Anasayfa / Ekonomi-Finans / Türkiye’de halı sektöründe öncülüğü Gaziantep sürdürüyor

Türkiye’de halı sektöründe öncülüğü Gaziantep sürdürüyor
Türkiye’de halı sektöründe öncülüğü Gaziantep sürdürüyor. Türkiye’nin halı ticaretinin yükünü taşıyan şehir, 123 ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. Türk halı sektörünün rotasını da her zaman Gaziantep belirliyor.

hali dokuma makinesi

Türkiye halı ihracatında, daha önce verdiğimiz rakamların gösterdiği gibi makine halısı ürün bazında büyük egemenlik kurarken, makine halılarının yüzde 85’lik kısmını da Gaziantep ihraç ediyor. Gaziantep, Türkiye’nin toplam halı ticaretinin yüzde 70’ini karşılıyor.

Son dönemlerde Gaziantep’te hızla markalaşma çalışmaları da sürüyor, uluslararası piyasalarda Türk markaları rekabet edebilirlikten öteye liderlik savaşı veriyor. Dünyada birçok konuta giren Türk halı markalarının Gaziantep’te üretilmesi ise şehri bu sanayi alanında yıllar içinde tartışılmaz bir üstünlüğe taşıdı. Gaziantep’te günde 1 milyon metrekare halı üretiliyor. 150’den fazla firma ihracata yönelik çalışıyor.

140 ülkeye ihracatGaziantep’te üretilen halılar dünyanın 123 ülkesine ihraç ediliyor. Fakat halı sektöründe hedeflerini sürekli dinamik tutan Gaziantep halı ihracatçıları bu sayıyı 140 ülkeye çıkarmayı amaçlıyor. Söz konusu hedef kapsamında stratejik pazarlardaki etkinliğim artırmak isteyen firmalar, farklı üretim teknikleriyle kullanıcı ilgisini çekmeye çalışıyor. Bu noktada kişiye özel halı tipleriyle de geniş bir kitleye hitap etmek isteyen Gaziantepli halıcılar, son derece geniş ürün gamıyla da hemen her kültüre hitap etmenin hesabını yapıyor. Bu amaçla bulunduğu pazann yereline inen ve ilgili kültüre yönelik üretim yapan firmalar, esnek üretimin avantajlannı ihracata taşımayı amaçlıyor.

Gaziantep’in hedef pazar arayışlarına bir büyük katkı da düzenlenen fuarla yapılıyor. Pazar yaratmanın en büyük kozlanndan biri Gaziantep’te düzenlenen halı fuarı. Bu yıl 5-8 Eylül’de Gaziantep’te düzenlenen Türkiye’nin ve Ortadoğu’nun en büyük halı fuarı olan Ortadoğu Halı Fuan, dünyanın birçok ülkesinden halı ithalatçısını da şehre çekiyor.

Gaziantep’in yeni hedefi Amerikan pazarı

Türkiye dokuma makine halısı ihracatının yüzde 85’i Gaziantepli üreticiler tarafından gerçekleş-tirilmekte olup, en fazla ihracat Suudi Arabistan ve Irak gibi istikrarlı olmayan ülke pazarlarına yapılıyor. Gaziantep halı kümesi, mevcut pazarını çeşitlendirmek ve ABD ve AB ülkeleri gibi istikrarlı pazarlarda varlığım güçlendirmek ihtiyacı duyuyor.

Dünya Dokuma Makine Halıcılığında Liderliğin Korunması Projesi ile de Gaziantep’ten ihraç edilen makine halılarının hedef ülkeler ve ABD’deki alıcılara en kârlı ve verimli biçimde satılması esas alınıyor. Gaziantep halı üretici ve ihracatçıları, araştırmada yer alan rakip istihbaratı ve alıcı profil analizi sayesinde ABD’deki yeni müşteri bulma, müşteri ve pazar doğrulama konusunda araştırma ve seçimler, elemeler yapabilecekler.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir