Güncel Ekonomi Haberleri

Orta Vadede Hisse Önerileri

Orta Vadede Hisse Önerileri Mart 2015

Piyasalar son dönemde içsel ye dışsal faktörlerle dalgalı bir süreç yaşıyor. İş Yatırım Araştırma yaşananları, ‘piyasalarda dalgalanma yaratan ama reel ekonomide tahribatı sınırlı olan bir firtına’ olarak tanımlıyor. Gelinen seviyeleri orta vadeli alını için uygun gören kurum; Akbank, Vakıfbank, Pegasus, THY, Emlak GYO, İş GYO, Enka İnşaat, Aksa Enerji ve Migros hisselerini öneriyor.

Türkiye 2015 yılına düşük petrol fiyattan, bol küresel likidite ile oldukça güvenli ve rahat bir şekilde girdi, uluslararası sermayenin en çok ilgi gösterdiği piyasalardan biri oldu. Ancak son 2-3 haftalık süreçte dışsal ve içsel faktörle durum tersine dönmüş görünüyor. Dışarıda ABD’den gelen iyi verilerle FED’in faiz artırma ihtimalinin artması ve ABD dolarının aşırı güçlenmesi, içeride ise MB’ye ‘faiz indir’ baskısı, Borsa İstanbul’un en çok değer kaybeden piyasalardan biri olmasına neden oldu. Endeks, 91-500 seviyesinden, 78.000 seviyesine geldi. Borsanın geldiği yeni seviyelerde, piyasa beklentilerini ve yatınm stratejilerini İş Yatırım Araştırma ekibiyle konuştuk. İş Yatırım Araştırma Direktörü Serhat Gürleyen ve Araştırma Müdürü Emre Sezan sözcülüğünde ekibin değerlendirmesini aldık.

ENDEKS ÖNERİSİ ‘AL’

80.000 seviyelerine yaklaştıkça ‘al’ tavsiyesi veren İş Yatınm’ın piyasa notu gelinen seviyeler itibariyle ‘al’a dönmüş durumda. Endeks için 97.000 hedef değerlerinin olduğunu söyleyen Emre Sezan, ancak kur ve enflasyon tahminlerindeki yukarı yönlü revizyonla birlikte 97.000 hedef seviyesini aşağı çekeceklerinin sinyalini veriyor. Ancak olası değişiklikte bile endeksin yüzde 20 civarında prim potansiyelini yüksek buluyor. Önümüzdeki sürecin piyasalar açısından kolay olmayacağını çünkü ABD Doları’nın dünya genelinde yüzde 10 değer kazanabileceği bir sürecin olduğunu söyleyen Serhat Gürleyen, “Doların güçlendiği yerde, gelişen ülke borsa-ları iyi performans göstermiyor” diyor. Buna rağmen verilen ‘al’ önerisi içinse şirket değerlemelerine dikkat çekiyor ve borsa için orta-uzun vadeli olumlu görüş bildiriyor.

REELDE ETKİ SINIRLI

Piyasada bakılan önemli göstergelerden biri de yurtdışı piyasalarla Borsa İstanbul’un değerlemeleri ve is-konto durumu. Yabancı yatırımcının stratejisinde bu oranlar da önemli. Emre Sezan, konuyla ilgili olarak, “90.0000 seviyelerine gelindiğinde Türkiye’nin iskonto oranı daralmıştı. Yaşanan düşüşlerden sonra iskonto oranı yeniden arttı” diyor.

Piyasalarda dalgalanma yaratan ancak reel ekonomide tahribatı sınırlı olan bir fırtınanın yaşanmakta olduğunu söyleyen Serhat Gürleyen, reel tarafta ağır bir tahribat beklemediklerini söylüyor. Gürleyen, 2015’te piyasanın bir miktar daha gerileyebi-lieceğini ancak seçimler yaklaştıkça olumluya dönme ihtimalinin yükseleceğini kaydediyor.

Piyasanın FED ile ilgili beklentileri önemli ölçüde satın aldığı vurgusunu yapan İş Yatırım, faizin ne kadar artacağından çok FED’in 4,5 trilyon dolara yükselen bilançosunun küçii-lüp küçülmeyeceği konusuna dikkat çekiyor.

Serhat Gürleyen, bilançonun kısa vadede küçülemeyeceğini ve küresel likiditeyi hemen daraltamayacağını söylüyor.

MB BEKLENTİSİ

Merkez Bankası’nın üzerinde yoğun bir baskı oldu ve bu hafta faiz toplantısı var. FED’in de bizden sonra faiz karan var. Bu toplantıda MB’nin faiz indirimini pas geçip FED’in karar tutanaklarına bakacağını düşünen Serhat Gürleyen, bir sonraki toplantıda veya olağanüstü toplantıyla faiz artırımı haberinin de gelebileceği yorumunu yapıyor. Emre Sezan ise bu haftaki PPK’da olası bir faiz artırımının MB’nin faiz silahını gerekirse kullanabileceğini göstermesi açısından önemli olabileceğini kaydediyor.

İŞ YATIRIMIN ÖNERDİĞİ 9 HİSSE

AKBANK-VAKIFBANK: Model portföyümüzde dengeli hareket ediyoruz. Banka seçiminde değerlemelere dikkat ediyoruz. Vakıfbank’ın yanında Halkbank’ın yerine Akbank’ı model portföye ekledik.

EMLAK GYO-İŞ GYO: Genel olarak gayrimenkul sektöründe beklentimiz yüksek. Değerleme olarak ise Emlak GYO ve iş GYO şirketlerini beğeniyoruz. TOKİ’nin arsalarını ihalesiz ekspertiz değerinde satın alma ayrıcalığına sahip olan Emlak GYO, hisse alım programına Nisan 2014’te başladı ve 36 ay geçerli bu işlem için 1,5 milyar TL tahsis etti, iş GYO’nun ise 2015 yıl sonu itibariyle net aktif değerinin 3,2 milyar TL’ye yükselmesini bekliyoruz,

THY-PEGASUS: Petrol fiyatlarında yaşanan düşüş havacılık şirketlerini olumlu etkiliyor. Tahminimiz 2015 için 58 dolar/varil düzeyinde bir petrol fiyatı. Bilet fiyatlarında gerilemenin durduğunu düşünüyoruz.

AKSA ENERJİ: Bolu Göynük linyit santralinin ilk fazı nisan, ikinci fazı ise haziran ayında devreye alınacak. Bolu santralinin 2015’te 100 milyon TL FVAÖK sağlamasını bekliyoruz. 2016’da katkı 180 milyon TL olacaktır. Şirketin yüksek açık pozisyonu ise bir risk.

ENKA İNŞAAT: Rusya şirketin kira getirisi elde ettiği tek ülke ve bu ülkede yaşanan gelişmeler hisse üzerinde fazlasıyla fiyattandı. Şirket hisseleri net aktif değerine göre yüksek iskontaya sahip.

MİGROS: BC Partners’in yüzde 4025 hissesinin Anadolu Endüstri Holding’e satşı 26 TL fiyat üzerinden tamamlandı. Perakende sektöründe güçlü bir grubun ortaklığının Migros’a olumlu katkı yapması bekleniyor. Son çeyrekteki 21 milyon TL net kâr rakamı ise beklentilerin altında kaldı.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu