Pazarlama ve Satış

Pazarlama Alanı İçin Gereken 10 Yetenek!

İş aramak bir pazarlama etkinliğidir, şöyle ki ürün yani siz, alıcının yani firmanın ihtiyaçlarını karşılayabilmelisinizdir. Başka bir deyişle firmanın ilgilendiği şey onların piyasasında neler yapabileceğiniz ve hangi anahtar yetenekleri ve tutumları masaya koyabileceğinizdir.


Daha önce pazarlama alanında hiç çalışmamış bile olsanız, firmalar potansiyelinizin farkına varmak ve işe alıp almayacaklarına karar vermek için belli yeteneklere çok önem verirler. Peki firmaların aradığı bu yetenekler nelerdir?

Özellikle bu endüstride başarılı olabilmek için geniş yelpazedeki yeteneklerin karışımına ihtiyacınız olacaktır, ayrıca adaylar aşağıdaki yeteneklere sahip olduklarını kanıtlamalıdır:

  1. Çevresiyle uyum becerisi
  2. Güzel konuşma ve yazma yetenekleri
  3. Matematiksel ve analitik yetenekler
  4. Yaratıcılık ve hayal gücü
  5. Yönlendirme ve etkileme yetenekleri
  6. Takım çalışması
  7. Organize etme yeteneği
  8. Bilgi teknolojileri yetenekleri
  9. İş ve ticaret zekası
  10. Hırs ve atılım

Eğer işe alınmak istiyorsanız yapmanız gereken bu yeteneklerin hepsine olmasa bile çoğuna sahip olduğunuzu kanıtlamaktır.

Unutmayın ki bu yeteneklerin bazılarını iş dışı aktivitelerden de edinmiş olabilirsiniz, bu yüzden sahip olduğunuz yetenekleri iş hayatında test etme şansına sahip olmadığınız için endişelenmeyin. Sonuç olarak “ispatlanmış” yeteneklerinizi değil, “potansiyelinizi” pazarlıyorsunuz.

Tabiî ki pazarlama alanında da yukarıdaki yeteneklere ek, spesifik yetenekler gerektiren uzmanlık alanları vardır.Eczacılık ve araba endüstrileri gibi alanlarda çalışmak için bu alanla ilişkili bir diploma sahibi olmalısınız. Aynı şekilde, pazarlama alanında çalışmak isteyen adayların da bu alanla ilgili rakamlara dökülebilecek çalışma geçmişleri varsa şansları çok fazla demektir.

Ve eğer bir sektörden tamamen alakasız başka bir sektöre geçiş yapmayı planlıyorsanız, bu alandaki kapsamlı kurslara katılarak donanım kazanabilirsiniz.

Şimdi ne yapmanız gerektiğini mi merak ediyorsunuz? Uzmanlarımızın kariyer tavsiyelerini inceleyebilir, pazarlama endüstrisi ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olabilir veya en son pazarlama alanlarını öğrenebilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu