Girişimcilik

Tasarımlarını online platformda satacak

20 yılı aşkın süredir tasarım dünyasının içinde olan iç mimar ve dizaynır Feray Alpay, son iki yıldır feng shui danışmanlığı ve çiçek tasarımcılığı da yapıyor. Bu iki alanda iş imkanlarının çokluğuna dikkat çeken Alpay ‘Yakın zamanda ev/ofis aksesuarları ve masa/event dekorasyon objelerinin satılacağı www.studion-line.com alışveriş sitesini de hizmete sunacağım” diyor.İç mimar ve dizaynır Feray Alpay, 20 yılı aşkın süredir tasarım dünyasında yer alan bir isim. Bugüne kadar Türkiye, Avrupa ve ABD’de 100’e yakın projede imzası bulunuyor. Ev, ofis, iuaf standı, mağaza gibi farklı alanlarda gerçekleştirdiği iç mimari projelerinin yanı sıra ambalaj ve mobilya tasarımı konularında da uluslararası bir tanınırlığa sahip. İç mimarlık eğitimine ek olarak, son iki yılda ABD’de International Association of Professions Career College’de satılacak ya da kiralanacak evlerin deyim yerindeyse ‘makyajını yapan’ home staging, feng shui danışmanı ve FlowerSchool New York’ta çiçek tasarımı eğitimlerini de tamamlamış durumda. New York’ta yaşayan ve hem Türkiye’de hem de ABD’de çalışmalarını sürdüren Feray Alpay, “Yakın zamanda ev/ofis aksesuarları ve masa/event dekorasyon objelerini kapsayan, başka tasarımcıların da ürünlerinin yer aldığı www.studion-line.com adında bir online satış platformunu da hayata geçirdim” diyor.

Feray Alpay

Eğitimler düzenleyecek

Feray Alpay’ın kendine ait bir adet ambalaj tasarımı patenti mevcut. İki adet tasarım patenti de başvuru aşamasında. Türkiye’de iç mimari, tasarım ve uygulama konularında uzun zamandır faaliyet gösteren şirketi Retro Dekorasyon’a 2017 yılında New York’ta Retro Design LLC adındaki kardeş firmayı eklediğinden bahseden Feray Alpay, şunları anlatıyor: “İç mimari, tasarım ve uygulama alanlarının yanı sıra, homes-taging, feng shui danışmanlığı ve floral design konularında da hizmet veriyorum. Retro Design LLC, ABD’nin her yerinden müşterilere hizmet verdiği gibi, yoğunlukla New York’ta ev almak veya ofis açmak isteyen Türkler için de proje ve tasarımlar üretiyor. Öte yandan önümüzdeki günlerde Türkiye’de çiçek tasarımları ve feng shui, ho-mestaging konularında workshopl’ar ve eğitimler düzenlemeyi planlıyorum.”

Mekanları makyajlıyor

Feray Alpay’ın eğitimini aldığı diğer bir alan ise ‘home staging’ konusu. Türkiye’de henüz çok fazla bilinmeyen bu alan hakkında Alpay şunları söylüyor: “Kısaca açıklamak gerekirse; satılacak ve ya kiralanacak evin makyajım yapmak, mekanı tiyatro sahnesi gibi hazırlamak diyebiliriz. Emlakçı veya ev sahipleriyle çalışıyoruz. Amaç evin daha kolay satılması ya da kiralanması için müşteriye evin eşya ve aksesuarlı halini gösterebilmek. Çünkü müşterilerin mekanı eşya ve aksesuarla görmeleri karar vermelerini kolaylaştırıyor. ABD’de evlerin çoğu bu şeküde emlak pazarına konuluyor.”

FENG SHUİ danışmanlığı

Feng shui doğadaki renk ve yaşam enerjisini, ortama uyumlu hale getirmeyi amaçlayan, yaklaşık 5 bin yıllık geçmişe dayanan bir Çin kültürü. Feng shui felsefesine göre evdeki her parça diğeriyle ve bütünle etkileşim içinde. Evde dengeli ve huzurlu bir yaşam için doğru yerleşim, enerjiye uygun seçilmiş renkler, formlar ve tedaviler, yaşayanların ideallerini gerçekleştirmesi için maksimum potansiyellerini ortaya çıkarıyor. Bu yüzden klasik feng shui’de genel kuralların olmadığını belirten Feray Alpay, şunları anlatıyor: “Her şey analizle ve belirli matematiksel formüllerle ortaya dökülür, burada aldığım eğitimde analiz ve formülleme sistemlerini öğrenme imkanı buldum. Feng shui her mimari tarza uygulanabilir ve feng shui’ye göre döşenen ev ya da ofislerdeki fark görülmeyen şeylerdedir. Sadece güzel bir mekandan fazlasıdır, enerji akışının verdiği pozitif his ve karşılığında alacağınız iyiye giden bir hayattır. Feng Shui danışmanlığı eğitimi almak için iç mimar olmak zorunda değilsiniz, bu eğitimi alıp, sadece analiz ve rapor çıkararak danışmanlık da verebilirsiniz. Hatta ABD’de birçok iç mimar, feng shui danışmanlarıyla birlikte çalışır.”

Çiçek tasarımı

Günümüzde Uzakdoğu felsefesi, hemen hemen her konuda gittikçe yaygınlaştığı için, bir çok kişi ev ya da ofislerinde Feng Shui düzenlemesi talebinde bulunuyor. Bu yüzden de Feng shui eğitimleri çok fazla talep görüyor. Gerek online kurslardan gerekse çeşitli okulların ilgili bölümlerinden bu eğitimi rahatlıkla almak mümkün. Çiçek tasarımı eğitiminin ise herkesin hayatta kullanabileceği bir eğitim olduğunu dile getiren Feray Alpay, şöyle devam ediyor: “Eğitim aldığım Flowerscho-ol Newyork’ta haftada bir gün çalışıyorum ve önümüzdeki günlerde, İstanbul ve İzmir’de kendi çiçeklerini düzenlemek isteyenlere, bu konuda basit, pratik ve kısa vvorkshop’lar hazırlamayı planlıyorum. Aldığım eğitim, 2 hafta staj zorunluluğu da içeren 6 haftalık bir sertifika programı. ABD’de değişik sürelerde pek çok kurs alternatifi var. Çiçek tasarımı konusunda pek-çok iş imkanı mevcut. Kendi mağazanızı ya da stüdyonuzu açıp, otel, restaurant, event şirketleriyle sürekli olarak çalışmak ya da freelance designer olarak iş bulup çalışmanız mümkün.”

Özlem Bay YılmazBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu