Ek İş Yapmak Ek Gelir Sağlamak

Sosyal Medya Üzerinden Doğrudan Satış

Sosyal Medya Üzerinden Doğrudan Satış İmkanı, Facebook Sayfasından Ürün Satışı

Her ne kadar bazılarına kızsak bile, biz de gün içinde yaşadığımız her şeyi sosyal medyada paylaşıyor; kullanmak istediğimiz parfümü seçerken alternatiflerden hangisinin Facebook sayfasında daha çok takipçisi var diye bakıyoruz. Annemiz arayıp “Neredesin?” diye sorduğunda kızmamıza rağmen, günde 17 kere Foursquare’e check in olup her an nerde olduğumuza dair 37 arkadaşımıza hesap veriyoruz. Abartmak gerekirse, aramızda annesini aramaya üşenip “Kesin Facebook’tadır” diyerek Face Chat’ten yazanlar bile var (Aslında bu abartıya bir örneğim ) Hazır sosyal medya hayatımıza bu denli işlemişken, büyük şirket ağabeylerimiz boş durur mu; onlar da sosyal medyada tanıtım ve halkla ilişkiler operasyonlarını geçerek, direkt satış yapmaya başladılar. Tabi bunu yapmak için, yani bazı engelleyici prosedürleri aşmak için, kıvrak zekâlarını kullanmayı unutmadılar.

Öncelikle şunu hatırlatmalıyım ki, Facebook üzerinden satış yapmak kadar veri alımı da çok kritik. Ama Facebook üzerinden doğrudan veri almak pek mümkün değil. Bunu sadece Facebook ile çalışan pazar araştırması şirketleriyle ortak proje yürüterek alabiliyorsunuz ki bu da çok masraflı oluyor. Bu yüzden şirketler Facebook sayfalarına koydukları renkli, animasyonlu, ilgi çekici linklerle; kullanıcılarını doğrudan kendi web sitelerine yönlendiriyordu. Bu konuda Turkcell’in Facebook sayfası tasarımı konsepte cuk oturan bir örnek olabilir. İşte bu köprü görevi gören “Hyperlink’ler” artık sadece kullanıcıları şirketin web sitesine yönlendirmekle kalmayıp, bu linkler için özel tasarlanmış sitelere yönlendiriyor. Online Shop şeklinde tasarlanmış bu siteler facebook kullanıcıları için özel tasarlanmış kampanyalar, ürünler ve oyunlarla zenginleştirilmiş. Bazı şirketlerin online satışlarının Facebook ile ciddi düzeyde arttığını ilan etmesi ise ilgi çekici. Bütün bu Türkçe mi İngilizce mi yazıldığı belli olmayan, karmakarışık yazıyı toparlamak için bir örnek üzerinden gidelim.

Marks&Spencer; geçen babalar gününe özel olarak tasarlanmış bir Facebook sayfasıyla karşımıza çıktı. Sayfanın adı zaten amacı direkt olarak iletmekte (Father’s Day Shop). Hyperlink kısmı ise tam bir online shopping sitesi gibi tasarlanmış. Ürünlerin resimleri ve fiyatlarını Facebook sayfası üzerinden inceleyebiliyorsunuz, linklere tıkladığınız anda da ödeme bilgileri geliyor. Buraya kadar her şey normal ve sıkıcı gelebilir. Fakat şöyle bir güzellik yapmışlar ki, sadece Facebook üzerinden ürün alan kullanıcılara, ürünlerle birlikte küçük domuzcuk şekerler gönderiliyor, ki da sosyal medyayı kullananların küçük tatlı ayrıcalığı oluyor.

Bence çok hoş, bu havuçları aldıkça sosyal medyadan kaçmak daha zor olacak, benden söylemesi. Ama olsun, şeker falan..çok hoş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu