Dünyadan ve Türkiyeden Güncel Haberler

Perakende’nin gündemi güvenlik ve farklılaşma!

Önde gelen perakendeciler sektörün mevcut durumunu ve gelecek stratejilerini tartıştı. Perakendeciler ‘güvenlik’ ve ‘farklılaşma ’ başlıklarına vurgu yaparak gelecek planlarını konuştu…

YAKLAŞIK 700 milyar TL’lik ciroya ulaşan perakende sektörünün 2018 beklentisi 880 milyar TL. İstihdam anlamında da son dönemde atağa geçen sektör binlerce kişiye yeni iş kapısı açtı ve açmaya da devam ediyor.

Perakende oldukça hareketli ve rekabetin yoğun olduğu bir sektör. Tüketici ile birebir diyalog geliştirmek, teknolojiyi takip etmek ve gelişmelerden haberdar olmak bu sektörde var olmanın ana kuralları arasında. Bu nedenle perakendeciler için bir araya gelmek sektör sorunlarını ve çözüm önerilerini konuşmak, deneyimlerden faydalanmak oldukça önemli.

CV GÖRÜNÜMLÜ VİRÜS

Perakendecilerin bu yıl için öne çıkan başlıkları güvenlik, farklılaşma, değişen tüketici davranışları ve e-ticaret. Bu başlıklar önemli, zira önümüzdeki dönem perakendecilerin hangi konulara odaklandığının veya odaklanması gerektiğinin de işareti aynı zamanda. Güvenlik konusu günümüzde sadece perakendecilerin değil tüm dünyanın gündeminde aslında. Zira hemen her gün binlerce internet sitesine binlerce farklı saldırı düzenleniyor. Finans sektörü bu saldırılardan en çok etkilenen sektörler arasında. Ancak perakende sektörü için de güvenlik önlemleri ilk sırada. Çünkü perakende sektörü için online kanallar offline kanallar kadar önemli hatta daha da fazla.

Online kanalları kullanırken sadece tüketicilerin değil firmaların da dikkatli olması gereken konular var. Tüketiciler kurumsal olmayan online platformlardan alışveriş yapmayı tercih etmeli ama tüketicinin güvenini kazanacak teknolojiye yatırımı da perakende sektörü yapmalı. Bu yatırımın içinde güvenli alışveriş sertifikaları ve yaşanan siber saldırılara karşı kurulan güvenlik duvarları en önemli başlıklardan sadece birkaçı. Güvenlik duvarlarım kırmak için siber saldırganlar hayli yaratıcı olabiliyor. Bu nedenle o yaratıcılığa aynı şekilde cevap vermek elzem. Örneğin, son dönemde siber saldırganlar şirketlerin İK departmanlarına CV görünümlü zararlı dosyalar gönderiyor. Şaşırtıcı bir başka örnek de mağazalarda kullanılan akıllı ampullerin zararlı yazılımlara maruz kalması.

ALIŞVERİŞ İSTEĞİ ARTTI

Perakendeciler zor geçen 2016 yılından sonra geleceğe umutla bakmak için farklı stratejiler geliştiriyor. Yapılan araştırmalar perakendecilerin mevcut hizmet anlayışını geliştirmesi gerektiği yönünde. Mesela farklı olmak rekabeti yüksek perakende sektöründe içinde tüketicilere ulaşmanın ve görünür olmanın yollarından biri. Ancak yapılan araştırmalar tüketicilerin farktan ziyade iyi hizmete önem verdiğini ifade ediyor.

Araştırma firması Konda’nm yaptığı özel bir araştırma da “Referandum Sonrası Müşteriler Ne Yapacak?” sorusuna cevap aradı. 6-7 Mayıs 2017 tarihlerinde Türkiye çapında 2713 kişiyle yüz yüze görüşülerek gerçekleştirilen araştırma müşterilerin önümüzdeki üç aylık dönemdeki alışveriş eğilimlerine ışık tutuyor. Araştırmadan çıkan en çarpıcı sonuçlardan biri müşterilerin, geçtiğimiz üç ayla karşılaştırıldığında, önümüzdeki üç ay daha fazla alışveriş yapma eğiliminde olması. Tüketiciler normalleşme eğiliminde ve perakendecilerin bu eğilimi doğru okuması gerekiyor.

MERAL CANDAN

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu