Motosiklet Bayilikleri

Motosiklet Bayiliği Veren Firmalar

Motosiklet Satış Mağazası Açmak

Düşük kaliteli Uzakdoğu markalarının pazardan çekilmesi, güvenilir markaların yolunu temizledi. Yenilenen modeller, kampanyalar ve sürüş eğitimleri tüketicileri cezbediyor. 2014’te 200 bin motosiklet satılacağı tahmin ediliyor.

MOTOSİKLET Endüstrisi Derneği’nin (MOTED) verileri bu yıl Türkiye’de yaklaşık 200 bin motosiklet satılacağını gösteriyor. 2003’te 185 bin, 2012’de 179 bin motosiklet satıldığı göz önüne alınırsa, bu rakama ulaşmak hiç de zor değil. Ama sıkı durun, tahminler tutarsa asıl patlama 2015’te olacak.

Motosiklet satışlarının yüzde 75’inin yeni kullanıcılardan oluştuğunu belirten MOTED Başkanı Nihat Çadırcı, ”Sadece bu durum bile pazardaki büyüme potansiyelinin çok yüksek olduğunu gösteriyor” diyor. Evet, motosiklet pazarı yeniden büyüme rekorları kumaya aday. Diğer yandan motosiklet markalanılın cazip satış kampanyaları, sürüş eğitimi ve tanıtım çalışmaları da satışlara büyük bir ivme kazandıracak gibi. Bu dinamik pazarda rekabet de giderek kızışıyor. Firmalar bu rekabetten kazançlı çıkma peşinde. Bu yüzden mümkün olduğunca çok noktada müşteriye ulaşmanın yollarını arıyorlar. Bunun için  birçok şirket Türkiye genelinde yeni mağazalar açma karan aldı. Bu mağazaların çoğu franchising veya bayilik yoluyla açılıyor.

Motosiklet Satış Bayiliği

Meraklısı hatırlar, 2006’da Türkiye motosiklet pazarını ucuz Uzakdoğu markalan ele geçirmişti. Öyle ki piyasada satılan marka sayısı 100’ü geçmişti. Bu dönem ünlü marka sahiplerini sıkıntıya sokmuş ve önemli pazar kayıpları yaşamışlardı. Ancak deneyimlere bağlı olarak tüketici bilinci değişti ve kaliteli, belirli değerlere ve sistemlere sahip markalara dönüş.

Türkiye’de motosiklet kullanıcı sayısı 3 milyonun üzerinde. Pazar büyüdükçe marka çeşitliliği de arttı. Motosikleti seven ve iş kurmak isteyen girişimciler dünyaca ünlü markaların bayiliklerini alıyor…

KAPTAN Amerika, Green Arrow, Black Widow, Robocop, Batman ve Ghost Rider… Hepsinin süper güçleri ve bir de motosikletleri var. Etrafınızda “Motosiklet bir tutkudur” diyenler varsa onlara inanın. Çünkü bize iki tekerleği sevdiren bisikletlerden sonra birçok kişinin hayalini süsleyen bu araç, pek çok insan için hızın, rüzgarın, yolun, maceranın ve özgürlüğün diğer adı.

Peki, nedir motosikletin cazibesi? Görünüşü mü, çıkarttığı ses mi yoksa hızından alman adrenalin duygusu mu?

KPMG’nin 2018’de yayınladığı Türkiye Motosiklet Sektörü raporuna göre, 2017 Haziran ayı itibariyle Türkiye’de bulunan toplam 21.6 milyon motorlu aracın 3 milyonu motosikletlerden oluşuyor. Bu da demek oluyor ki her 100 kişiden dördü motosiklet sahibi. 2008-2018 yıllan arasında her yıl ortalama 171 bin yeni motosiklet trafiğe kaydolurken, ortalama 53 bin motosikletin kaydı trafikten silinmiş. Türkiye’de giderek artan motor tutkusu nedeniyle dünyanın tüm markalan Türkiye pazannda faaliyet gösteriyor. Hemen herkesin zevkine göre motosiklet bulmak mümkün. Türkiye distribütörü olan firmalar ise bayilik isteyen girişimcilere yeni iş fırsatlarının kapısını aralıyor. Biz de pazarda yeni çıkan motosiklet modellerini, fiyatlannı ve bayilik veren firmaları inceledik…

Motosiklet İle Kafa Keyfi

Motorcular gözleri gibi baktıkları motorlarını Türkiye’de ne yazık ki çok az sayıda yere emanet edip keyif çıkarabiliyor. Yıkama servisi veren, motosiklet severleri bir araya getiren motorcu dostu kafelerin sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. İşte motosiklet tutkunlarını bir araya getiren, sosyalleşirken lezzetli yemekler tadabilecekleri birkaç adres…

 • Rider Cafe / Kadıköy – İstanbul
 • Barlar Sokağı / Kadıköy – İstanbul
 • Hara Güre Garaj / Ataşehir – İstanbul
 • Cool Jr / 4.Levent – İstanbul
 • 2 Teker Cafe / Eyüp – İstanbul
 • Rider’s Cafe / Basmane – İzmir

Hangi Motor?

Touring: Şehir içi ve şehirlerarası ulaşımda daha rahat hareket etmek ve motorun özgürlüğünü doyasıya çıkarmak isteyenlerin tercihi.

Scooter: Şehir içerisinde, özellikle ilkbahar ve yaz aylarında sıcak havaların etkisini hissetmeyerek keyifli yolculuklar yapmak için kullanılıyor.

Cub: Arazi, şehir içi ve şehirlerarası kullanımlara uygun tasarlanan modeller, ulaşım için keyifli seçenekler sunuyor.

Cross: Yeni nesil tasarımları ve güçlü performansları ile şehir içinde ve arazi koşullarında motor sürme keyfi sağlıyor.

Enduro: Motosikletle seyahat etmeyi sevenlerin konforlu ve keyifli yolculuk etmelerini sağlıyor.

Motorsiklet Satış Bayilikleri

BMW Motorroad Bayilik

Electro Wind Girişimcilere Bayilik Veriyor

Yuki Motor Bayilik Veriyor

Falcon Motosiklet Satış Bayiliği

Kawasaki Bayilik Veriyor

Mondial Motosiklet Bayiliği

Bajaj Auto, bu yıl 30 bayilik dağıtacak

Honda Motosiklet Bayiliği

BMW Motosiklet Bayiliği

Spormoto Motosiklet Bayiliği

Yamaha Motosiklet Bayiliği

Levent GÜRCAN / ENDO Motors Firma Sahibi
“En ileri teknolojili elektrikli motosiklet”

Harley Ankara ve İstanbul bayilerinin sahibiyiz. Yedi farklı segmentte 60’a yakın ürün satıyoruz. Fiyatlarımız 13 bin euro ile 70 bin euro arasında değişiyor. Harley Davidson’un 2019’a özel olarak çıkardığı motosiklet, 35 yaş profilini biraz daha aşağıya indirmek için tasarlanmış. 41 bin euro’dan satılıyor. Harley’in profili 40-60 yaş arasına hitap ediyor. 30 sene önce de aynı görüntüde motosikletler çıkardığı için insanların aklında eski olarak kalmış ama aksine en ileri teknolojiyi kullanan elektrikli motosiklet yapan bir firma. Bu ürünleri yakında Türkiye pazarında da göreceğiz. Türkiye’de motosiklet pazarı çok yanlış ilerliyor. Faydaları değil, ne kadar tehlikeli olduğu tartışılıyor. Motosikleti sadece bir iş aracı olarak görmek çok yanlış. Motosiklet, günlük hayatta kullanılması gereken, keyifle alınabilecek, doğru kullanıldığı zaman güvenli bir araç.

Bu kültürün Türkiye’de gelişeceğini ve değişime uğrayacağını düşünüyorum. Harley’lerin ölümlü kazaları yok denecek kadar az. Hedefimiz daha hızlı olmak değil daha keyifli işlere imza atabilmek.

Suzuki Motosiklet Bayiliği

Kanuni Motosiklet Bayiliği

Nur KÖSEOGLU / Türkiye Kadın Motosikletçiler Kulübü Disiplin Kurulu Başkanı ve İl Temsilcilikleri Sorumlusu
“Kadın motosiklet sporcusu sayısı artmalı”

Kadın motosiklet kullanıcıları yeni bir oluşum değil. Çok eskiden bu yana var ama teşkilatlanması yoktu. 2015’te bu kulübü kurduk. Şu anda 2 bine yakın üyemiz var. 26 ilde temsilciliğimiz bulunuyor. Türkiye Motosiklet Federasyonu’na (TMF) bağlı lisans veren tek kadın kulübü ve derneğiyiz. Bir sporcumuza lisansını geçenlerde verdik. Lisans almak isteyenler kulüp sayfamızdan başvuruda bulunabilecek. Sadece kadın değil erkek motosikletçilere de lisans veriyoruz. Yaş sınırı bulunmuyor.

Her kulübün yapmış olduğu etkinlikleri biz de yapıyoruz. Sosyal sorumluluk projelerimizi ihmal etmiyoruz. Engelli kadınlarımızı bünyemize alabiliyoruz. Antalya, Bursa ve Tekirdağ’da engelli üyelerimiz var. Türkiye’de çok az sayıda kadın motosiklet sporcusu var. Bu rakam 50’yi geçmiyor. Eylül ayında Dünya Kadınlar Şampiyonası Afyon’da yapılacak. Gönül isterdi ki, o yarışta Türkiye’den de biri olsun. Bu spor maddiyet işi. Türkiye’de futbol haricinde, spora ve sporcuya önem verilmiyor. Yarışçılarımız sponsorluk bulmakta zorlanıyor. Çoğu kendi cebinden harcıyor. Firmaların motosiklet sporlarına sponsorluğu artarsa daha fazla sporcu yetiştirebiliriz.

Ersan Çıplak

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir Yorum

 1. OTOKOÇ Otomotiv’in Satış Noktası olmak ister misiniz?

  Müşterilerinizin ihtiyaçlarını karşılayacak ürünleri temin etmek için büyük bir tedarik ağıyla iş ortaklığı yapıyoruz. Sürekli olarak ürün çeşitliliğimizi arttırmak adına yeni projelerde işbirliği, yeni Bayiler ve üreticilerle birlikte çalışma imkânı oluşturmaya çalışıyoruz. Bu yüzden Bayimiz olmak isteyen firmalar için bu süreci anlaşılabilir, hızlı ve olabildiğince basit yaptık.

  Bu sayfada bir iş sahibinin OTOKOÇ Otomotiv’in Satış Noktası olmak için atması gereken adımları paylaşıyoruz.

  Bayi adayı olmak için ne yapılması gerekli?

  OTOKOÇ Otomotiv ile ticari iş ortaklığı kurmak isteyen Bayilerin online başvuru formunu eksiksiz olarak doldurulması gerekmektedir.

  Başvuru formunuz doğru ve eksiksiz doldurulmuş ise, formunuzdaki bilgiler ürünlerinizi değerlendirecek olan ilgili Toptan Yedek Parça Bölge Müdürlüğünün kategori yöneticisine yönlendirilecek ve size sürecinin ilerleyen adımlarını bildiren ya da Bayilik talebinizin olumlu/olumsuz olduğunu bildiren bir e-mail gönderilecektir.

  Eğer başvuru formunuz eksik ise, gerekli bilgilerin sizden talep edildiğini veya yeniden başvuru formunu iletmenizi bildiren bir e-mail tarafınıza gönderilecektir.

  OTOKOÇ Otomotiv’i tanımak?
  Otomotivle ilgili tüm çözümleri tek çatı altında müşterileriyle buluşturan Otokoç Otomotiv, toptan yedek parça ve aksesuar satışı, hizmeti sunmaktadır.
  Kurulduğu günden beri; her zaman “Koşulsuz müşteri memnuniyeti” ilkesini ön planda tutan ve bu yaklaşımı ile 2004 yılında Ulusal Kalite Ödülü’nü almaya hak kazanmıştır.
  Otokoç; Toptan Yedek Parça organizasyonu ile İstanbul (Beylikdüzü ve Küçükyalı), Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Bursa illerinde yer alan şubeleri ile hizmet vermekte olup , bir yandan da yeni yatırımlarla genişlemeye de devam etmektedir.
  (Toplam 25.000 m2 kapalı alanda 6 şehirde ve 7 Depo-Şube )(alıntı. https://www.otokoc.com.tr/Sayfalar/40/Otokoc-Hakkinda/Tarihce.aspx )
  En iyi şekilde OTOKOÇ Otomotiv’in ürünlerini tedarik etmek ve stratejik bir Satış noktamız olmanız için, bizim iş süreçlerimizi çok iyi bilmeli ve firmanıza bu süreçlerde nasıl katkıda bulunabileceğimizi müzakere etmeliyiz.

  Aşağıdakiler sizin- bizim ana satın alma süreçlerini doğru yapmanıza yardımcı olacaktır:

  1. Başvuru formunu mutlaka eksiksiz olarak doldurmalısınız.

  2. Sitemizi ziyaret etmeli, ürün kategorilerinin olduğu sayfaları gezmeli, sunduğumuz ürünleri, Kampanyaları, markaları, kalite ve fiyatlarını incelemelisiniz.

  3) Ödeme çeşitleri ve şartları hakkında bilgi sahibi olmalısınız.
  4) Müşterilerimize üstün kalitede hizmet sunmak için bizimle bire bir çalışabilmeli, tüm yasa ve yönetmeliklere uygun olmalı.
  5)Doğru fiyat politikası ile çalışabilmeli.

  6)Yüksek müşteri beklentilerini karşılayabilecek ürün ve hizmet politikasına sahip olmalı.

  7)Güncel kampanyalar ve sipariş işlemlerini online yürütebilecek bir altyapıya sahip olmalı.

  İş ortağımız olun, milyonlarla buluşun!

  Türkiye’nin en büyük Otomotiv Yedek Parça dağıtıcılarından birisi olan OTOKOÇ Otomotiv’in Garantisinde ürünlerimizi satışa sunmaya hazır mısınız?
  Değerli iş ortaklarımız arasına katılın, aylık ortalama ……X… adet parça satışın gerçekleştiği OTOKOÇ Otomotiv’in ürünlerinizi tüm Türkiye ile buluşturun.

  İş ortaklarımızda aradığımız niteliklere sahipseniz; OTOKOÇ Otomotiv’in Türkiye genelinde 3.500’u aşkın değerli Bayileri arasına hoş geldiniz!
  Müşteriye yakın teşkilat yapımız ve Türkiye çapında yaygın bayi ağına sahip Sürekli finansal gücümüz ile daima yanınızdayız.

  Çalışanlarımızı sizin için özenle seçiyor, gelişimin önemine olan inancımız ile sürekli eğitimler düzenliyoruz. Tüm tesislerimizi en yeni teknolojilerle destekliyor ve yeniliyoruz.
  Tek amacımız var: Müşterilerimize mümkün olan en iyi zamanda en iyi hizmeti sunmak.
  (https://www.otokoc.com.tr/Sayfalar/40/Otokoc-Hakkinda/Tarihce.aspx )
  Not: Kalite politikamız gereği; tüm Bayi başvuruları değerlendirme sürecine tabi tutulur.

  Başvuru formu için lütfen : 02165879870 oktayce@birmot.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu