Güncel Ekonomi Haberleri

Orta ve Uzun Vadeli Alıma Uygun Hisseler

Yabancıların izlediği 15 hisse

buyume sektorYabancı yatırımcılar iMKB’de giderek daha seçici davranıyor. Alımları ince eleyip sık dokuduktan sonra yapıyorlar. Kısa vadeli düşünmüyorlar. Uzmanlar, son dönemdeki yabancı alımlarını analiz ederek; orta-uzun vadeli alıma uygun 15 hisse belirlediler…

İMKB’DEKİ yabancı yatırımcı payı son yıllarda azalan bir trend izliyor. 5 yıl önce yüzde 72’ye kadar çıkan yabancı payı şu sıralar yüzde 62 seviyelerinde. Aslında bu düşüşte gelip geçici hedge fonların yanı sıra yabancıların zamanla hisse alımında daha seçici olmalarının da payı var.

Yabancı yatırımcılar, bütün gelişmekte olan ülke borsalarında olduğu gibi genelde güçlü ve aynı zamanda defansif hisseleri tercih ediyor. Hisse tercihlerinde dönemin özelliklerini, sektörün durumunu ve gelecek potansiyelini göz önünde bulunduruyorlar. Bu yılın ocak-mayıs dönemiyle ilgili tablolardan da görebileceğiniz gibi İMKB’deki hisse alım-satımlarında bu stratejiyi izliyorlar. Söz konusu dönemde yabancılar dolar bazında en yüksek net alımı banka hisselerinde yapmış. Bankaları perakende ticaret ve holding,yatırını şirketleri izlemiş. Aynı dönemde yabancıların emtiaya dayalı petrol, petrokimya, demir-çelik, gübre, cam, çimento, otomotiv gibi sektör hisselerindense çıkış yaptıkları görülüyor. Bu veriler, yabancıların sadece işlem yaptıkları ülkeyi değil dünyadaki gelişmeleri de yakından izlediklerinin bir göstergesi.

Öte yandan, büyük paraları yöneten, alım-satıınlarını kademeli olarak yapan yabancıların IMKB’nin işlem hacmi içindeki payları yüzde 18.5’e yükselmiş durumda.

“BELLİ PERİYOTLARLA İZLEYİN”

Meksa Yatırım Menkul Değerler Araştırma Müdür Yardımcısı Barkın Yalçın, Türkiye’de büyümenin lokomotifi olan bankalar, enerji, otomotiv ve telekom sektöründe yabancı yatırımcı oranının yüzde 65-70’in üzerinde olduğunu hatırlatıyor. Yalçın, “Yabancılar, ağırlıklı olarak IMKB-30, 50 ya da MSC1 Turkey endekslerindeki hisselerden seçim yapıyor. Ayrıca pazarın o anki koşullarına göre ve büyüme hikayesi olan sektörlere ağırlık veriyorlar” diyor.

Yatırımcılara hisse bazında yabancı payını belli bir zaman periyoduyla (örneğin haftalık) takip etmelerini öneren Yalçın, böylece hangi hisselerin daha revaçta olduğunun görülebileceğini düşünüyor.

Integral Menkul Değerler Araştırma Departmanı Analisti Yeliz Karabulut, yabancı yatırımcıların öncelik yatırını yapılabilir ülkeleri belirlediğini ifade ediyor. Ardından yatırım yapılabilir sektörleri, sonra da bu sektörler arasından hikayesi olan şirketleri belirliyorlar. Sonuçta da değerlemesi olumlu şirketler ortaya çıkıyor.

Gedik Yatırım Araştırma Uzman Yardımcısı Serap Kaya ise ocak-mayıs dönemindeki yabancı alımlarının hisse bazında fiyatlandığını hatırlatıyor ve bu yüzden satıştan alıma geçtikleri hisselere dikkat edilmesini öneriyor…

Bizim Toptan: Şirketin yılın geri kalanında daha fazla kar yaratan tüketicilere odaklanarak özel markalı ürünlerini artırmasını bekliyoruz. Ayrıca kar marjı düşük tütün ürünlerinin toplam satışlardaki ağırlığının azalması da karlılığına olumlu yansıyacaktır. 2012 yılı kar beklentimiz 30 milyon TL. Bizim Toptan hisselerinde 27 TL hedef fiyatla yüzde 10 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz. Önümüzdeki dönemde maliyetlerdeki azalma, promosyonların yavaşlaması ve satın aldığı Defy’nin katkılarıyla yüzde 10 olan FAVÖK (faiz giderleri, amortisman giderleri, vergi öncesi kar) marjını yüzde 11-11.5’lere çıkarmayı planlıyor. Şirket hisselerinde 9 TL hedef fiyatla yüzde 6 yükselme potansiyeli öngörüyoruz.

Enka İnşaat: 1.9 milyar dolarlık nakit pozisyonuyla öne çıkıyor. inşaat segmentinde operasyonel taraftaki iyileşmeyle FAVÖK marjını yüzde 16.5‘e çıkarmasını bekliyoruz. Hisse için hedef fiyatımız 5.10 TL. Bu da yüzde 15 yükseliş potansiyeline karşılık geliyor.

Halkbank: Yılın ilk çeyreğinde net faiz gelirleri yıllık yüzde 6 azaldı. Net faiz marjı ise güçlü varlık kalitesi ve düşen maliyetiyle 4.21’den 4.46’ya yükseldi. Takipteki alacak oranı hafif iyileşme göstererek yüzde 2.97’den 2.91’e geriledi. Yüksek varlık kalitesi olan Halkbank için hedef fiyatımız 15 TL. Halkbank hisselerinde yüzde 15 yükselme potansiyeli öngörüyoruz.

TAV Havalimanları: Mayıs ayı itibariyle yolcu sayısını yüzde 33 oranında artıran TAV, Havalimanları büyümesini sürdürüyor. Holding, satış gelirlerindeki büyüme ve operasyonel kaldıraçla FAVÖK marjını yüzde 36.8 ile rekor seviyelere çıkardı. Şirket hisseleri için 10 TL hedef fiyatla yüzde 12 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz.

Anadolu Hayat: 2012’nin ilk çeyreğinde özsermaye karlılığını 2011 sonuna göre yaklaşık 4 puan artırdı. Aynı dönemde toplam teknik gelirini ise 2 katına çıkardı. Yıl sonuna kadar özsermaye karlılığının yıllık bazda yüzde 18 olacağını düşünüyoruz. Bireysel emeklilik sisteminin gelişimi, devletin vereceği katkı payı ve sisteme girecek kıdem tazminatı fonları Anadolu Hayat’ın da portföyünü oldukça büyütecek. Hisse için 5.20 TL hedef fiyatla yüzde 37 yükselme potansiyeli öngörüyoruz.

Gübre Fabrikaları: Yılbaşından bu yana hafif gerilese de gübre fiyatlarının yüksek olması ve talebin artması şirketin önümüzdeki dönem sonuçlarına olumlu katkı sağlayacak. Gübretaş hisseleri için mayıs ayında gerçekleştirilen 2.7 milyon dolarlık net alımın olumlu bir başlangıç olacağını düşünüyoruz. Hisse için 14.65 TL hedef fiyatla yüzde 20 yükselme potansiyeli öngörüyoruz.

THY: Geçen yıl yüksek seyreden yakıt maliyetinin bu yıl petrol fiyatındaki düşüşün desteğiyle daha az baskı yaratacağını düşünüyoruz. Ocak-mayıs döneminde yolcu sayısını geçen yılın eş dönemine göre yüzde 18.9 artırarak 12 milyondan 14.3 milyona çıkardı. Bu artış trendi önümüzdeki dönemde de devam edebilir. THY hisseleri için 3.45 TL hedef fiyatla yüzde 24 yükselme potansiyeli öngörüyoruz.

Ereğli Demir Çelik: Otomotiv sektörünün ihtiyaçları doğrultusunda sıcak galvanizli ve ayrıca alüminyum saç üretimi yatırımı yapacak. 2012’nin ilk çeyreğinde yüksek maliyetli stoklar nedeniyle olumsuz sonuçlar açıklayan Erdemir, stabil seyreden hammadde maliyetlerinin etkisiyle önümüzdeki dönemde daha ılımlı sonuçlar elde edecek. İhracat pazarını AB ülkeleri dışına çıkarmaya yönelik adımları da önemli. Şirket hisseleri için 2.75 TL hedef fiyatla yüzde 29 yükselme potansiyeli öngörüyoruz.

GSD Holding: Bankacılık faaliyetlerini yüzde 76-52’sine sahip olduğu Tekstil Bankası ve tamamına sahip olduğu GSD Yatırım Bankası aracılığıyla sürdürüyor. Bankacılık sektörüne yönelik yabancıların ilgisinin sürmesiyle cazibesini korumaya devam ediyor. GSD Holding hisseleri için 1 TL hedef fiyatla yüzde 30 yükselme potansiyeli öngörüyoruz.

Anadolu Efes: Yılın ilk çeyreğinde 105.6 milyon TL net kar açıkladı. Ancak bazı maliyetler fiyatlara hâlâ tam yansıtılmamış durumda. Bira hammaddede maliyetinin artmasının yanı sıra kur etkisi de marjların düşmesindeki önemli unsurlardan. Önümüzdeki dönemde şirketin artışı fiyatlara yansıtmasıyla karlılığında artış bekliyoruz. 28.40 TL hedef fiyatla yüzde 18 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz.

Doğuş Otomotiv: Yılın ilk çeyreğindeki net karı 72.4 milyon TL oldu. Eurobölgesinde , yılın dördüncü çeyreğinde olası düzelmenin etkisiyle sektör olumlu yönde etkilenebilir. Yılın ikinci yarısından itibaren sektörde toparlanma yaşanacağını tahmin ediyorum. Euro bölgesindeki olası toparlanma belirtileri ile şirketlerin yıl sonu kota doldurma gereklilikleri bunda önemli etken olacaktır. Satışlar özellikle son çeyrekte ivme kazanabilir. Doğuş Otomotiv hisseleri için orta-uzun vadeli hedef fiyatımız 6.40 TL. Bu da yüzde 23 yükselme potansiyeli demek.

BİM: Fas’ta 85 şubeye ulaşan BİM, Mısır pazarına da girecek. Söz konusu pazarın küçük perakende zincirlerinden oluşması, BİM’in k Mısır’daki artılarından biri. Şirketin bu yıl için 400 yeni mağaza, 5 yeni bölge deposu açma ve yatırımlarını 300 milyon TL’ye çıkarma hedefi bulunuyor.  BİM için 2012 yıl somuta sonu kar hedefimiz 350 milyon TL 75 TL hedef fiyatla yüzde 10 yükselme potansiyeli öngörüyoruz.

Sabancı Holding: Yılın ilk çeyreğinde holdingin net karlılığı 296 milyon TL oldu. Holdingin yılın ikinci yarısında enerji bölümünde ve net karlılığında yükseliş bekliyoruz. 8.70 TL hedef fiyatla yüzde 20 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz.

Sinpaş GYO: Halihazırda 1 milyon 962 bin metrekarelik 16 gayrimenkul projesine sahip. Bu projeleri hayata geçirmesiyle 13 bin 500 konut üretecek. Söz konusu 16 projenin tamamlanmasıyla hedeflediği ciro ise 6 milyar TL Yapılan değerlemelere göre ıskontosu en yüksek GYO olmasıyla dikkat çekiyor. 1.70 TL hedef fiyatla yüzde 44 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz.

İdil Taraklı

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu