Dünyadan ve Türkiyeden Güncel Haberler

Okul Seçiminde Dikkat

OKULLARIN KAPANMASINA AZ BİR SÜRE KALDI. ÖĞRENCİLERİN EĞİTİM MARATONU BİTİYOR AMA EBEVEYNLERİN OKUL SEÇME MARATONU TAM HIZ DEVAM EDİYOR. GELİŞEN TEKNOLOJİYLE BİRLİKTE EĞİTİM SİSTEMİNİN DE HIZLA YENİLENDİĞİ GÜNÜMÜZDE VELİLERİN ÇOCUKLARININ GELECEĞİNİ ŞEKİLLENDİRECEK BU SEÇİMİ YAPMALARI HİÇ DE KOLAY DEĞİL. UZMANLAR, OKUL SEÇERKEN EBEVEYNLERİN PEK ÇOK KRİTERİ GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURMASINI ÖNERİYOR.

OKUL SEÇERKEN DİKKAT!

Çocukları için okul seçmek anne babalar için oldukça zor bir süreç. Köklü okullar, hızla şubeleşen kolejler, yeni eğitim kurumlarınm yanı sıra üniversitelerin doğrudan veya dolaylı olarak bünyesinde bulunan özel okullar arasından seçim yapmak hiç de kolay değil.

Bazı aileler çocuklarını gönderecekleri okulu daha bebeklik çağında belirleyip evini hedeflediği okula göre seçiyor. Kimi aileler ise okul seçimini son dakikaya bırakıyor.

Ebeveynlerin büyük çoğunluğu ‘en iyi’ olan seçeneği arıyor. İş en iyiyi seçmekle de bitmiyor. Bakanlığın adrese dayalı olarak belirlediği okulun dışındaki seçeneklere kayıt yaptırabilmek, başarılı olarak tanımlanan devlet okulları da dahil belirli bir bütçe gerektiriyor. Tabü okul arayışına giren anne-babaların, çocukları için okul seçme deneyimini yaşamış tanıdıkların tavsiyelerinden etkilendiğini de söylemeden geçmemek gerek.

SEÇİM KRİTERLERİ

Alınan eğitimin, çocuklar ve veliler için aynı sonuca ulaşması mümkün olmadığı için tavsiyeler de birbirinden farklı oluyor. Psikolojik Danışman Yılmaz Erdal, anne babaların, tanıdıkların tavsiyelerine ek olarak, okulun fiziki yapısı, öğretmenin niteliği, idarecilerin durumu, temizlik, maliyet, okulun eve olan mesafesi, servis ağı, yabana dil eğitimi, okuldaki yemeğin niteliği gibi özelliklere bakarak okul seçmeye çalıştıklarını da ekliyor.

Bütün bu özelliklerin gözden geçirilmesi okul seçimi açısından çok önemli. Çünkü iki saat boyunca serviste kalınarak gidilen bir okul, ne kadar iyi olursa olsun seçimin dışında kalabiliyor.

Hürriyet Gazetesi Eğitim Servisi Müdürü Nuran Çakmakçı, konuya farklı bir yaklaşım getiriyor. Çakmakçı, okul seçerken ölümünse velilerin çocuklarını yanlarınla götürüp onların da izlenimlerini ılmalan gerektiğini söylüyor. Günümüz koşullarında teknolojinin eğitim için şart olduğunu vurgulayan Çakmakçı, konuşmasını şöyle sürdürüyor: “Teknoloji eğitimin olmazsa olmazı. Öğretmenlerin öncelikle teknolojiye hakim ohıp, konu anlatımlarında üç boyutlu ve görsel anlatımlarda teknolojiye yer vermelerinin daha sağlıklı olduğu konuşuluyor. Örneğin ilköğretimde vücudumuz ve organlarımız anlatılırken akıllı tahtada kalbin çalışmasını gösteren, kirli ve temiz kan akışını anlatan üç boyutlu bir görsel daha kalıcı bir öğrenim sağlayabiliyor.”

EĞİTİM FELSEFESİ ÖNEMLİ

Yıllardır eğitim alanında çalışan öğrenci koçu Elgiz Henden, okul seçmeden önce eğitim önceliklerinin listelenmesini öneriyor. Bir okuldan ne bekleniyorsa bunun çocuğun ihtiyaçları, koşulları ve tercihi göz önüne alarak belirlenmesi gerektiğinin üzerinde duran Henden, konuyla ilgili olarak şunları söylüyor: “Okulun öğrenciye ve ihtiyaçlarına olan yaklaşımı, belirli bir eğitim felsefesi veya özel yapısının olup olmaması önemli. Öğretmenlerin okula bağlılığı, sınıfın büyüklüğü ve sınıftaki öğrenci sayısına da dikkat edilmeli. Ebeveynlerin eğitim dışındaki aktivitelere, okulda öğrenme ve ödev yapma yeri olup olmadığına da bakmalı. Bir diğer önemli konu ise okul içinde esen rüzgar… Okul size en çok neyi yansıtıyor, kişisel ve kültürel açıdan iyi hissediyor musunuz? Bu detaylar önemli. Öğretmenler ve çocuklar arasındaki ilişkinin açık, saygılı ve samimi olması da dikkat edilmesi gereken bir başka kriter. Bir de duvarlarda çocuk eserleri, gösterileri ve kutlamalarının olup olmadığı da gözden kaçırılmamalı.”

Okullara sorulması gereken 10 soru

  1. Sınıf ortamında duygusal zorluk yaşayan bir çocukla karşılaştığınızda çocuğun yaşanan zorluğu aşabilmesi için neler yapıyorsunuz?
  2. Çocuğumun eğitim yılı sonunda kazanmasını beklediğiniz beceriler nelerdir?
  3. Öğrenme ortamını bireyselleştirmek için neler yapıyorsunuz?
  4. Yaratıcı düşünme becerisini geliştirmeye yönelik uygulamalarınız nelerdir?
  5. Eleştirel düşünme becerisini geliştirmek için kullandığınız yöntem ve teknikler nelerdir?
  6. Yaptığınız değerlendirmeler öğrenme sürecini nasıl etkiliyor?
  7. Evde okulu desteklemek için neler yapılmalı?
  8. Çocukların gelişimini ölçmek için hangi yöntemlerden yararlanıyorsunuz?
  9. Uygulayacağınız eğitim programını nasıl yapılandırıyorsunuz?
  10. Eğitimde teknolojiden nasıl yararlanıyorsunuz?

BAHÇEŞEHİR KOLEJ
“Eğitime öncülük ediyoruz”

Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumlan, 49 yıl önce Enver Yücel tarafından kurularak ülkenin en önemli eğitim kurumlarından biri haline geldi 1994 yılında bu çatı altında kurulan Bahçeşehir Koleji, 2017-2018 eğitim öğretim döneminde yeni açılacak kampüslerle birlikte 100 kampüse ulaşacak. Türkiye genelindeki kampüslere ek olarak Kanada’da Fulford Academy’yi ilk yurtdışı kampüsü olarak bünyelerine kattıklarını söyleyen Bahçeşehir Koleji Genel Müdürü Özlem Dağ,’2017-2018 yılı hedeflerimiz doğrultusunda açacağımız yeni kampüslerle öncü eğitim modellerimizi daha çok çocuğa ulaştırmakla kalmayıp, 4 bin yeni personel istihdam ederek ekonomimize de katkı sağlamayı amaçlıyoruz” diye konuşuyor.

İki yıl içinde Türkiye genelindeki kampus sayısını 150’nin üzerine çıkarmayı hedeflediklerini ifade eden Özlem Dağ önemli hedeflerinden birinin de Fen ve Teknoloji liselerinin sayısını iS’e çıkarmak olduğunu belirtiyor.

Bahçeşehir Koleji’ni diğer okullardan ayıran özeliklerle ilgili ise Özlem Dağ şunları söylüyor:’Geleceğin değişen dünyasına hazır, araştıran, sorgulayan, üreten bireyler yetiştirmek amacıyla eğitim modellerimizi sürekli geliştiriyoruz. Uyguladığımız STEM+A, Kişiye Özgü Öğretim Modeli (KÖM). Master 6 gibi eğitim modelleriyle ülkemizi geleceğe taşıyacak, yeni sanayi devrimi olarak anılan Endüstri 4.0’a hazır bireyler yetiştiriyoruz. Beş yaşından itibaren Türkiye genelindeki tüm kampüslerimizde uyguladığımız kodlama ve robotik eğitimiyle öğrencilerimize analitik düşünme becerisi edindiriyoruz. Bahçeşehir Koleji’ni diğer okullardan ayıran en büyük farkın, dünyadaki eğitim trendlerini yakından takip etmesi ve Türkiye’de eğitime öncülük etmesi olduğunu düşünüyorum.”

İDE OKULLARI
Öncelikleri eğitim kadrosuna yatırım

ide Okulları yeni kurulan bir eğitim kurumu. Çamlıca kampüsünde anaokulu, ilkokul, ortaokul düzeyinde eğitim veren okulun kurucularından olan ide Okulları Kurucu Genel Müdürü Bünyamin Çelikten, ide Okulları’nı kurma fikrinin yaklaşık sekiz ay kadar önce ortaya çıktığını anlatıyor. Eğitim kurumu, “Nasıl bir okul? Nasıl bir eğitim?” sorularına cevap ararken bir fikir, bir ide olarak doğuyor.

Eğitim sektörüne inanıp eğitime yatırım yapmaya karar veren Salih Kılıç, İsmail Katmerci ve Levent Olguner gibi önemli işadamlarıyla birlikte yola çıkan Bünyamin Çelikten, en önemli farklılıklarından birinin şirkette çalışanların da hissedar olarak yer alması olduğunu belirtiyor. Kendilerinin öncelikli olarak sürekli eğitim kalitesine yatırım yapacaklarının altını çizen Çelikten, diğer eğitim kurumlarmdan farklılaşacakları noktalarla ilgili ise şu bilgileri veriyor: “ide Okulları hakkında konuşulduğunda ilk akla gelen şeyin eğitim kadrosunun niteliği olmasını istiyoruz. Biz ağırlıklı olarak buna yatırım yapacağız. Çünkü iyi bir eğitimin ancak iyi bir kadro ile olacağını biliyoruz. Öğretim modelimizin önemli bir parçası da dünyada saygın eğitim kurumlarında kullanılan PASS yaklaşımından oluşuyor, ide Okulları’nın öğrenme sürecinde bilimsel yaklaşımı ve çocukların öğrenme yetkinliklerini geliştirme ve güçlendirmede dünyadaki en modern ve etkili yöntemleri belirleyerek kullanıyoruz, ide Bilişsel Destek Birimi aracılığıyla, öğrencilerin bilişsel alanlarını geliştirmek için özel çalışmalar yürütüyoruz. Böylece öğrencilerin geliştirilmesi gereken ve güçtü alanlarına yönelik ayrı ayrı çalışmalar yapmış oluyoruz.”

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu