Güncel Ekonomi Haberleri

Türkiye en güvenli liman

Türkiye’nin milli gelirini yükselişe geçirecek ve vatandaşların gündelik hayat kalitesini artıracak ekonomik gelişmelerin gerçekleşmesi için sistem değişikliğine ihtiyaç olduğunu dile getiren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bunun için de yüksek gelir grubunda yer alacak, ekonomide kalkınma hamlesini başlatacak bir yönetim sistemi getirdiklerinin altını çizdi. Bürokratik tıkanıklığın aşılması, karar alma süreçlerinin hızlanmasıyla yatırımların önünün açılacağını dile getiren Çavuşoğlu, siyasi istikrarla beraber artan ekonomik güvenin beraberinde bir çok mega proje için yatırım olanaklarını artıracağını ifade etti. Çavuşoğlu, yapımına başlanan üçüncü İstanbul’a havalimanı, TANAP, 1915 Çanakkale Köprüsü, hızlı tren, tünel ve yol projeleri gibi daha bir çok mega projenin hayata geçirileceğini belirtti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile kalkınmanın, büyümenin ve refahın temelinin atılacağını söylüyor. Çavuşoğlu, yeni sistem ile yatırımların önünün açılacağını belirtiyor…

DIŞİŞLERİ Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, istikrar üreten Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile kalkınmanın, büyümenin ve refahın temelinin atılacağını vurguladı. Yeni sistemde 2023 hedefi, 2053 ve 2071 vizyonlarının sahaya daha etkili ve hızlı yansıyacağını ifade eden Çavuşoğlu, ekonomide oluşan dinamik yapının işadamlarının önünü açacağını söyledi. Uluslararası yatırımcı için Türkiye’nin güvenli bir liman olacağının altını çizen Çavuşoğlu, dış politikada etkinliğin artmasının ticari pazarlan büyüteceğini kaydetti. Mevcut sistemde, yatırımcılar için risk teşkil eden belirsizliklerin ortadan kaldırılmasının önünde birtakım bürokratik engeller olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, bu engellerin kaldırılması ve daha yüksek yatırım potansiyeli olan ülke konumuna gelmek için bu değişikliğe “evet” dediklerini aktardı.

Milli geliri yükselişe geçirecek, vatandaşların hayat kalitesini artıracak ekonomik gelişmeler için sistem değişikliğine ihtiyaç duyulduğunun altını çizen Çavuşoğlu, bunun için yüksek gelir grubunda yer alacak, ekonomide kalkınma hamlesini başlatacak bir yönetim sistemi getirdiklerini söyledi. Yeni sistemde sağlam bir hükümet idaresinin güçlü bir ekonomiye zemin hazırlayacağım belirten Çavuşoğlu, Birleşmiş Milletler için model ülke olan Türkiye’nin yeni sistem ile insani yönden de güvenli bir liman olmaya devam edeceğini vurguladı.

“DİKLENMEDEN DİK DURACAĞIZ”

Mevcut sistemde iç politikanın belirlenmesinde olduğu gibi dış politikanın belirlenmesinde de yasama ve yürütme arasındaki çekişmenin görüldüğünü vurgulayan Bakan Çavuşoğlu, yeni sistem ile gerçek bir kuvvetler ayrılığı ilkesi geldiğini ifade etti. Yasama ve yürütme arasındaki çekişmenin yetki açısından en belirgin olduğu alanın dış politika olduğuna dikkat çeken Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile dış politikanın belirleyicisi olarak yürütmenin ön plana çıkmasını doğru bulduklarını söyledi. Ekonominin ve uluslararası kalkınmanın güçlendiği bir ülke olarak, yerli ve milli bir dış politika izlemeye devam edeceklerini belirten Çavuşoğlu, “Küresel vizyondan taviz vermeyecek, diklenmeden dik duracağız” dedi.

“TÜRKİYE’SİZ AB EKSİK KALACAK”

Yeni sistemde milletin yürütmenin başı olarak doğrudan seçtiği Cumhurbaşkanına yönetim yetkisi ve sorumluluk verdiğini belirten Çavuşoğlu, tek elde toplanan yönetimin, muhtemel krizler karşısında daha hızlı karar alacağım, aldığı kararları anında hayata geçireceğini ve sonuca ulaştıracağını dile getirdi. Çavuşoğlu, yönetim istikrarını dış ilişkilerine de yansıtan Türkiye’nin, hem bölgesel hem uluslararası alanda proaktif bir dış politika yürüteceğini söyledi.

Avrupa’nın Türkiye’deki referandum sürecinde açıkça taraf olmalarına, yaptıkları tüm hukuksuzluk ve antidemokratik uygulamalara rağmen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni getireceklerini vurgulayan Çavuşoğlu, Türkiyesiz bir Avrupa Birliği’nin eksik kalacağını, yabancı düşmanlığı ve îslamofobik popülizmin Avrupa’yı gerileteceğini ifade etti.

HÜLYA GENÇSERTKAYA

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu