Başarılı Girişimcilik

Şirket Satışının Yapıldı İnternet Sitesi Kuran Girişimci

KOBİ’lere çöpçatanlık sitesi

sirketortagim.com web portalı, KOBİ’lerde şirket evliliğine olanak tanıyan bir anlamda çöpçatanlık sitesi. Şirketini satmak isteyen işletmeler, başarılı ve vizyoner şirketleri satın almak isteyen yatırımcılarla, bu alanda hizmet veren danışmanlar aynı platformda buluşuyor.

Türkiye’de e-ticaret tüm hızıyla büyüyor. Ayakkabıdan teknolojik ürüne, gıdadan kitaba kadar akla gelebilecek her ürünü artık sanal oltamda bulmak mümkün. Peki ya şirket alım satımı? Temsa’nın eski CEO’su Mehmet Buldurgan, “Türkiye’de her şey internet üzerinden alınıp satılabiliyor, neden şirketler alınıp satılmasın?” mantığından yola çıkarak, sirketortagim.com’u hayata geçirdi.

KOBİ’lerin güç birliği yapmaları gerekliliğinden yola çıkarak, şirket satışının yapıldığı internet sitesi kuran Buldurgan, şirket arayan ya da şirketini satan işletmelerin yanı sıra danışmanlara da sitede yer vererek, bu süreci profesyonel bir platforma taşıyor. Mehmet Buldurgan, sorularımızı şöyle yanıtladı:

sirketortagim.com portalı projesi nasıl oluştu?

Her profesyonelin belli bir yaştan sonra, gönlünden kendi şirketini kunnak geçer. Ben de Temsa’dan sonra, 2010 yılının Eylül ayında Adana’ya gittim, orada küçük bir şirket kurdum. Temsa’da son yaşadığım deneyimlerden sonra, şü’ket alım ve satımının aslında ne kadar doğal bir süreç olduğunu gördüm. Bu yüzden şirket evliliği üzerine çalışmaya başladım. Bunun üzerine web portalı kurmaya karar verdim. Türkiye’de herkes ürününü web sitesi üzerinden satıyor, bir tek şirket satılmıyordu. Şirketini satmak ya da şirket almak isteyenlerin yanına bir de danışmanlık kısmını ekledim. “Şirketinize ortak olun, şirketinize ortak bulun” sloganıyla siteyi açtık.

Nasıl bir prosedür uygulanıyor portalda?

Öncelikle bir gizlilik sözleşmesiyle alıcı, satıcı ve danışman kısmının hakları güvence altına alınıyor. Üyelik sözleşmesi, ardından bir fon dolduruluyor. Bu fomı vergi dairesi numarası gibi bilgileri içeriyor. Aslında bu bir şirket çöpçatanlığı sitesi.

Şirketler dışında portalın bir de danışmanlık ayağı var….

Türkiye’de o kadar çok genç ve bilgi birikimi olan emekliler ordusu var ki. Onların know how’im iyi kullanmak gerekiyor. Buradan yola çıkarak ‘danışmanlar’ başlığıyla bir bölüm açtık.

Üye profilinizden bahseder misiniz?

Üyelerimizin yüzde 77’si İstanbul’dan. Üyelerimizin 322’sini şirketini satmak isteyenler, 179’sunu ise alıcılar oluşturuyor. Danışman sayımız ise 82 kişi.

Şirket evliliklerinde en çok hangi sektörlerde fırsatlar görüyorsunuz?

Türkiye’de çok gelişmiş metal, kimya ve otomotiv yan sanayi sektörü var. Bu sektörlere ben de destek vermek istiyorum. Metal parça yapan işini iyi yapan birçok Anadolulu şirket var. Onlan sadece iş yaptıkları şirketler tanıyor. Dolayısıyla bir yerden sonra seslerini duyurmalan, dışa açılmaları gerekiyor.

Şirketlerin iş sahaları tam olarak ifade edebiliyorlar mı?

Ciro, ihracat, firma profilleri site açık bir şekilde anlatılıyor. Özellikle mali duamı yabancı şirketler açısından önem taşıyor. Zaten danışmanlık konusunda istediğini çağırıp yardım alabilirler.

Burcu Tuvay / Ekonomist

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu