Güncel Ekonomi Haberleri

Meslek sahiplerine özel bankacılık paketleri

Her mesleğe özel farklı avantajlar sunun meslek paketleri

BANKALAR doktor, diş hekimi, avukat, noter gibi profesyonel meslek sahiplerine özel bankacılık paketleri oluşturmaya başladı. Paketlerde o meslek grubunun ihtiyacını gözeten bankacılık ürünlerinin yanı sıra hayatlarına dokunan çok sayıda ayrıcalık da var. Söz konusu paketlerin en temel özelliği, ürün ve hizmetlerin daha cazip fiyatlarla sunulması. Meslek paketi olan neredeyse tüm bankalar bu kapsamdaki müşterilerine kredi ve mevduatta daha cazip faiz oranları teklif ediyor. Ayrıca EFT/havale işlemlerinde ciddi indirimler, ücretsiz kullanım hakkı, indirimli POS komisyonu, indirimli kasa kiralama, başta kasko olmak üzere indirimli sigortacılık ürünleri, mesleğe özel grup emeklilik planları, ücretsiz veya indirimli kredi kartları da paketlerin olmazsa olmazı.

Meslek sahibi müşterilerine maliyet avantajı sağlayan bankalar bu arada bankacılık dışı hizmet ve ürünlerinde de müşterilerine çok sayıda ayrıcalık sunuyor, örneğin, şubelerde öncelikli işlem imkanı, kişiye özel müşteri temsilcisi hizmeti bunlardan sadece birkaçı. Bu arada kredi kartına özel mil veya puan kazanma, yüksek günlük para çekme limitleri, ücretsiz kuru temizleme, indirimli araç kiralama, meslek yayınları veya kitaplarında indirim gibi çok sayıda avantaj da sağlanıyor.

Şimdilik belli mesleklerle ve bankalarla sınırlı olan meslek paketlerine son yıllarda ilginin çok arttığına dikkat çeken bankacılar, yakın dönemde farklı meslekler için de paket çıkartacaklarının müjdesini veriyor. Bu hafta bankadan bankaya farklılaşan ve her mesleğe özel farklı avantajlar sunun meslek paketlerini sizin için mercek altına aldık, hangi paket daha avantajlı araştırdık…

Meslekler

GARANTİ BBVA
FAİZ AVANTAJI VAR

Garanti BBVA doktor, pilot ve noter müşterilerine özel “meslek paketleri” çıkarttı. Bu paketlerle müşterilerinin finansal ihtiyaçlarına yönelik bankacılık ürün ve hizmetlerini avantajlı kampanya fiyatlarıyla sunduklarını söyleyen Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Mahmut Akten, “Paketlerimizde vadeli mevduat, bireysel krediler, kredi kartı, kredili mevduat hesabı, POS, yatırım ürünleri başta olmak üzere birçok ürün ve hizmetimiz bulunuyor” diyor. Meslek paketleri ile müşteri gruplarına ortak çözümler üretmeyi hedeflediklerini söyleyen Akten, paketlerin içeriklerine ilişkinse şu bilgiyi veriyor: “Meslek paketlerimizde başta kredilerde avantajlı faiz oranları olmak üzere vadeli mevduatta rekabetçi faiz oranlan, kredi kartı alımlarmda kart özelliklerine göre bonus/mil hediyesi, kiralık kasa ücretlerinde indirimler, POS komisyonlarında avantajlı fiyatlar, şubelerde öncelikli hizmet, kişiye özel müşteri ilişkileri yöneticisi sunduğumuz avantajlardan sadece bazıları. Bazı meslek gruplarında yer alan müşterilerin çok benzer ihtiyaçları olduğunu görüyoruz. Doktorlar, pilotlar ve noterler bu grupların başında geliyor. Elbette bu meslek gruplarının dışında avantajlı bankacılık ürün ve hizmeti sunduğumuz avukatlar, mimarlar, sporcular gibi birçok meslek grubumuz da var.”

Söz konusu bu meslek paketlerine ilginin yüksek olduğunu da açıklayan Akten, gelecekte birçok benzer yeni hizmet paketleri çıkartmayı planladıklarını söylüyor.

VAKIFBANK
ONAYSIZ FİNANSMAN

VakıfBank özellikle pandemi gibi fiziksel olarak şubede bulunmanın tercih edilmediği bir dönemde meslek gruplarının finansmana erişimini geçtiğimiz yıl uygulamaya aldığı SKY Limit ile çözümlüyor. Banka bu ürünü ile kişiye özel, yüksek tutarlı tek bir kredi limiti tanımlıyor. İhtiyaç sahipleri kendilerine önceden tanımlanmış bu kredi limitlerini ek hesap, kredi kartı ya da ihtiyaç kredisi gibi farklı kredi ürünlerine dağıtabiliyor. VakıfBank Mobil ya da şube aracılığıyla bu işlemlerin yapılabildiğini söyleyen bankanın Genel Müdür Yardımcısı Lütfü Çelebi, “Gelir düzeyi yüksek, geniş SKY Limit müşteri portföyümüz, ilave onay alma sürecine ihtiyaç olmadan limitlerini kendileri yönetiyor. Buna ilaveten maaşını bankamızdan alan kamu çalışanlarına ve avukatlara özel sunduğumuz kredi paketlerimiz de bulunuyor” diyor.

Vakıfbank’ın aynı zamanda meslek gruplarına özel kredi ve finansal hizmet paketleri de var. Maaşını Vakıfbank’tan alan kamu çalışanlarına ek bir gelir belgesi istemeden 36 ay vadeye kadar kredi sağladıklarını söyleyen Çelebi, “Avukatlarada uygun faiz oranlarıyla kredi veriyoruz. Sahadan aldığımız verilerin analizini yaparak kararlar alıyoruz. Hemen her meslek grubunu kapsam alanımıza almaya çalışıyoruz. Kredi paketlerine ve sunduğumuz ürünlere müşterilerimizin ilgisi oldukça yüksek.”

DENİZBANK
MESLEKLERE AFİLİ PAKET

DenizBank “Afili Meslek Grupları” olarak tanımladığı avukat, doktor, diş hekimi, mali müşavir, noter ve pilot müşterilerine ayrıcalıklı hizmet sunuyor.

Herhangi bir varlık büyüklüğü ya da kredi limit şartına bağlı olmadan bu mesleklerdeki müşterilerine doğrudan Afili Bankacılık hizmeti sunduklarını söyleyen Denizbank Perakende Bankacılık Grubu Genel Müdür Yardımcısı Oğuzhan özark, “Şubelerimizde öncelik, ATM’lerde yüksek nakit çekim limiti, mevduat ve kredilerde avantajlı faiz oranlarının yanı sıra, onları dinleyerek tespit ettiğimiz mesleki ihtiyaçlarına özel hizmetler sunuyoruz” diyor.

Her mesleği kendi içinde değerlendirip nakit akışlarına ve ihtiyaçlarına uygun şekilde ürün ve hizmet geliştirdiklerini vurgulayan özark, bu kategorideki müşterilerine sundukları ayrıcalıkları ailelerine de sağladıklarını söylüyor, özark, mesleklere özel sunulan hizmetler hakkında ise şu örnekleri veriyor:

“Son dönemde serbest meslek sahipleri için yürürlüğe giren E-SMM (E-Serbest Meslek Makbuzu) kullanım zorunluluğu ile avukat, doktor, diş hekimi ve mali müşavir müşterilerimize özel iki yıl ücretsiz E-SMM uygulamasını hayata geçirdik. Ayrıca müşterilerimizin meslek hayatlarına başlamadan önce yanlarında olmak amacıyla başlattığımız, tıp fakültesi öğrencilerine özel avantajlı TUS kredisi, pilot adaylarına özel Uçuş Okulu kredisi ile avukat müşterilerimize özel DenizBank ATM’lerinden BaroKart’a para yükleme gibi direkt meslek ihtiyaçlarına dokunan avantajlarımız da var.”

Banka bugün anlaşmalı olduğu 45 baro ile yaptığı işbirlikleri kapsamında Türkiye genelindeki avukatların yarısından fazlası ile çalışıyor ve ihtiyaçlarına özel hizmet paketleri sunuyor. Aynı şekilde aile hekimleri için de maaş ödemesi gibi bankacılık hizmetleri sunuyor. Özark’ın verdiği bilgiye göre, Denizbank bugün Türkiye’deki Afili meslek grubu üyelerinin yüzde 30’undan fazlasına hizmet sağlıyor.

QNB FİNANSBANK
DÖRT DOKTORDAN ÜÇÜ SEÇTİ

QNB Finansbank 10 yıldır doktor ve diş hekimi müşterilerine bankacılık ve bankacılık dışı ihtiyaçları için özel ürün ve hizmetler sunuyor. Banka tüm doktor ve diş hekimi müşterilerine, ‘QNB First Doctors’ kredi kartı ile hiçbir ek koşulsuz ömür boyu kredi kartı ücreti ödemeden çalışma imkanı sağlıyor. Ayrıca bu meslek grubuna özel olarak GNB First dünyası için gerekli minimum birikim koşulunu 150 bin TL yerine 75 bin TL’ye indirdiklerini söyleyen QNB Finansbank Bireysel ve Özel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Enis Kurtoğlu, “Bu müşterilerimizin minimum bu tutardaki birikimlerini bankamızda değerlendirmeleri durumunda, özel müşteri temsilcisi ve hizmet hattı, Cep/Internet Şubesi üzerinden ücretsiz havale ve EFT, indirimli kiralık kasa gibi ayrıcalıklı bankacılık hizmetlerinden yararlanmalarını sağlıyoruz. Ayrıca M&S kredi kartı ile ayrıcalıklı oranlarla mil kazanımı, segmente özel tasarlanmış QNB First Dijital, Ücretsiz Kuru Temizleme, QNB First Kütüphanesi, Netflix’te yüzde 50’ye varan indirim gibi pek çok ayrıcalık sunuyoruz” diyor.

QNB First Doctors dünyasına doktorların ilgisinin her geçen yıl arttığına da vurgu yapan Kurtoğlu, bugün ülkemizde bulunan her dört doktor ve diş hekiminden üçü ile çalıştıklarını söylüyor.

ALTERNATİF BANK
ÜCRETSİZ ER/ HAVALE

Alternatif Bank doktor, diş hekimi ve avukat müşterilerinden oluşan profesyonel meslek gruplarına hem bankacılık, hem de bankacılık dışı alanlarda özel ayrıcalıklar sunan ürün ve hizmetleri sunuyor. Banka bu kapsamda, profesyonel meslek gruplarına dünyada 190 ülkede 28 milyon işyerinde geçerli olan Diners Club Card ile dünya çapında 1000’den fazla noktada ücretsiz lounge kullanımı, 10 bin hediye mil kazanma fırsatı, seyahat sigortası, seçkin otellerde indirim ve avantajlar sağlıyor. Aynı zamanda mevduat hesaplarında özel faiz oranları, internet ve mobil bankacılıkta ücretsiz EFT/havale avantajı, özel ücretsiz kiralık kasa, ücretsiz güvenli nakit transferi, VOV (vadesi olmayan vadeli hesap) Hesaba bağlı kazandıran POS cihazı, VIP BES ve sigorta danışmanlığı, şoför hizmeti gibi birçok ayrıcalık da sunuyor.

Meslek paketlerinde önceliği sağlık personelleri ve avukatlara verdiklerini söyleyen Alternatif Bank Genel Müdür Yardımcısı Yeşim Şimşek, “İlgiden memnunuz ve önümüzdeki dönemlerde elit ayrıcalıklar sunduğumuz paketimizi farklı meslek gruplarını da içine alacak şekilde genişletmeyi planlıyoruz” diyor.

Bankaların meslek paketleri

• GARANTİ BANKASI: Doktor Paketi, Pilot Paketi, Avukat Paketi, Mimar Paketi, Sporcu Paketi

• İŞ BANKASI: Doktor, Diş Hekimi, Avukat, Pilot Paketi

• VAKIFBANK: Kamu Çalışanı Paketi, Özel Sektör Çalışanı, Emeklilere Özel Destek Paketi, Maaş müşterilerine özel destek paketi

• ODEABANK: Profesyonellere özel bankacılık paketi,

• QNB FİNANSBANK: Hemşire bankacılığı, Emekli bankacılığı, Doktor Paketi

• DENİZBANK: Doktorlar, Diş Hekimleri, Avukatlar, Noterler, Mali Müşavirler, Pilotlar

• AKBANK: Doktor ve Diş Hekimleri Paketi

• ALTERNATİFBANK: Doktor Paketi, Diş Hekimi Paketi, Avukat Paketi

ESİN ÇETİNEL

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu