Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Türkiye’de e-ticaret hızla büyüyor

Türkiye’de e-ticaret hızla büyüyorTürkiye’de e-ticaret hızla büyüyor. İnternet üzerinden alışverişi genel olarak kadınlar tercih ediyor diye bilinedursun aslında erkekler de internetten alışveriş yapmayı çok seviyor. Özellikle teknoloji, spor malzemeleri, kitap ve DVD gibi hobi ürünlerini internet üzerinden alan erkekler, hız avantajından dolayı bu alanı tercih ettiğini söylüyor. İş dünyasının 40’ın üzerinde önemli ismi internetten alışverişle ilgili sorularımıza yanıt verdi.

Türkiye’de e-ticaret, dünya genelinde olduğu gibi hızla büyüyor. On binlerce çalışanı, 14 bini aşkın e-ticaret sitesi ve 7 milyonun üzerinde müşterisiyle dev bir hacim yaratan e-ticaret sektörünün yılsonu itibariyle ülkemizde 35 milyar TL’nin üzerine çıkacağı tahmin ediliyor.

Yapılan araştırmalara göre internetten en çok kadınlar alışveriş yapıyor. Fakat erkeklerin de e-ticarette yarattığı rakam bir hayli yüksek. Araştırmalar, internetten alışveriş yapan her 4 kadından 3’ünün giyim alışverişi, bir tanesinin ise kozmetik-sağlık alışverişi yaptığını gösteriyor. Erkekler ise en çok giyim ve bilgisayar ürünlerini tercih ediyor.
Erkeklerin internetten alışverişe nasıl baktıklarına, neler aldıklarına ve niçin alışverişte interneti kullandıklarına ilişkin iş dünyasına sorduk. Cevaplar enteresan. Erkek yöneticilerin bir kısmı internetten ya hiç alışveriş yapmıyor, ya da sürekli internetten alışveriş yapıyor. Bir kısmı internetten alışverişi zaman kazandıran bir yöntem olarak düşünürken, bir kısmı ise internetten alışveriş yapacak zaman bulamadığını söylüyor.

2016’da 3,5 milyar kişiye ulaşacak

2011 yılı itibariyle dünya e-ticaret hacmi 680 milyar dolara ulaştı. 2016 yılına kadar dünya nüfusunun yarısının yani yaklaşık 3,5 milyar kişinin internet kullanıcısı olacağı öngörülmekte. Yine aynı dönemde ülkemizin de içinde bulunduğu G-20 ülkelerinde yaklaşık 800 milyon internet kullanıcısı olacağı ve bu ülkelerdeki internet ekonomisinin 4 trilyon 200 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.

Türkiye’de televizyon izlenme oranı yüzde 94’e ulaşırken, gazete okuma oranı yüzde 22, kitap okuma oranı ise yüzde 5’te kalıyor. Ayrıca son on yılda sosyal iletişim ağlarındaki teknolojik gelişmeler de sosyal ağlarda geçirilen zamanı hızla artırıyor. TÜİK ağustos ayında bununla ilgili bir istatistik açıkladı; Türkiye’de bilgisayar kullanım oranı yüzde 49, internet kullanım oranı yüzde 48, internete erişim imkanı olan hane oranı yüzde 47, internet erişim imkanı olan hane oranı kentlerde yüzde 56, düzenli internet kullanım oranı ise yüzde 38.

  Bitcoin Çılgınlığı

Dünyanın önde gelen ülkeleri elektronik ticaret alanında ciddi bir paya sahip. Örneğin Amerika’da 201 l’de elektronik ticaret hacminin, bir önceki seneye göre yüzde 16 artarak, 195 milyar dolara ulaştığı tahmin ediliyor. 2012 yılı Mayıs rakamlarıyla; Avrupa’da toplam 427 milyon internet kullanıcısı bulunuyor. Bu kullanıcıların yüzde 87’si online alışveriş İşlemlerini elektronik ortamda gerçekleştiriyor.

ÖZGE YAVUZ / Ekonomist
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Zenginlere Özel Portföy Önerileri

SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tanımına göre, cebinde 1 milyon TL nakit parası olanlar “nitelikli yatırımcı” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir