Güncel Ekonomi Haberleri

Ön plana çıkan 26 hisseye dikkat

Uzmanlar, ucuz kaldığını düşündüğü 26 hisseye orta uzun vade için dikkat çekiyor.

BORSA İstanbul bir önceki hafta (21 Ocak) 1582 puanla tarihi zirve rekorunu yenilemişti. Ancak ilerleyen günlerde 1540 puanın altına sarkan endekste geçtiğimiz hafta satış baskısı canlıydı. Anaüstler satış baskısının ve gevşeme eğiliminin 2020 bilançolarının açıklanması ile güçlenmesinden endişe ediyor. Bilindiği üzere geçtiğimiz hafta 2020’nin son çeyrek bilançoları açıklanmaya başladı. 11 Mart’a kadar tüm bilançoların gelmesi gerekiyor. Uzmanlar havayollarını dışarda bırakırsak şirketlerin net karının geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 50 civarında artmasını bekliyor. Açıklanan bilançoların endeksten ziyade hisse bazlı hareketleri destekleyebileceğini ancak bu kapsamdaki beklentilerin de önemli bir bölümünün borsanın son iki aylık rallisinde satın alındığını düşünen analistler; bu nedenle kar satışlarının etkili olmasından endişe ediyor. Endeksin kritik seviyesi aşağı yönlü kırılmadıkça 1.750-1.800 puan seviyelerini öngören uzmanlar, ucuz kaldığını düşündüğü 26 hisseye orta uzun vade için dikkat çekiyor.“1431 SEVİYESİ KRİTİK”

Endekste üç aya yakın bir süredir devam eden yükselen trendin son iki haftalık dönemde sık sık test edilmeye başlandığını belirten Gedik Yatırım Araştırma Müdürü Ali Kerim Akkoyunlu, bu trendin son haftalarda zirvelerin geliştirilmesinde zorlanılması ve teknik göstergelerde oluşan zayıflıklara bağlı olarak kırılma ihtimalini artırdığını düşünüyor. Son üç haftalık dönemdeki düzeltmelerde görülen dip seviye olan 1.431 aralığının kritik destek konumunda olduğu, burası kırılacak olursa endekste aşağı yönlü hareketlerin sertleşmesinden endişe ediyor. Yukarı yönlü hareketlerin yeniden anlam kazanabilmesi ve düzeltme riskinin azalması için ise önceki zirvenin geçilmesi gerektiğinin altını çiziyor. Hali hazırda endeks hedeflerinin 1.750 olduğunu söyleyen Akkoyunlu, kritik desteğin kırılması durumunda 1.396 seviyelerini öngörüyor.

“KAR SATIŞLARI ETKİLİ OLABİLİR”

Bilanço döneminin başlamasının endeks açısından değil ancak hisse bazlı hareketlere neden olacağını belirten Akkoyunlu, bu kapsamdaki beklentilerin önemli bir bölümünün endeksin son iki aylık rallisinde satın alındığını, bu nedenle kar satışlarının etkili olabileceğini düşünüyor. Mevcut trend içinde yatırımcıların yüksek getirileri olan hisselerde karlarını realize etmeleri ve endeksin sert geri çekilişlerinde tekrar kademeli olarak alım yapmalarını öneren Akkoyunlu, “Bu kadar güçlü bir yükseliş performansından sonra daha seçici olunması gerekir. Hisse bazlı hareketlerin çoğalacağını belirtmekte fayda var. Dolayısıyla hisse seçimleri yapılırken temel analizin doğru ve etkin yapılmasının önemini tekrar vurgulamak isterim” diyor.

Akkoyunlu, bu seviyelerden ucuz kaldığını düşündüğü Ereğli Demir Çelik, Kardemir, Orge Enerji, Logo Yazılım, Akbank, Yapı Kredi, Garanti BBVA, Sabancı Holding, Koç Holding, Şok Marketler, Migros, Ülker Bisküvi, Turkcell ve Türk Telekom hisselerinde orta uzun vade için alım yapılabileceğini belirtiyor.

“YÜKSELİŞİN ARDINDAN DÜZELTME NORMAL”

önceki hafta endeksin uzun süredir devam eden yukarı yönlü momentumunda bir güç kaybı yaşandığını net şekilde gördüğümüzü belirten înfo Yatırım Menkul Değerler Analisti Yunus Şahin, gün içinde satışlar ara ara sertleşse de tepkilerin hızlı geldiğini hatırlatıyor. Ancak yine de endeksin yukarı yönlü hareket etmekte zorlandığını ve kısa vadeli hareketli ortalamalarını uzun süre sonra aşağı doğru geçtiğini belirten Şahin, “Elbette uzun vadeli görünümde bir bozulmadan bahsetmek için çok erken ancak geçtiğimiz hafta olduğu gibi düzeltme hareketlerinin yaşanması oldukça olası. Bu kadar hızlı bir yükseliş hareketinin ardından bunun yaşanması da oldukça normal. Hatta bu düzeltmenin gelmiş olması yükselişin devamı için daha sağlıklı olacaktır. Bundan sonraki süreçte zirveden yüzde 15’lik geri çekilmeden fazlası pek olası gözükmüyor” diyor.

“1.800’LERE KADAR BU TREND SÜRER”

Endeks için orta vadede 1.350’lerin altında bir seviye beklemeyen Şahin, aşı tarafındaki etkinlikle ilgili bir senaryo değişikliği olursa bu beklentilerin değişeceğini hatırlatıyor. Yukarı tarafta ise hala gidilecek bir yol bulunduğunu ve endeksin 1.800’lere kadar bu trendi sürdürebileceğini düşünüyor. Geçtiğimiz hafta bilanço döneminin Arçelik ile birlikte başladığını dile getiren Şahin, “tik gelen bilanço beklentilerin üzerindeydi ancak buna rağmen piyasa tarafından şirket hisseleri satış yedi. Bu durum aslında önümüzdeki bilanço döneminin hikayesi olabilir. Birçok şirket olumlu beklentileri fiyatlamış durumda ve artık gerçekleşmeler sonrası satışlar gelebilir. Tabii beklentilerin üzerinde gelen her rakam orta vade için olumlu olsa da kısa vadede kar satışlarını görebiliriz. Bu da bize hisse bazlı hareketlerin yoğun olduğu bir dönemi beraberinde getirecektir” yorumunu yapıyor.

“2021’DE İŞLER KOLAY OLMAYACAK”

Yatırımcıların 2020 yılında güzel kazançlar elde ettiğini ancak 2021 yılında işlerin bu kadar kolay olmayacağını savunan Şahin, özellikle BIST-100 dışı şirket değerlemelerinin çok yukarıda seyrettiğinin altını çiziyor. Burada ciddi bir risk gören Şahin, yatırımcılara aldıkları şirketlerin karlılıklarına piyasa çarpanlarına dikkat etmelerini öneriyor. Endeks sürekli zirve yenilerken kendi zirvesinden uzaktaki BIST-30 ya da BIST-100 şirket hisselerinin aşırı primlen-mişlere göre daha doğru tercih olacağını kaydediyor. Gelen bilançolarla birlikte, ana endeksin dışındaki şirketlerde sert kar satışları da gözlemlenebileceğini ifade eden Şahin, yatırımcıların hiç olmadığı kadar dikkatli olması gerektiğini vurguluyor. “Yatırımcı kendi hisse senedini seçebilecek durumda olmalı” diyen Şahin, “Bunu teknik analizle mi, temel analizle mi yapar bilemeyiz ancak sosyal medya hesaplarını takip ederek ya da mesajlaşma platformlarındaki gruplara girerek sürdürülebilir bir kazanç elde etmek mümkün değil. Ünlü yatırımcı Warren Buffett’ın da dediği gibi ‘Rus ruletinde genelde kazanırsınız, ama bazen ölürsünüz”’ yorumunu yapıyor.

Şahin, bu seviyelerden ucuz kaldığını düşündüğü Akbank, Garanti BBVA, Şişecam, Alarko Holding, Tekfen Holding, Petkim, Tüpraş, Iş Yatırım Menkul Değerler, Vestel Elektronik, Türk Telekom, Kervan Gıda, Arsan Tekstil, Arçelik, Türk Hava Yolları ve özak GYO hisselerinde orta uzun vade için alım yapılabileceğini söylüyor.

Uzmanlara göre düşen borsada ne yapmalı?

 • Yatırımcılar öncelikle kendi hisse senedini seçebilecek fınansal okuryazarlığa sahip olmalı.
 • Sosyal medya hesaplarını takip ederek ya da mesajlaşma platformlarındaki gruplara girerek sürdürülebilir bir kazanç elde etmenin mümkün olmadığı unutulmamalı.
 • Bu sene 2020’de olduğu gibi güzel kazançlar elde etmek o kadar kolay olmayacak.
 • Yaşanan güçlü performanstan sonra çok daha seçici olunmalı.
 • Özellikle BIST-100 dışı şirket değerlemeleri çok yukarıda seyrediyor burada çok ciddi bir risk var, dikkatli olunmalı.
 • Yatırımcılar aldıkları şirketlerin karlılıklarına piyasa çarpanlarına dikkat etmeli.
 • Kendi zirvesinden uzaktaki BIST-30 ya da BIST-100 şirket hisseleri arasından seçim yapmak çok daha doğru tercih olacaktır.
 • Gelen bilançolarla birlikte, ana endeksin dışındaki şirketlerde sert kar satışları görülebilir bu nedenle çok dikkatli olunmalı.
 • Bu dönemde hisse bazında hareketlerin çoğalacağı unutulmamalı.
 • Mevcut trend içinde yatırımcılar yüksek getirileri olan hisselerde karlarını realize etmeli.
 • Endeksin sert geri çekilişlerinde, tekrar kademeli olarak alım yapılabilir.
 • Hisse seçimleri yapılırken temel analizin doğru ve etkin yapılması şimdi çok daha önemli.

Ali Kerim AKKOYUNLU / Gedik Yatırım Araştırma Müdürü
“Ülker Bisküvi atıştırmalık pazarında lider”

ÜLKER BİSKÜVİ: Şirket, dünyaca ünlü markalarla oluşturduğu stratejik ortaklıkların da sağladığı sineniyle yüzde 38.7 pazar payı ile yurtiçinde atıştırmalık pazarında lider konumunda. Yurtiçi operasyonlarındaki güçlü konumunu, Türkiye’de bulunan toplam 824 bin ton yıllık kapasiteye sahip altı fabrikası ve geleneksel perakende kanallarındaki geniş satış ve dağıtım ağı ile koruyor. Şirket 2016-2018 yılları arasında gerçekleştirmiş olduğu önemli yatırımlar sayesinde uluslararası alandaki varlığını da genişletti. 2020-2025 arasında reel olarak yüzde 4.6 FAVÖK artışı elde ederek istikrarlı ve sürdürülebilir bir performans sergileyeceğini düşünüyoruz.

2021T için 7.1x FD/FAVÖK çarpanından işlem gören Ülker Bisküvi hisselerinde yüzde 44 yükseliş potansiyeli ile 32.44 TL hedef fiyat öngörüyoruz ve ‘alım’ öneriyoruz.

MAVİ GİYİM: 2020‘deki zorlu ilk yarının ardından, şirketin toparlanma sürecinde olduğunu ve 2021‘de marjların normale dönmeye başlayacağını düşünüyoruz. Yılın ilk yarısında Covid-19 önlemlerinin artmasıyla mağazalarını iki aya yakın bir süre kapalı tutmuş ve zorlu bir dönem geçirmişti.Şirket bu süreçte çoğu mağazasında kira indirimi konusunda anlaşma sağlamış olsa da satışlar yıllık yüzde 31, FAVÖK ise yüzde 67 azalmıştı. FAVÖK marjında da 1.140bp düşüş yaşanmıştı.

Bununla birlikte şirket için en zorlu dönemin geride kalmış olduğunu ve ikinci yarıda ilk yarıya göre satışlarda yüzde 70, FAVÖK tarafında da yüzde 186 büyüme bekliyoruz. Mavi’nin yılı satışlarda yüzde 12.4 (şirket tahmini -11%, +/-2%) FAVÖK tarafında da yüzde 40 [şirket tahmini yüzde 16 marj, +/-1%) daralma ile bitirmesini öngörüyoruz.

Şirketin 2021 yılını normalleşme ile birlikte yüzde 25 büyüme ile 3.14 milyar TL satış geliri ve yüzde 19.5 FAVÖK marjı (FAVÖK: yıllık yüzde 59.3 büyüme) ile tamamlayacağını tahmin ediyoruz. 2021 için olumlu duruşumuza rağmen, yakın dönemin hisse için kolay bir süreç olmayabileceğini vurgulamak isteriz.

Pandemiden dolayı oluşabilecek kapanmalar, tüketici dinamiklerinde ve trafiğinde değişikliklere yol açabilir. 2021T ve 2022T FD/FAVÖK 5.1x ve 3.9x çarpanları ile işlem gördüğünü belirtmek isteriz. 2021T‘deki zımni adil değer FD/ FAVÖK çarpanı 7.5’tir. Şirket hisselerinde yüzde 54 yükseliş potansiyeli ile 77.4 TL hedef fiyat öngörüyoruz ve ‘alım’ öneriyoruz.

Yunus ŞAHİN / İnfo Yatırım Menkul Değerler Analisti
“Alarko Holding hisselerini öneri listemizde tutuyoruz”

ALARKO HOLDİNG: 2020’nin ilk dokuz ayında, değer kaybeden Türk Lirası dolayısıyla enerji üretim iş kolundan yine beklenen katkıyı alamadı. Ancak son çeyrek itibariyle güçlenen TL etkisinin net şekilde hissedilmesini ve 2021 yılı ilk yarısında etmesini beklediğimiz sıkı para politikası sayesinde daha öngörülebilir TL’nin enerji üretim tarafındaki gerçek kar potansiyelini ortaya çıkarmasını bekliyoruz. Dağıtım tarafına baktığımızda ise 2021-2025 uygulama dönemine şirket daha yüksek bir varlık tabanıyla ve 1.040 milyon TL yıllık yatırım tutarıyla giriyor. Dolayısıyla yatırımlardan elde edilen FAVÖK önceki uygulama döneminin oldukça üzerinde olacak.

2021’de beklenen kuraklık ile hidroelektrik santrallerin kapasitelerinin düşmesini ve bunun elektrik fiyatları üzerinde yukarı yönlü etki yapmasını bekliyoruz. Gider tarafında ise şirket kömür maliyetlerini hedge etmiş durumda ve yükselen elektrik fiyatları direkt olarak karlılığa yansıyacak. Alarko Holding hisselerini yüzde 24 yükseliş potansiyeliyle 12.42 TL hedef fiyatla öneri listemizde tutuyoruz.

ŞİŞECAM: Birleşme sonrası bütün şirketleri tek çatı altında toplayan Şişecam 2020 yılını Covid-19’dan sınırlı etkilenerek geride bıraktı. Cam ambalaj tarafında (Anadolu Cam] talep pandemi dolayısıyla bir miktar pozitif etkilendi.

Bu dönemde ihracatını da artıran ambalaj birimi 2020’de grubun en güçlü iş kolu olarak öne çıktı. Son çeyrekte de benzer şekilde güçlü performansın devamını öngörüyoruz. Cam ambalaj kolunda 2021 yılında zayıf TL desteğinin azalmasını ve yüksek baz etki dolayısıyla büyümenin sınırlı kalmasını bekliyoruz.

Kimyasallar tarafında (Soda Sanayi) ise krom kimyasalları ve soda külündeki zayıf hacimlere rağmen zayıf TL’nin desteğiyle şirket hem gelir hem FAVÖK büyümesi kaydetmeyi başardı. 2021‘de kimyasal iş kolunda zayıf TL etkisinin azalmasıyla 2020’ye paralel bir satış hacmi ve kura paralel bir gelir büyümesi öngörüyoruz. 2020’de grubun en zayıf performans gösteren kolu düz cam (Trakya Cam] oldu. Otomobil sektöründe üretimin sert yavaşlaması ve inşaat aktivitesinin bir süre durması hem talep hem fiyat üzerinde baskıya sebep oldu. Bir önceki yılın aksine 2021’de normalleşmeyle birlikte düz cam iş kolunun şirketin en fazla büyüme kaydeden kolu olmasını bekliyoruz. Şişecam hisselerini 9.25 TL hedef fiyat ve yüzde 27 yükseliş potansiyeliyle öneri listemizde tutuyoruz.

İdil Taraklı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu