Anasayfa / Pazarlama ve Satış / Türkler’e özel ürünlerle fark yaratıyor

Türkler’e özel ürünlerle fark yaratıyorgulhan egilmezTemizlik ürünleri kategorisinin önde gelen yerli sermayeli markalarından olan Bingo, orta segmentte liderliği hedefliyor. Beklenti ve istekleri dinleyerek Türk tüketicisine özel ürünler geliştiren Bingo, lokalleştirdiği ürünlerle farklılaşmaya çalışıyor.

Temizlik ürünleri pazanna 1987 yılında giriş yapan Bingo, temeli o günlerde atılıp hala varlığını sürdürebilen yegane yerli sermayeli marka. Çamaşır deterjanı ile girdiği bu alanda daha sonra bulaşık ve yüzey temizleyici ürünleriyle de varlık gösteren Bingo, bu yıl çamaşır suyu kategorisine de hızlı bir giriş yaptı.

Rakiplerinin aksine, rekabetin çok çetin olduğu bu alanda şemsiye marka stratejisiyle hareket etmeyi tercih eden şirket, alt marka yaratmayıp sadece Bingo markasına kategori ismini ekleyerek yoluna devam ediyor.

2013 yılında yüzde 25 büyüme hedefi koyarak yatırım ve ihracat iğin gözünü Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Asya’ya diken Bingo, bu yılı 350 milyon dolar ciro ile kapatmaya hazırlanıyor.
Bugün Bingo markasıyla 45 ülkeye ihracat yapılıyor. Bingo markası Cezayir’de pazar lideri. Türkmenistan’da da pazar liderliğine yaklaşıyor. 2014 hedefinde ise Nijerya var.

Bingo’yu son beş yıldır ‘tüketiciyi anlayan marka’ olarak konumlandırdıklarını söyleyen Hayat Kimya Ev Bakım Ürünleri Kategorisi Pazarlama Müdürü Gülhan Eğilmez, markayı Türkiye’de daha lokal kılmak adına bu kararı aldıklanmn altını çiziyor. Eskiden markanın her ürünü için farklı bir iletişim yapılırken 2007 yılında aldıkları kararla ortak bir iletişim platformu oluşturduklan bilgisini veren Eğilmez, bunun mesajlann karışmaması adına yapıldığım anlatıyor.

Şirket, yaptığı araştırmalarla ürünlerini de tüketicinin istek ve beklentileri doğrultusunda geliştiriyor. Örneğin mutfak ve banyo için ayn çamaşır suyu böyle ortaya çıktı. ‘Mutlu Yuvam’ kokusuna sahip yüzey temizleyicisi ve parfümsüz sıvı deterjan da böyle üretildi. Eğilmez, ürünleri lokalleştirmek için yaptıkları çalışmalan 2014’te de sürdüreceklerini söylüyor.

  Kulağa küpe olacak pazarlama aforizmaları

Gülhan Eğilmez, temizlik ürünleri kategorisinde yer alan diğer markalar gibi ağırlıklı olarak televizyon mecrasını kullansalar da son yıllarda bu mecraya ayrılan bütçelerin yavaş yavaş etkinlik ve dijitale kaydmlmaya başladığının altını çiziyor. Orta segmentte liderliği hedeflediklerini söyleyen Eğilmez, 2014’te pazarlama bütçelerini yüzde 20 oranında artıracakları bilgisini de paylaşıyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Günümüzde Pazarlama

‘Post marketing’ süreci değişim ve yenilenme demektir. Her aşama sürecin sonlanmasına değil yeni bir başlangıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir