Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Mesleklere özel krediler

Mesleklere özel kredilerBankalar kamu çalışanlarının dışında doktor, eczacı, mimar, noter, hemşire, avukat gibi meslek sahiplerine yönelik özel paketler de hazırlıyor. Paketler, hesap atlatma, ödemesiz dönem, ücretsiz eft ve havale gibi esnek çözümleriyle dikkat çekiyor.

meslekler

BANKALARIN son dönemde mesleklere özel çıkardıkları paketler dikkat çekiyor. Söz konusu paketlerde, sektöre özel geri ödeme planı bulunan kredilerle ödeme takvimini tüketicinin belirleyeceği kredi kartları özellikle avantaj sağlıyor. Ayrıca tüm bankacılık ürün ve hizmetleri de bu paketlere dahil edilmiş durumda. Bu hafta bankaların özel ödeme planları ile indirimlerini kapsayan “meslek paketlerini” sizler için derledik…

MESLEKLERE ÖZEL AVANTAJLAR

Yapı Kredi Bankası perakende, imalat, turizm, tarım ve hayvancılık sektöründe faaliyet gösteren müşterilerinin yanı sıra hekim, avukat ve noterlere yönelik çözümler de sunuyor. Örneğin, hekimlere “Muayenehane Kredisi” veren banka, doktorlara muayenehane alımlarmda 60 aya varan vadelerle finansman sağlıyor. Ayrıca “Tıbbi Donanım Kredisi” ile muayenehaneler ve tıbbi cihaz alımları için 60 aya varan vade imkanı sağladıklarım söylen Yapı Kredi Perakende Bankacılık Pazarlama Grup Direktörü Mehmet Cemalcılar, “Yine bu kapsamdaki ‘Taşıt Kredisi‘ ürünümüzle sıfır taşıtlar için 60 aya kadar, ikinci el taşıtlar için ise 48 aya kadar vade seçeneği sunuyoruz. Kredi ürünlerimizin yanı sıra ev, işyeri, araç ve sağlık sigortaları ile hastalarm mağduriyetine karşı sorumluluk sigortası olan ‘Doktor Sorumluluk’ ve elektronik cihaz sigortaları ve diş hekimlerine özel çeşitli sigortalar da yapıyoruz. Doktor ve diş hekimi müşterilerimiz için “Doktorum Sepeti” ile onların risk tercihlerine uygun mevduat ve yatırım ürünleri sunuyoruz” diyor.

Avukat ve noterler içinse işyeri kredisiyle ofis alımlarmda özel avantajlar sağladıklarını söyleyen Cemalcılar, bu meslek grubuna hızlı mortgage ve özel seçenekleri olan “Taşıt Kredisi” ile özel faiz oranlı bireysel ihtiyaç kredisi imkanı da sağladıklarını belirtiyor.

ECZACILARA ARACILIK YAPIYOR

İş Bankası’nın çok sayıda mesleğe yönelik özel bankacılık paketi bulunuyor: “Eczacılara Özel Hizmet Paketi”, “Mali Müşavirlere Özel Hizmet Paketi”, “Şehir İçi Yolcu Taşımacılığı Paketi”, “Çiftçi Kredi Destek Paketi”, “Kırtasiye Destek Paketi” ve genel olarak esnafa yönelik “Esnaf Destek Paketi” bunlardan bazıları. Yukarıda saydığımız meslek gruplarının bankacılık ihtiyaçlarına yönelik paketler oluşturduklarını söyleyen İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Suat İnce, söz konusu paketlerle müşterilerine sundukları hizmetleri şöyle özetliyor: “Paketlerin içerisinde şirket kredi kartı. Vadematik, POS, sigorta, yatırım hesabı, otomatik fatura ödeme talimatı, muhasebe çözümleri var. Ayrıca meslek grubuna göre farklılaşan ürün ve hizmetler de söz konusu. Örneğin, eczacı müşterilerimizin SGK’dan ilaç ödemelerine aracılık edilmesi veya halk otobüsü, hatlı minibüs, servis aracı, ticari taksi işletmecilerine yönelik hat, plaka alımı bunlar arasında sayılabilir.”

İş Bankası müşterilerinin ödeme güçlerine ve nakit akışlarına bağlı olarak esnek ödemeli kredi de kullandırıyor. Örneğin, müşterilerine yaz aylarında ödemesiz dönem imkanı sağlıyor, tnce’nin verdiği bilgiye göre, halen Türkiye genelinde faaliyet gösteren eczacıların yüzde 90’ı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ödemelerini İş Bankası üzerinden gerçekleştiriyor.

ÖĞRETMEN PAKETİ YOLDA

Akbank da dönem dönem meslek gruplarına yönelik kampanyalar düzenliyor. Bu yıl doktor, hemşire, öğretmen, akademisyen ve polislere yönelik chip para ödüllü kampanyalar düzenlediklerini söyleyen Akbank Bireysel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Galip Tözge, “Hekim Destek Paketi ile muayenehane sahibi doktor ve diş hekimlerinin ihtiyaç duyduğu ürün ve hizmetleri avantajlı koşullarla sunuyoruz. Bu kapsamda “Doktor POS”, yatırım ve birikim ürünleri, “Wings Card”, “Sağlık Leasing”i ve “Muayenehane Yenileme ve Ekipman Alımı Kredisi”nin dışında hekimlerin özel yaşamları için de birçok avantaj sunuyoruz” diyor.
Akbank farklı mesleklerin ihtiyaçlarına göre geliştirilmiş, özel sektör ya da kamu çalışanlarına ve meslek gruplarına özel esnek ödemeli, kampanyalar ve ürünler de sağlıyor. Akbank kamu çalışanlarına “Anında Kredi” ile hızlı ve kolay kredi imkanı sunuyor. Söz konusu krediyle Akbank müşterisi olsun olmasın tüm kamu çalışanları sadece 10 soru ile kredi başvurusunda bulunabiliyor.

Galip Tözge’nin verdiği bilgiye göre, Akbank profesyonel meslek gruplarına yönelik yeni meslek paketleri çıkartmak için de çalışıyor. Banka önümüzdeki dönemde de mesleklere özel günlerde kampanyalar düzenlemeye devam edecek. Bu kapsamda ilk paket kasım ayında Öğretmenler Günü’nde çıkartılacak.

  Faizlerin gerilemesi borsanın yükselişi için önemli

PROFESYONELLERE PAKET

Doktor, eczacı, veteriner, diş hekimi, avukat, mali müşavir, noter, mimar, mühendis gibi serbest meslek sahibi profesyoneller için “Profesyonellere Kredi” paketini çıkartan Şekerbank, bu kapsamda müşterilerine 60 aya varan vade imkanı sağlıyor.

Anadolu bankacılığı misyonu kapsamında “Pazara Bereket Paketi” de çıkardıklarını söyleyen Şekerbank İşletme ve Tarım Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Halit Yıldız, “Bu paketle pazar esnafına kredi, POS, çek, ticari taşıt kredisi, sigorta ve üreten emeklilik ürünleri sunuyoruz. Ayrıca ticari faaliyetlerini geliştirmek isteyen taksi plakası sahipleri için “Taksi Plaka Teminatlı Kredi” veriyoruz. 200 bin TL üst limit ve 60 aya varan vade seçeneği sağlıyoruz” diyor.

Şekerbank bunun dışında Tıpta Uzmanlık Smavı’na (TUS) hazırlanan uzman doktor adaylarının eğitim masraflarını karşılamaları amacıyla 120 ay vadeli 10 bin TL’ye kadar ‘Tıpta Uzmanlık Kredisi’ de veriyor., Banka yine bu kapsamda Türkiye Lokantacılar, Kebapçılar, Pastacılar ve Tatlıcılar Federasyonu’na bağlı odalara kayıtlı işletmelere özel “Dükkânım Tertemiz Paketrni geliştirmiş. 250 bin TL’ye kadar, 60 aya varan vadelerde, yüzde 0.99 faiz oranıyla sunulan bu paket kapsamında kart kullanan işletmelerden ilk yıl kart ücreti alınmıyor. Öte yandan, ilk çek karnesine yüzde 50 indirim uygulanıyor. Şekerbank, 60 aya kadar vade imkanı sağlanan “Franchising Kredisi” de veriyor.

ASKER, POLİS, ÖĞRETMEN AĞIRLIKLI

Garanti Bankası, bu paketlerde ağırlığı kamu sektörüne vermiş durumda. Kimi meslek gruplan için masrafsız kampanyaların kimi gruplar için ise faizin düşük olduğu tekliflerin önemli olduğunu söyleyen Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Onur Genç, “Meslek grupları arasında asker, polis ve öğretmen gibi kamu sektörü ağırlıklı kam panyalara yoğunlaşıyoruz” diyor.

Banka söz konusu kredilerde eşit taksitli ödeme planının yanı sıra kademeli veya özel ödeme planı da sağlıyor. Bu ödeme planlarıyla kredi almak isteyenler, giderek artan taksit veya bir dönem düşük sonra artan taksit gibi seçeneklerden kendilerine uygun olanı seçebiliyor. Dileyen kredi kullanıcısı, taksit tutarını düşürebiliyor veya yeni ihtiyaçları için taksit tutarları değişmeden ek kredi sağlayabiliyor.

Hâlihazırda özel meslek gruplarının birçoğu için kampanyası bulunan Garanti Bankası, Tıp Bayramı, Öğretmenler Günü, Polis Haftası gibi bazı mesleklere özel günlerde kampanyalarına yeni avantaj ve cazip teklifler de ekliyor.

DOKTOR VE HEMŞİRELERE İNDİRİM

Finansbank’m en bilinen meslek paketi uygulaması Clubfinans Doctors… Bu paketle pratisyen, asistan, uzman doktor, diş hekimi unvanına sahip herkes,birçok bankacılık hizmet ve ürününde ciddi indirim alıyor. Ayrıca Cardfinans ve Hemşire Kart ile hemşirelerin ihtiyaçlarına yönelik her türlü ürün, avantajlı imkanlarla sağlanıyor. Bu kart sahibi hemşireler, kart ücreti ve yıllık kart aidatı ödemiyor; aynı zamanda sekiz ay vadeli 4 bin TL ihtiyaç kredisi kullanabiliyorlar.

Finansbank’ın bankacılara özel düşük faizli ihtiyaç kredisi de sunduğunu söyleyen Finansbank Kitle Bankacılığı Direktörü Enis Kurtoğlu, diğer paketlere ilişkin şu bilgileri veriyor: “Kamuda çalışan öğretmen, polis ve diğer meslek gruplarına yüzde 0.99 faiz ve 99 TL dosya masrafıyla 60 ay vadeye kadar ihtiyaç kredisi sunuyoruz. Tarım bankacılığı kapsamında çiftçilere de örneğin hasat zamanı ödemeli krediden, banka kartıyla yapılan alışverişlerin uygun koşullarda ertelenmesine kadar birçok avantaj sağlıyoruz.”

Finansbank bunun dışında müşterilerinin kredi geri ödeme planlarını kendilerinin oluşturabilmesi için bazı esneklikler de sağlıyor.

ESNAFA ÖZEL

VakıfBank’ın özellikle memurları hedefleyen çok sayıda ürünü bulunuyor. POLSAN üyesi emniyet teşkilatı mensuplarına özel ASES; MEB mensubu öğretmenlere özel “Öğretmenim Kart” ve Kamu-Sen üyesi kamu çalışanlarına özel “Kamu-Sen Kredi Kartı” çıkartan banka, bu kartlardan yıllık aidat almıyor, alışveriş faiz oranım ise düşük tutuyor. Kamu-Sen ve ASES kart sahipleri, anlaşmalı üye işyerlerinden özel indirimler alıyor.

VakıfBank, KOBİ segmentinde ise mesleklere özel yeni ürün paketleri çıkarıyor. Bu kapsamda en son “Esnafın Halinden Anlayan Kredi Paketi” çıkaran banka ayrıca “KOBİDOST Esnafa Destek Paketi”ni de hayata geçirdi.

Mesleki bazda ise “Eczacı Destek Paketi”ni çıkaran VakıfBank, kredi kullanımında 60 aya varan vade imkanı sağlıyor.

Esin Çetinel / Para Dergisi / www.myfikirler.com
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Zenginlere Özel Portföy Önerileri

SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tanımına göre, cebinde 1 milyon TL nakit parası olanlar “nitelikli yatırımcı” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir