Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Türkiye önde gelen ekonomilerden olacak

Türkiye önde gelen ekonomilerden olacak

Ekonomi Bakanı Zeybekci, yenilikçi, Ar-Ge yoğun ve yüksek katma değerli yatırımların proje bazlı olarak destekleneceğini belirterek, Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu stratejik alanlardaki önceliklerinin belirlenmesi ve bu kapsamdaki ürün ve sektörlere sağlanacak “terzi usulü teşvikler” ile yerli ve yabancı yatırımcıların iştahlarının artırılması suretiyle Türkiye’nin kendini güvence altına alacak yeni bir üretim modeline geçişi hedeflediklerini vurguladı. Zeybekci, “Belirlenen stratejik sektörler ve kapasitelerde üretim yapmaya istekli olan yerli ve yabancı yatırımcılar ile yapacağımız görüşmeler sonucunda, Türkiye’ye önemli bir katkı sağlayacağına kanaat getirilen projeler için öngörülen destekleri ayrı bir Bakanlar Kurulu kararı ile uygulayacağız. Somut birkaç proje için yatırımcılarla görüşmelerimiz devam ediyor. Proje bazlı olarak desteklenmesinde fayda gördüğümüz söz konusu projeleri en kısa sürede Bakanlar Kurulu’na sunacağız.”

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, küresel ticarette Türkiye’nin payını artırmayı ve dünyanın önde gelen ekonomileri arasında yer almayı hedeflediklerini söylüyor. Zeybekci, daha ileriye gitmek için yeni açılımların zorunlu olduğunu vurguluyor…

EKONOMİ Bakanı Nihat Zeybekci, yeni ve güçlü Türkiye olarak 2023 hedefleri doğrultusunda, dünya ticaretinde Türkiye’nin payını artırmayı ve dünyanın önde gelen ekonomileri arasında yer almayı hedeflediklerini söyledi.Bu hedeflere ulaşmak için ticarette yenilikçi yaklaşımları desteklediklerini belirten Zeybekci, pazar çeşitlendirilmesi ile yeni pazarlara ulaşmak mevcut pazarlardaki payını artırmak üzere yüksek katma değer, inovasyon ve teknoloji-yoğun üretim konularına öncelik verdiklerini vurguladı. Zeybekci, bu anlayıştan hareketle, yatırım teşviklerinden pazara giriş faaliyetlerine, ticaret organizasyonlarından markalaşma ve tasarıma kadar üretim ve ticaretin her noktasında ihracatçılara, girişimcilere ve yatırımcılara önemli destekler sunduklarım kaydetti. Son dönemde sağladıkları ilave destekler ile de, firmaların küresel pazarlara daha kolay entegre olabilmesi için e-ticaret sitelerine toplu üyelikleri; küresel tedarik zincirinde yer alma potansiyeline haiz ihracatçı firmaların tedarik zincirine eklemlenmesi amacıyla proje bazlı olarak firmaların ihtiyacı olan donanım, yazılım, eğitim, patent, tescil, sertifikasyon, ürün geliştirmeye dönük makine ekipman, mühendis, satış sonrası hizmetler vb. giderlerinin destekleneceğini belirten Zeybekci, ayrıca Eximbank aracılığıyla ihracatçılara finansman ve ihracat sigortası kolaylığı sağlanacağım ifade etti.

“KENDİ HİKAYENİ KEŞFET”

2017 yılında mevcut desteklerin etkinliklerini artırmaya ve 2023 hedeflerini gerçekleştirme amacıyla destek mekanizmalarının güçlendirilmesi çalışmalarının devam ettiğini belirten Zeybekci, önümüzdeki dönemde, Türkiye’nin güçlü ve fırsatlar yaratan ekonomisini yurtdışın-da anlatmak amacıyla “Türkiye’ye Gel, Kendi Hikayeni Keşfet” sloganıyla tanıtım kampanyasını sürdüreceğini, ihracatçıların uluslararası pazarlarda daha rahat iş yapabilmesi amacıyla 20 binin üzerinde mal ve hizmet ihracatçısına hususi pasaport vereceklerini dile getirdi. Zeybekci, önümüzdeki dönemde önemli pazarlara yönelik hazırladıkları kısa, orta ve uzun vadeli eylem planlarıyla ihracatçıların bu pazarlara daha hazır bir şekilde girmelerini sağlayacak çalışmalara yoğunlaşacaklarını söyledi.

“YENİ AÇILIMLAR ZORUNLU”

Türkiye’nin 2016’da yüzde 2.9 büyüyerek hem AB’den hem de Euro Bölgesi’nden çok daha iyi bir performans gösterdiğini belirten Zeybekci, Türkiye’nin 2009’dan bu yana 6.6 milyon kişiye iş imkanı sağlayarak OECD ülkeleri arasında istihdamını en fazla artıran ikinci ülke olduğunun altını çizdi.

Şimdi gelinen noktadan daha ileriye gidebilmek için yeni açılımların zorunlu olduğunu vurgulayan Zeybekci, dünya hızla değişirken, küresel ticarette kurallar çok daha sert hale gelirken, rekabet çok daha keskinleşirken Türkiye’nin ticarete bakışım yeniden ele alması gerektiğini belirtti. Zeybekci, “2023 hedeflerimize, kararların daha hızlı bir şekilde alındığı, daha büyük icraatlara imzaların atılacağı Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile rahatlıkla ulaşabileceğine ve böylece dünyanın en büyük ekonomileri arasında hak ettikleri yeri alabileceğimize inanıyorum” dedi.

HÜLYA GENÇ SERTKAYA
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir