiye ama bunaldimm burdan. Orda yairim yada is imkanim olurmu? Bilgi verirseniz sevinirim email adresim mkama23@hotmail.com

 3. Luis ben 5 yildir baranqulla da yasiyorum anlattiklarinin eksigi yok tamami ile dogru ben yazmak istemistim gordumki sen herseyi yazmissin gerek kalmadi tesekkur ederim 🙂

 4. Kolombiya da proje için bulundum ve luis in söyledikleri çok doğru. yine de Türkiye den geri olması iş imkanları için beni umutlandırmıştı.

  luis kardeşim benimle iletişime geçersen çok sevinirim. senin gibi birinden yardım almaya ihtiyacım var. furkancanekmekci@gmail.com

 5. respeto tienes que tener voz por el pais que te da de comer…. y si tu pais no es una joyita quien te crees para juzgar o criticar mi patria

 6. pfff vive de colombia y habla mal de ella… deje de hablar pestes del pais que le da de comer

 7. Ayşe tienes que tener respeto. Cualquier lugar del mundo puedo vivir. No digo que Turquía es un mejor país que Colombia. Obviamente Turquía tiene muchos problemas. Todavía falta la democracia. Igual el tema del escrito es investigar en Colombia. Y simplemente yo critiqué. Tu también puedes criticar. No me gusta pelear como los niños.

 8. tebrik ederim bende halen orda medellinde yasayan birisi olarak son drece doğru tarfsız ve açık bir şekilde anlatmışsınız tebrikler

 9. ”luis” si no le gusta colombia pues váyase, que hace viviendo hay vengase a turquia a jartar humo de cigarro que para eso es lo unico que son buenos

 10. Birincisi Kolombiya Türkiye ile aynı kategoride olması imkânsız. Kolombiya doğru dürüst çikolata bile üretemeyen ülke. Sıvı el sabununu dahi ithal eder ve çok pahalıdır (7500 peso). Ülkenin geliştiği ve büyüdüğü aşikar. Fakat bundaki büyük pay kömür, petrol ve kıymetli madenlerdir. Bunun dışında Büyük bir meyve sebze üreticisi ve ihracatçısıdır. Kahve konusuna hiç girmiyorum zaten.

  Büyük maden şirketlerinin sahipleri AngloGold, BhpBiliton, Cerrejon v.b Kolombiyalı değildirler. Ülke de 1950 yılından beri Agustin Codazzi/Valledupar bölgesinde Alman şirket tarafından işletilen maden mevcuttur. Yani ülkede şişik bir para vardır 2014 sonuna kadar peso dolar karşısında çok dirençli olmasının nedeni de budur. Bu para maalesef yabancılarındır. Kolombiya’nın değildir. Ülkeye faydası illa ki vardır fakat zenginlere.

  Halk arasında büyük bir uçurum söz konusudur estrato sisteminden bunu da çok rahat görebilirsiniz. Fakirlik çok hakimdir. Eğitimi pahalıdır ve 2-3 iyi üni vardır. Sağlık hizmetleri pahalı ve iyi değildir. Ülke de transport zor, pahalı ve kötüdür. Sürekli grev olur yol kapanır. Türkiye’den 1 konteyner 2300 USD ye Cartegana limana giderse, 6 milyon pesoya da Cartegena’dan Bogota’ya getirtirsiniz. Vergileri de çabası. Bir retefuente ve ica vergileri vardır ki akıllara zarar sürekli her ay ödersiniz. Yani öyle dışarıdan cazip bir yer gelin iş yapın Kolombiya için demesi çok zordur.

  Benim sezdiğim, rant çok ama çok yüksek bunu kara para muhabbetleri artırıyor. Calle 116 da bir yer kiralamaya kalsanız aylık kirası 30 milyon pesodur. Bu durum yabncı yatırımcıya asla cazip gelmez. Veya bir arsaya arsa sahibi payı %80 verildği.

  İşler öyle kolay kolay hızlı yürümez. Çok kişi biliyorum Kolombiya ya gelip batırıp veya piyasaya girip çıkan firma. İnternette yazan haberlere çok itibar etmeyin. Geçen bir okudum ki bir maden firması 28 küsür hektar alanda madencilik faaliyeti varmış ve YALAN itibar etmeyin. Ingeominas’tan sahaya solicitud yapmak ayrı bir şey solicitudu titulado yapmak farklı bir şey, Titulado olan sahada maden bulmak ise sadece maden yatrımı yapmaya yetmez. Sadece Yıldırım Holding ve Tpic vardır.

  Kolombiya’da iş yapacaklar çok dikkatli olmalılar, çok dolandırılırlar. Sistemi bilmedikleri için kandırılırlar. Yabancılar için hiçte cazip değildir. Asgari ücretin 900.000 peso civarlarında olup estrato 4 bir evin kirası 1.650.000 pesodur. Mc Donald hamburger ise 15.000 pesodur. Yenilebilecek bir ekmek Exitolarda 3000 Doña Dicha da ise 4500 pesodur- Turkiye”de en iyi ekmek 1 lira.

  Servis ücretilerine gelince hiçte öyle hidroelektrik santrallerinden dolayı ucuz elektrik filan yoktur. Su çok pahalıdır 2 kişi bir apartman için estrato 4 120.000 peso ödersiniz. Sadece doğal gaz ucuz. İnternet pahalı. Petrol ülkesi olmasına rağmen petrolun galonu 9000 peso civ.

  Bankacılık bence Türkiye’ye ye göre çok geridedir. Bireysel olmayan hesaplar her işlemden binde dört komisyon öder. Her ay debit kart parası 8000 peso idi. Öyle Türkiye’de ki gibi bankaya gidipi o masrafları geri hesabınıza asla yükletemezsiniz. (Aman ha bankamatik kartınızı kopyalatmayın, hep aynı bankayı kullanmayın) Bir çek bozdurmaya gidersiniz parasını 2 gün sonra hesabınıza yatırırlar anında verilmez. Her çek için camara comercio Bogotadan iş kağıdıyla gitmeniz lazım o kağıdı almak için 2 saat sıra beklemiş ve 10.000 peso ödemiştim. Kağıdın geçerlilik süresi (1 ay).

  İşçileriniz sizin hata yapmanızı beklerler adeta. Asla ama asla düşük maaş gösterip elden para verme olaylarını yapmayın anında şikayet ederler. Ve tazminatlarını ödeyin. Onlara verdiğiniz 50 bin pesoyu bile bir kağıda yazın imzalatın. Aksi takdirde NO SEÑOR NO TENGO NINGUN DEUDA derler sizde COMO dersiniz.

  İnsanlarına gelince eğlenmek ve zevk için birebirler. Genelleme yapmıyorum fakat birçoğu vasat elemandır. İnisiyatif alamazlar “por seguridad” (Güvenlik) tan dolayı kimse kimseye karışmaz. Kadınları çalışkan erkekleri tembeldir. Maaşı falan gününde bir vermeyin veya kirayı yatırmayın hemen faiziyle mektup dayanır kapaya. Veya yapılan kontrata bağlı kalmayın hemen ceza mektubu postalanır. Bu cezalar Türklerin ödemeye alışkın olmadığı cezalardır.

  Güvenlik konusuna gelince 3,5 yılımı orada geçiren biri olarak. Arabamın aynası, jantı, laptopum, nakit param, cüzdanım çalınmıştır. Hiç bir Türk tanımıyorum ki soyulmamış olsun. Gereksiz ülke kültürüne mal olmuş kurallar biz yatırım için oraya giden Türkleri çok bunaltır. En basit örnek arabanızı öyle her istediğiniz yere koyamazsınız. Arabanızı her gün süremezsiniz pico plaka var. Yanınızda çok kıymetli şeyler taşımamalısınız. Bankanın içinde çok dikkatli olmalısınız. Kısacası yabancıysan Kolombiya özellikle Bogota zor bir yerdir. Medellin’i tavsiye ederim Bogotaya nazaran.

  Kolombiyalılardan dost seçerken çok dikkatli olun. Deneyin onları sizi yarı yolda bırakma ihtimalleri yüksek. Çok iyi insanlar elbette var vakit geçirebileceğiniz fakat bir frekans değişikliği söz konusu. Kaldığım sürece ben hiç benimseyemedim oralı olmayı bunu yaşayanlar hissederler.
  En güzel tarafı doğasıdır yemyeşil. Tropik meyveleri ve doğal gıdaların tadını çıkarın. Ayrıca etleri çok lezzetlidir. Bol şans.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu