Teknoloji ve İnovasyon Haberleri

Temassız Musluk Ürünlerinde İnovasyon Yarışı Var

İnovatif ürünlerle yepyeni ve büyük bir pazar oluştu

PANDEMİ başladığından bu yana hepimiz el yıkama konusunda çok titiz davranıyoruz. Gün boyunca düzenli aralıklarla en az 20 saniye ellerimizi yıkarken, suyu açmak için dokunduğumuz yüzeylerin de dezenfekte olup olmadığına çok dikkat ediyoruz. Aslında çoğumuzun tercihi temassız el yıkama yönünde. Hiç kimse, çalıştığı işyerinde, gittiği AVM’de, yemek yediği restoranda veya konakladığı otelde girdiği tuvaletin herhangi bir noktasına dokunmak istemiyor. Hal böyle olunca banyo ve mutfak bataryalarında fotoselli (temassız) seçenekler yeni hayat tarzımıza hijyenik çözümler getirmesiyle daha çok tercih edilmeye başladı, özellikle yoğun insan sirkülasyonunun olduğu yaşam alanlarında fotoselli ürünlere olan talep patladı.

SU TÜKETİMİNİ AZALTIYOR

Kaleseramik Pazarlama Direktörü Zeliha özay Yurdatap, Kale Banyo’nun yüzey temasını sıfıra indiren fotoselli ürünlerinin yeni hayat tarzına hijyenik çözümler getirdiğini vurgulayarak, son dönemde satışlarının ikiye katlandığını bildiriyor. İçindeki ’honeycomb’ akış düzenleyicisi sayesinde suyu hava ile karıştırarak, sessiz ve mükemmel bir akış kalitesi yakalayan fotoselli armatürlerin aynı zamanda 5 lt/ dk düşük su tüketimiyle önemli bir su tasarrufu sağladığını da söyleyen Yurdatap, en çok talep gören ürünlerinin “Reno Mono Fotoselli Lavabo Bataryası” olduğunu açıklıyor. Yurdatap, “Fiat Dual, Sempre Mono ve Inova fotoselli lavabo bataryalarının da tercih edilen ürünleri arasında olduğunu belirtiyor.

Salgından önce daha çok turizme yönelik hizmet veren lüks otel ve kimi restoranlarda kullanılan fotoselli ürünlerin, bugün artık tüm kesimlerden büyük talep gördüğünü anlatan Yurdatap, “Yeni dönemde oteller, restoranlar, spor salonları, okullar, benzin istasyonları, AVM’ler başta olmak üzere yoğun insan hareketinin olduğu tüm alanlarda fotoselli ürünlere büyük bir talep var” diyor. Yurdatap, normal musluklara takılan fotosel aparatları konusunda da çalışmaları olduğu bilgisini paylaşarak, bunları önümüzdeki günlerde tüketicilerle buluşturmayı hedeflediklerini açıklıyor.

temassiz musluk

YENİ ÜRÜNLER YOLDA

Elmor A.Ş. Genel Müdürü Enver Öz ise, fotoselli bataryalarda yerli üretimi gerçekleştiren ilk marka olduklarına dikkat çekerek sözlerine başlıyor. Bu ürünleri beş yıl garanti güvencesiyle müşterileriyle buluşturduklarını vurgulayan Öz, “Fotoselli ürünlerimiz pilli ve elektrikli olmak üzere iki tür enerji kaynağı ile çalışıyor. Ürünlerimizin algılama mesafesi otomatik olarak çalışıyor. Lavabo bataryalarında mesafe ayarı el ya da kumanda ile yapılıyor ve akış süresi kumanda ile ayarlanabiliyor. DVGW ve TS EN 15091 belgelerine sahip ürünlerimiz, WEEE direktiflerine uygun” diyor.

Pandemi döneminde daha çok ilgi göremeye başlayan bu ürün gurubunu zenginleştirmek üzere Ar-Ge çalışmaları yaptıklarını ifade eden öz, E.C.A Luna Serisi’nin, fotoselli ürün kategorisinde öne çıktığını, E.C.A. Wise adını verdikleri ürünleri ile dokunmatik ayna, sesli komutla çalışan armatür, bataryadaki su sızıntısını haber verecek kontrol sistemleri, kumanda edilebilen küvet ve duş gibi inovatif teknolojiler sunduklarının altını çiziyor. Türkiye’de hijyen anlayışının diğer ülkelere göre daha gelişmiş durumda olduğunu savunan Öz, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Yeni normal ile birlikte sensör teknolojisi daha da yaygınlaştı; fotoselli batarya talebinin daha da artacağı yönünde öngörüler var. Bu noktada, bize ait olan ve yine sensör teknolojisiyle çalışan, kendi kendini yıkayabilen lavabo, fotoselli gömme rezervuar gibi ürünlere talebin de artacağını öngörüyoruz.”

EN YENİ ÜRÜN ‘ARA MUSLUK’

Eczacıbaşı Yapı Gereçleri Pazarlama Direktörü Yavuz Feyzioğlu, VitrA ve Artema markalarının ürün gamında, fotoselli armatür, kumanda paneli ve pisuarlar bulunduğunu aktararak, fotoselli ürünler başta olmak üzere, hijyen odaklı ürünlerin satışlarında önemli bir artış olduğunu, bu ürünlerdeki artışın yüzde 400’e ulaştığını açıklıyor. Feyzioğlu, “örneğin Artema’nm fotoselli lavabo bataryaları, sensör teknolojisiyle otomatik olarak açılıyor.

Su akışı başladıktan 60 saniye sonra otomatik olarak kapanıyor. Böylece pratik ve hijyenik kullanımın yanı sıra, el değmeden güvenli temizlik ve hijyen sağlıyor. Fotosel teknolojisi, toplu kullanım alanlarında yüzde 50’ye varan su tasarrufu sağlıyor” diye konuşuyor. Fotosel teknolojisini kullanarak geliştirdikleri en yeni ürünün ise ‘ara musluk’ olduğunu açıklayan Feyzioğlu, şunları anlatıyor:

“Duvara monte edilmesine alışkın olduğumuz taharet musluğunu, frame asma klozetlerimizin gövdesine entegre ettikten sonra fotosel teknolojisiyle birleştirdik. El değmeden kumanda edilen fotoselli musluk, banyoda maksimum hijyen sağlıyor.”

Feyzioğlu, fotoselli ürünlerin özellikle toplu kullanım alanlarında ve ticari projelerde tercih edildiği bilgisini vererek, “Bu sebeple hedef kitlemizin yaklaşık yüzde 70’ini profesyoneller, yani mimar ve müteahhitler oluşturuyor. Üçte birlik kitle ise perakende müşterileri ki onlar da C2 ile A sosyoekonomik grupları arasında olanlar” diyor.

TALEP DAHA DA ARTACAK

Gül Pres Döküm Sanayi A.Ş. (GPD) Satış ve Pazarlama Koordinatörü Sertaç Südütemiz, fotoselli lavabo batarya satışlarında adeta bir patlama yaşandığını açıklayarak, talebin katlanarak sürdüğünü kaydediyor. Talebe yetişmek için ekstra üretim yaptıklarını belirten Südütemiz, GPD fotoselli bataryalarında montaj bedelsiz olarak GPD teknik servisleri tarafından yapılmasının ürünlerinin uzun ömürlü olmasını sağladığını vurguluyor.

Bu ürünlerin fiyatlarının talep edilen ürün adetine göre toptan ve perakende olarak değiştiğinin altını çizen Südütemiz, bir adet ürünün tüketiciye minimum maliyetinin KDV dahil bin TL’ye yaklaşacağını, modele ve kaplamaya göre bu rakamın daha da artabileceğini bildiriyor ve “Tabii proje satışlarında adet fazla olduğundan fiyatlar da düşüyor” diyor.

KUMANDALILAR TERCİH EDİLİYOR

Geberit Türkiye Genel Müdürü Ufuk Algıer de batarya sistemleri dışında kumanda kapakları, akıllı klozet ya da pi-suar gibi ürünlerle de çevreyle teması minimuma indirgeyecek sistemler geliştirdiklerini aktarıyor. Algıer, Typel85 gibi klasik fotoselli bataryalar ve Brenta modellerinin, Preda pisuarlarının ve Sigma 10 fotoselli kumanda kapaklarının fotoselli grupta en çok tercih edilen ürünler olduğu bilgisini veriyor ve bunların özelliklerini şöyle açıklıyor: “Geberit Sigma 10, elin sensör önünde bir saniye süresince tutulması ile altı litre, üç saniye tutulmasında ise üç litre ile yıkama yapıyor. Yuvarlak biçimdeki kumanda butonu minimalist bir tarzda. Altın kaplama, krom ve çeliğin mat/parlak kombinasyonundan oluşan yedi farklı renk seçeneğiyle SigmalO kumanda kapakları, elektrikle veya pille çalışma gibi farklı alternatiflerle sunulurken, her mekana uyarlanabiliyor. Tüm fotoselli kumanda kapaklarımız yılda 300 gün, günde 100 kullanım varsayıldığında bir yılda tam 135 bin litre su tasarrufu sağlıyor.”

Algıer, fotoselli batarya sistemlerinin satış hacminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30’luk bir büyüme yaşandıklarını, yılın dördüncü çeyreğinde ise yüzde 100 oranında artış öngördüklerini dile getiriyor.

SU KALİTESİNİ BOZMAYAN MALZEME

Fotoselli ürün gruplarındaki en önemli özelliğin tüm diğer ürünlerinde olduğu gibi yüzde l’in altındaki ‘kurşun’ oranına sahip hammaddeden yapılması olduğunu açıklayan Foma Armatür Marka Müdürü Bülent Sögök, CC757S kodlu bu hammaddenin içme suyu kalitesini bozmadığını ve kimyasal salmımı engellediğini belirtiyor. Sögök, “067 kod numaralı fotoselli tek su girişli lavabo bataryamız en çok tercih edilen model” diyor. Salgınla beraber fotoselli ürün satışlarının arttığını bildiren Sögök, bu ürünleri ağırlıklı olarak hastanelere ve kliniklere satarken şimdi yeni inşaat projelerine de vermeye başladıklarını kaydediyor. Sögök, FOMA markalı ürünlerin ortalama fiyat aralığının özelliklerine göre 500 ila 750 TL arasında değiştiğini aktarıyor.

Şarjlı musluk adaptörü

İsmi daha çok akıllı telefonlarla anılan Çin firması Xiaomi, dünyanın en büyük tüketici elektroniği ürünleri üreticilerinden biri. Xiaoda Otomatik Su Tasarruf Cihazı, firmanın tanınmış ürünlerinden yalnızca bir tanesi. Cihazın içindeki hareket algılama sensörü ve su akışını sağlayan kızılötesi sensör sayesinde ellerinizi musluğun altına tuttuğunuzda su akmaya başlıyor. Ürünün kutusu içinde musluğunuzun boyutuna göre ayarlanabilen altı tip adaptör bulunuyor. Kendi musluk tipinize uyumlu ucu musluğunuza yerleştirdikten sonra yapmanız gereken tek şey, akıllı musluğu yerine oturtmak. Ürün şarjla çalışıyor.

ÖZLEM KAPAR BAYBURS

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu