Bayilik Veren Firmalar İle İş Kurma Fırsatları

Motosiklet Bayilikleri Girişimcileri Bekliyor

Elektrikli ve Hibrit Motosikletler

Motosiklet bayilikleri; HER zevke ve bütçeye hitap eden motosikletler özellikle büyük şehirlerin vazgeçilmez araçları oldu. Sevenleri için bir tutku, sevmeyenleri için ise tehlike olarak görülen motosikletlerin piyasası her geçen yıl büyüyor ve yeni oyuncuların girdiği bir podyuma dönüşüyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TUIK) 2019 Aralık verilerine göre, motosiklet tescil adetleri, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 49.6 oranında arttı.

2019 Aralık’ta 7 bin 296 adet tescil yapılırken 2018 Aralık’ta bu sayı 4 bin 874 adet idi. Vergi oranlarının düşük olduğu ve A sınıfı ehliyet gerektirmeyen 50 cc motorlu ürünlere yönelik talep adeta patladı. Talep yoğun olunca, Türkiye Motosiklet Federasyonu (TMF) ve Motosiklet Endüstrisi Derneği (MOTED), 125 cc’ye kadar olan motosikletlerin de B sınıfı ehliyet ile kullanılabilmesi için çalışma başlattı. Onay çıkarsa pazarın yüzde 10’a yakın büyüyebileceği öngörülüyor.

Her yıl motosiklet pazarındaki gelişmeleri yakından takip ederek, girişimcilere yeni fırsatların kapılarını aralıyoruz. Bu haftada motosiklet pazarında piyasaya yeni çıkan modelleri, bayilik veren firmaları inceledik…

Motosiklet Bayilikleri

HONDA MOTOSİKLET

Her şehirse bayisi var

Honda Motosiklet’in ürün gamında yedi model yer alıyor. Bunlar, Commuter, Cub, Scooter, Süper Sport, Adventure, Naked ve Touring. Commuter ve Cub modelinin bir, Scooter modelinin beş, Süper Sport iki, Adventure modelinde yedi, Naked modelinin altı, Touring’in ise iki farklı versiyonu mevcut. Firmanın İstanbul Anadolu Yakası’nda altı, Avrupa Yakası’nda ise dört bayisi var. Firmanın Türkiye’nin tüm illerinde bayiliği mevcut. Honda, pazarı büyütmenin yanı sıra güvenlik algısını güçlendirmek için de çalışmalar yapıyor.

Türkiye’nin yalnızca motosiklet sürüş eğitimi için tasarlanmış ilk asfalt pisti olan Honda Motosiklet Eğitim Merkezi’nde, sadece Honda sahibi olanlar için değil tüm motosiklet sürücüleri için eğitim veriliyor. Firmanın motorlarının fiyatı 14 bin 500 TL’den başlıyor 260 bin TL’ye kadar çıkıyor. Firma bu yıl piyasaya heyecanla beklenen CBR1000RR-R Fireblade SP ile Africa Twin modellerini motor tutkunlan ile buluşturdu. En pahalı motor segmenti Adventure ve Touring modellerine ait. Firma Motosiklet bayilikleri tekliflerine sıcak bakıyor.

Web adresi: www.honda.com.tr
Telefon: 0850 733 22 20

KUBA MOTOR

Üretim gücünü artırdı

Gaziantep 4. Organize Sanayi Bölgesi’nde 35 bin metrekarelik kapalı alanda faaliyet gösteren Kuba Motor, yıllık 120 bin adet motosiklet üretim kapasitesine sahip.

Türkiye’nin hemen her noktasına dağılmış 300’ün üzerinde bayi, 400’ün üzerinde servisi var. İddiasına göre 2011’den bu yana Türkiye genelinde en fazla vitesli motosiklet üreten ve pazarlayan motosiklet firması unvanına sahip. 2014’te Manisa’da yeni bir fabrikanın temellerini atmış ve 2017 itibariyle de faaliyete geçirerek üretim gücünü artırmış. Kuba Motor’un sekiz farklı ürün segmenti var. Modeller arasında ATV, UTV ve ticari tipte motosikletler de yer alıyor. Ürünlerin fiyatı 4 bin TL’den başlıyor. Firma bayilik taleplerine sıcak bakıyor.

Web adresi: www.kubamotor.com.tr
Telefon: 0342 357 06 66

BMW MOTORROAD

Yurtiçi ve dışı turlar düzenliyor

Borusan Otomotiv îthalat’m, 30 yılı aşkındır Türkiye distribütörü olduğu BMW Motorıoad’ın ürün segmentinde altı farklı modelde 30 farklı motor var. Motosikletlerde kısa dönem kiralama hizmeti de mevcut. Firmanın “BMW Rider Academy” adında motosiklet tutkunlarına eğitim verdiği, yurtiçi ve yurtdışı turlar düzenlediği bir de akademisi bulunuyor. Akademide farklı kademelere dört saat süren eğitimlerin fiyatı 750 ile 1.000 TL arasında.

Firma motosiklet ile yurtiçi ve dışı turlara katılmak isteyenlere yönelik etkinlikler de düzenliyor. Bu turlar, Kolombiya, Yunanistan, Japonya, tskoçya, Norveç ve Fransız Alpleri gibi noktalarda düzenleniyor. BMW motosikletlerinde fiyatlar 47 bin TL’dcn başlıyor, 284 bin TL’ye kadar çıkıyor. Yetkili satıcıları Adana, Ankara, Antalya, Bursa, İstanbul, İzmir ve Mersin’de bulunan firma, bayilik tekliflerine sıcak bakıyor.

Web adresi: www.bmw-motorrad.com.tr
Telefon: 0850 252 40 40

ELECTRO WIND

Çift çekerli motor ürettiler

Electro Wind, sadecc elektrikli motosiklet üreten bir firma. Malzemelerini yurtdışından ithal ediyor ve İstanbul Başakşehir’de üretim yapıyor. Firmanın İstanbul Kuruçeşme’de bir de showroom’u var. Türkiye’nin her ilinde 20’dcn fazla bayiliğe sahip olan firmanın toplamda altı farklı modeli mevcut.

Elektrikli moto siklet piyasasına yönelik Ar-Ge çalışmaları yapıyor. Off-road severler için firmanın sattığı tüm motosikletlere özel lastikler takılabiliyor. Firmada herhangi bir markanın distribütörlüğü yok. Sadecc kendi ürünlerinin satışım yapıyor. Ürünlerinin fiyatları 1.350 dolardan başlıyor. Firma Motosiklet bayilikleri isteyenlerin motosiklet sektörüyle yakından ilgilenen kişiler olmasını istiyor. Eğer uygun görürse bayilik veriyor.

Web adresi: www.electrowind.com.tr
Telefon: 0212 485 25 05

SPORMOTO

KTM ve husqvarna markaları var

Motosiklet sektörüne 1997’de giren Spormoto, KTM ve Husqvarna marka motorlarının Türkiye distribütörlüğünü yapıyor. 2010’da İstanbul Kadıköy-Hasanpaşa’da ilk merkez showroom’unu açan firmanın, Ankara ve İzmir’de de mağazaları bulunuyor. KTM ve Huscjvarna markalarının bayilikleri de mevcut. Firma sadece motosiklet değil, Beta çocuk ve trial motosikletleri, Leatt boyun ve vücut korumaları, Polisport motosiklet plastik ve korumaları, Acerbis kıyafet ve korumaları, Castrol motosiklet yağ ve bakım ürünleri, Pirelli, Metzeler, Mitas ve Goldentyre motosiklet lastikleri gibi pek çok ürünün satışını da yapıyor. Spormoto’da ikinci el motor satışı da var. KTM markasında fiyatlar 30 bin ile 164 bin TL, Husqvarna’da ise 30 bin ile 109 bin TL arasında değişiyor. Firma bayilik de veriyor.

Web adresi: www.spormoto.com
Telefon: 0216 349 16 40

SUZUKİ MOTOSİKLET

Katana Türkiye’de

Motosiklet dünyasının tecrübeli markalarından olan Suzuki Motor’un, dört farklı model segmentinde ürünleri bulunuyor. Bunlar Supersport, Street, Dual Purpose ve Scooter. Toplamda 16 çeşit motosiklet satan firmanın merkezi İstanbul Kadıköy’de. Firmanın 15 ilde bayilik ağı var. Motosikletin yanı sıra motor aksesuarları da satıyor ve sürüş eğitimi veriyor. Motosikletlerin fiyatları 15 bin 700’den başlıyor, 192 bin TL’ye kadar çıkıyor. Firmanın yeni ürünlerinden biri 1980’lcrdcki efsanevi modelden retro esintiler sunan Katana. Heri teknoloji özellikleri ile yüksek performans sunan 999 cc hacmindeki 150 HP güç üreten motosiklet için fiyat teklifini online platform üzerinden alınabiliyor. Firma bayilik tekliflerine sıcak bakıyor.

Web adresi: www.motosiklet.suzuki.com.tr
Telefon: 0850 266 07 95

VOLTA

81 ilde bayilik

Adım elektrokimyasal pili icat eden Rus asıllı İtalyan fizikçi Ales-sandro Volta’dan alan Volta Motor, Düzcc Gümüşova Organize Sanayi Bölgesi’ndeki tesislerinde üretim gerçekleştiriyor. Dünyada elektrikli araç piyasasında tanınan ve aranan bir marka olmak isteyen firmanın Türkiye’nin 81 ilinde bayisi mevcut. Ürün gamında teknopet, üç tekerlekli motosiklet, elektrikli motosiklet, elektrikli ve normal bisiklet modelleri bulunuyor. Ürünlerin fiyatları tekno-petlerde 3 bin-4 bin 250 TL, üç tekerlekli motosikletlerde 6 bin 205-9 bin 335 TL, elektrikli motosikletlerde 4 bin 780 ile 7 bin TL, elektrikli bisikletlerde 3 bin 95-4 bin 360 TL arasında değişirken normal bisikletin fiyatı ise 1.820 TL. Volta Motor, bayilik almak isteyenlere destek oluyor.

Web adresi: www.volta.com.tr
Telefon: 0380 73125 25

ASYA MOTOR

18 çeşit motosiklet

Soysal Grup bünyesinde faaliyet gösteren ve yerli bir marka olan Asya Motor, 2003’de Aydın’ın Nazilli ilçesinde kurulmuş. 2006’de Türkiye çapında satış ve faaliyetlerine başlayan firma 21 bin metrekarelik kapalı alanda faaliyet gösteriyor. Yılda 150 bin adet motosiklet üretim kapasitesine sahip tesislerinde 200 kişiye istihdam sağlıyor. Firmanın, Türkiye’de 250 bayi ve 400 servis noktası mevcut. Asya Motor’da scooter, cub, skyteam, cg, touring segmentinde modeller mevcut. Toplamda 18 çeşit motosikleti var. Firma Motosiklet bayilikleri almak isteyenlerin tekliflerini değerlendiriyor.

Web adresi: www.asyamotor.com.tr
Telefon: 0256 316 23 23

FALCON MOTOSİKLET

6-10 saatte şarj süresi

Kolat Motor şirketinin bünyesinde bulunan Falcon firması Konya-Selçuklu’da üretim yapıyor. 2013’ten bu yana “Özgürlüğün adı” sloganıyla motosiklet, scooter ve elektrikli bisiklet üretiyor. 20 bin metrekarelik tesisleri yıllık 100 bin adet motosiklet üretim kapasitesine sahip. Motosikletlerinin yüzde 30’a varan yakıt tasarrufu belirten iddia eden firma yetkilileri, Türkiye’de ilk olma özelliğini taşıyan beş vitesli 100 cc motosikletleri konusunda da iddialı olduklarını söylüyor. Firmada şu anda sekiz model, 21 farklı çeşitte motosiklet mevcut. Özellikle Treepor-ter denilen üç tekerlekli ve şarjlı motosikletleri rağbet görüyor. Modeller 6-10 saat arasında şarj edilebiliyor. Firmanın, Türkiye’nin hemen her bölgesinde bayisi ve servis noktası mevcut. Falcon, ürünlerin bayiliğini almak isteyen girişimcilerin ön başvurularını Online olarak alıyor.

Web adresi: www.falcon-motosiklet.com
Telefon: 0850 303 42 00

MONDIAL MOTOR

400 satış noktası

Uğur Şirketler Grubu’nun bünyesinde bulunan Mondial Motor’un Aydın Nazilli’de 44 bin 500 metrekare üzerine kurulu bir üretim tesisi var. Avrupa standartlarına uygun yılda 192 bin motosiklet üretim kapasitesine sahip olan firmanın, 400 satış noktası, 528 servis merkezi ve 250 yedek parça satış noktası bulunuyor. Firmanın toplamda sekiz farklı model segmenti var. Bunlar touring, scooter, cub, eross, enduro, buccaneer, ATV, E-mon. Firmada 34 farklı çeşitte motosiklet mevcut. Bunlardan E-mon segmentinde sadece elektrikli motosiklet modellerini satıyor. Ürünlerin fiyatları 3 bin ile 17 bin TL arasında değişiyor. Mondial Motor Motosiklet bayilikleri veriyor.

Web adresi: www.mondialmotor.com.tr
Telefon: 0256 315 50 00

KORLAS OTOMOTİV

MV Agusta, Ducati ve Triumph’ın distribütörü

İşe 1994’te motosiklet lastikleri dağıtımı ile başlayan Korlas Otomotiv, 2007’de İtalyan MV Agusta’nın, 2010’da Ducati markasının Türkiye distribütörü olmuş. 2014’te ise ünlü İngiliz Triumph motosikletlerinin Türkiye distribütörlüğünü alan firmanın İstanbul Ataşehir’de 1.400 metrekarelik showroom’u
var. Firmada toplam 30’un üzerinde motor çeşidi bulunuyor. Triumph, Ducati, MV Agusta ve Serambler Ducati yetkili servisinde motosikletlerin periyodik bakımıyla birlikte aksesuar, yedek parça ve onarım hizmetleri de veriliyor. Korlas, bayilik almak isteyen firmalara destek oluyor.

Web adresi: www.korlas.com.tr
Telefon: 0216 337 0102

KAWASAKİ

Motosiklet, offroad ve jetski

Z-Moto Motorlu Araçlar şirketi tarafından Türkiye distribütörlüğü yapılan Japon markası Kawasaki motorlarının shovvroom’u İstanbul Kadıköy’de. Firmanın ürün gamında motosiklet, offroad ve jetski var. Farklı illerde 20’nin üzerinde bayiliği bulunan Kawasaki markasının ürün segmentinde yedi farklı modelde 36 farklı çeşit bulunuyor. Off-road sınıfında ise yedi farklı motosikleti var. Firmada ürünlerin 2020 fiyatları 35 bin TL’den başlıyor. 331 bin TL’ye kadar çıkıyor. Türkiye’nin hemen her noktasında yetkili servise sahip firma bayilik de veriyor.

Web adresi: www.kawasaki.com.tr
Telefon: 0216 449 34 20

MOTOLUX

Parçaları Çin’den ithal ediliyor

2015’te Adana’da kurulan, e-bike ve motosiklet üreten Motolux yerli bir marka. Firmanın beş farklı ürün segmentinde 35 çeşit motosikleti var. E-grup, cup, scooter, üç tekerlekli benzinli ve touring modelleri bulunan firmanın çeşitli illerde bayilikleri var. Elektrikli bisiklet ve motosikletlere yedek parça hizmeti sunan firma sattığı yedek parçalan Çin’den ithal ediyor. Firma Motosiklet bayilikleri isteyenlerin tekliflerini geri çevirmiyor.

Web adresi: www.motolux.com.tr
Telefon: 0322 322 66 66

Güvenli sürüş için dikkat!..

■ Sürüş öncesi kontrollerinizi mutlaka yapın. Motorunuzu kullanmak için ehliyetiniz olmalı. Ayrıca trafiğe çıkmadan önce yeterli deneyime sahip olmalısınız.

■ Diğer sürücülerin neden olabileceği olası bir kazayı önlemek için sürüş esnasında parlak ve acık renk kıyafetler giyin.

■ Trafik kurallarına uyun. Hızınızı trafik kurallarına ve yol durumuna göre ayarlayın. Yağmurlu havalarda zeminin kaygan olması nedeniyle daha yavaş ve dikkatli kullanın.

■ Sürüş esnasında iki eliniz etçiklerde, iki ayağınız ayaklıklarda olmalıdır. Yolcu iki eliyle sürücüye tutunmalı, iki ayağını yolcu ayaklıklarına koymalıdır.

■ Sürüş esnasında kask, eldiven ve gözlük gibi koruyucu kıyafetler giymelisiniz. Yolcu da kask giymelidir. Tekerlekler, ayaklıklar ve elciklere takılabilecek uzun ve sarkan kıyafetler kesinlikle giyilmemelidir.

Motosiklet ehliyeti almak için gereken evraklar

İlk kez motosiklet ehliyeti alacak sürücü adayları MEB’e bağlı özel sürücü kurslarına başvuru yaparken aşağıda yer alan evrakları eksiksiz olarak sunmaları gerekiyor.

  1. Kimlik fotokopisi (nüfus cüzdanı, avukatlık kartı veya pasaport),
  2. Mezuniyet diploması veya öğrenim belgesi fotokopisi (aslıyla birlikte),
  3. Adli sicil kaydı (ehliyet almasına engel teşkil etmeyen suçlan içerebilir),
  4. Pratisyen veya uzman hekim tarafından verilen sağlık raporu (Aile hekimi raporu da olabilir),
  5. Varsa herhangi bir sürücü belgesinin fotokopisi,
  6. Son altı ay içerisinde çektirilmiş olan iki adet biyometrik fotoğraf,
  7. Sınav ücretini kursiyerin kendisi veya sürücü kursu aracılığıyla yatırması ve makbuzu kendi dosyasına ekletmesi,
  8. 18 yaşını doldurmamış olanlardan veli veya vasi muvafakatnamesi.

Motorunuza özel garaj

Moto kabin, motosikletin ve beraberinde alet, ekipman, kask, mont gibi eşyaların tamamının bir arada güvenli bir şekilde durması için tasarlanmış bir garaj sistemi. İçindeki elektrik prizi sayesinde aküyü şarj etmek mümkün.

Kabin, motoru kedi ve köpek gibi sokak hayvanlarından korurken, çalınmaya ve çarpmaya karşı da güven sağlıyor. Moto kabin her boyutta motosikletin sığabileceği şekilde hesaplanarak üretilmiş. Fiyatı ise boyutuna göre değişiyor.

Motosiklet bayilikleri
Motosiklet garajı

Bülent KILIÇER / Honda Türkiye Genel Müdür Yardımcısı
“Tarihimizdeki en yüksek pazar payına ulaştık”

2020’de üstün performans deneyimleri sunacağız. Türkiye’de toplam motosiklet pazarı geçen yıla göre yüzde 14 daralırken, Honda olarak 2018 rakamlarını koruduk. 24 bin 228 adetlik motosiklet satışıyla birlikte elde edilen yüzde 23’lük pazar payı ile Honda Motosiklet’in tarihindeki en yüksek pazar payını elde ettik. Honda’nın ürünlerinde sunduğu gelişmiş teknoloji, sportif performans, üretim kalitesi ve farklı tasarımların bu başarı grafiğinde önemli bir rolü var.

Global motosiklet satışlarımızı bir önceki yıla göre yüzde 3.5 artırarak 20 milyonun üzerinde tamamladık. Yine aynı dönem içerisinde Honda olarak 400 milyonuncu motosikletimizi satarak ulaşılması çok güç bir kilometre taşını geride bıraktık. Bu gücü arkamıza alarak 2020’de de büyük başarılara imza atacağız. Yılsonunda Türkiye’de liderliği bırakmadan pazar payımızı yüzde 25’e ulaştırmayı hedefliyoruz.

Dört yaşından itibaren her bireye güvenlik eğitimi verebiliyoruz. Türkiye’nin yalnızca motosiklet sürüş eğitimi için tasarlanmış ilk asfalt pisti olan Honda Motosiklet Gelişim Merkezi’nde güvenli sürüş eğitimlerimizi sürdürüyoruz.

Bora Berker CANSEVER / Yamaha Motor Türkiye Genel Müdürü
“Kurumsal dönüşüm projemizi tamamladık”

2019’da sektörde fark yaratan, geliştiren ve yeni kullanıcıları sektöre kazandıran etkileyici hizmetler ve projeler gerçekleştirdik. Müşterilerimize satın alma anından, satış sonrası hizmetlere kadar eşsiz deneyim yaşatmaya yönelik başlattığımız “Kurumsal Dönüşüm Projesini büyük oranında tamamladık. 2020’de yenilikçi yaklaşımlarla bayi ve müşteri tarafında hizmetlerimizi geliştirmeye ve iyileştirmeye daha fazla yöneleceğiz. Müşteri ihtiyaçlarını en iyi şekilde belirleyip, iyi takip ederek ve ne istediğini önceden anlayarak maksimum hizmeti sunmaya odaklanacağız.

2020 yaklaşımımız, “Müşteriye yeni deneyimler sunarak sanatsal bir yaklaşımla yaşamını zenginleştirmek” şeklinde. Bu yaklaşım, aslında üründen hizmete, yeni modellerden proje ve yatırımlara çok büyük bir vaadi ortaya koyuyor. Yeni ürün ve modellerimiz, duygulara dokunan hizmet yaklaşımımız ve projelerimizle 2020 yılında da iddialıyız.

Mustafa MAVİ / Vale Moto Şirket Ortağı
“Vintage model severleri sevindirdik”

Yeni modeliminiz Vintage’yi bu yıl piyasaya çıkardık. Farklı renklerde, özel istekler dâhilinde üretim gerçekleştiriyoruz. Motorun tasarımını kendimiz yaptık. Tasarımı nostaljik bir araçtan ilham alınarak ortaya çıktı. Aynaları Murat 131’den esinlendi. Tabii üzerine daha fazla alternatifler koyarak geliştireceğiz. Örneğin, radyo eklemeyi düşünüyoruz. Motor, beş akülü, 45 km menzile sahip ve 40 km’lik hıza ulaşıyor. Sadece bir şarj olduğunda 40-45 km’lik mesafe gidebiliyorsunuz. Bodrum, Marmaris, Fethiye ve Silivri gibi noktalardan talepler almaya başladık. Amacımız yazlık bölgelerde, kiralama şirketleri tarafından kullanılması.

Bu bölgelere özellikle bayilik vereceğiz. Şu anda aylık 45-50 adet üretim kapasitemiz bulunuyor. Fiyatı tam net olmasa da 19.500 TL dolaylarında.

Ekrem ATA / Kuralkan Satış ve Pazarlama Müdürü
“Scooter pazarı büyüyor”

Hem üreten hem de distribütörlükler üstlenen bir kuruluş olarak, Türkiye pazarını ve Türk motor severlerin istek ve beklentilerini iyi biliyoruz. Motobike 2020 Fuarı, yeni ürünlerimizi vatandaşlarımızla buluşturmak için iyi bir platform. Bu yıl sekiz ürün sergilemekten gurur duyuyoruz. Motosiklet dünyasının Tesla’sı diyebileceğimiz Süper SOCO markasının TC Max modelini görücüye çıkardık. Bajaj markasının tamamen yeni Dominar 400 UG modeli de göz bebeklerimizden biri.

250 cc’den daha büyük motosiklete geçmek isteyenler için hazırlanan modelin konforu, sürüş karakteri ve performansının çok sevileceğine inanıyoruz. Son olarak scooter pazarının büyüdüğünü ve yüzde 50’leri aştığını gördük. Özellikle 125 cc segmenti çok hızlı büyüyor. Biz de pazardaki talebe karşılık Kanuni markamızla Mati 125 modelimizi geliştirdik ve üretmeye başladık. Her yıl olduğu gibi bu yıl da, Türk motor severlerin beklentilerini karşılayacak ürünler ortaya çıkardık.

Motosiklet Bayiliği Veren Firmalar

AYŞEGÜL KÜÇÜKKURT ZOR

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu