Anasayfa / Haberler / Ulaştırma alanındaki yeni ihaleler ve projeler

Ulaştırma alanındaki yeni ihaleler ve projelerTürkiye ulaştırmada bu ihaleleri bekliyor

Yeni yıla yeni ulaştırma projeleri ve ihaleleriyle gireceğiz. 2016’da bir dizi mega ulaştırma projesi için start verilecek. Ayrıca karayolları, demiryolları, havayolları ve denizcilik sektörlerinde irili ufaklı birçok proje de hayata geçirilecek…

YENİ yıla girmeye çok az kaldı. Yeni yıl, aynı zamanda yeni umutlar, yeni beklentiler ve yeni işler demek. Ekonomik açıdan da tüm Türkiye yeni beklentiler içinde. Bunların başında ulaştırma projeleri geliyor. Türkiye ulaştırma projelerine kilitlenmiş durumda.

kopru

Bir yandan 150 milyon yolcu kapasitesiyle dünyanın en büyük havalimanı üssü olmaya aday İstanbul’da Yeni Havalimanı Projesi hayat bulurken, öte yandan İstanbul Boğazı’nın altından tek tünel halindeki karayolu ve metro geçişlerini kapsayan üç katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesi Yüksek Planlama Kurulu onayı aşamasına geldi. Hükümet programında yer alan Kanal İstanbul Projesi için gerekli yasal düzenlemenin altı ay içinde hazırlanması hedefleniyor. Karayolunda Türkiye’nin kuzeyini güneyine, doğusunu batısına bağlayan ana aksları tamamlayacak adımlar atılırken, demiryollarında yüksek hızlı tren hatlarının önemli ölçüde tamamlanması hedefleniyor.

ULAŞTIRMANIN 2016 GÜNDEMİ

Ulaştırma alanındaki yeni ihaleleri ve projeleri ele aldık. İlk önce, 2016 yılı ajandasında yeni demiryolu yatırımlarından yeniden yapılanma çalışmalarına, yüksek hızlı tren hatlarından yeni güzergahlar açılmasına kadar birçok projeye yer veren TCDD ile görüştük. TCDD Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Ömer Yıldız’dan, ihale hazırlıkları süren Yüksek Hızlı Milli Tren Projesi ile 2016 yılında yapılacak yüksek hızlı tren seti ihalesinin detaylarını dinledik.
Ardından gelecek yıl birbiri ardına otoyol projeleri için ihaleye çıkmaya hazırlanan Karayolları Genel Müdürlüğü’nün misafiri olduk. Karayolları Genel Müdürü İsmail Kartal’dan Türkiye’yi karayolları şantiyesine çevirecek yatırım ve ihale takvimini öğrendik.

Daha sonra 2016 yılında gündemine Gaziantep Havalimam’na yeni iç hatlar terminal binası, Ankara Esenboğa, Kars Harakani Havalimanı’na pist apron ve taşıt yolu sahalarının yapımı gibi birçok projeyi alan Devlet Hava Meydanları İşletmesi Yönetim Kurulu Başkam ve Genel Müdürü Serdar Hüseyin Yıldırım ile 2016 yatırım planını konuştuk.

  Temiz Su Markaları Hangileri

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’ndan ise, İstanbul’a 3 Katlı Tünel Projesi başta olmak üzere, raylı sistem yatırımlarından Avrasya Tüp Tünel Projesi’nde gelinen aşamaya kadar birçok projeye ilişkin bilgi aldık.

3 KATLI TÜNEL YPK’YI BEKLİYOR

YİD modeli ile İstanbul’da yapılacak 3 Katlı Tünel Projesi için Yüksek Planlama Kurulu (YPK) kararı bekleniyor. İstanbul Boğazı’nm altından iki defa tünel yapmak yerine dünyada bir ilk olmak üzere, tek geçişte karayolu ve metro geçişlerini kapsayan ve üç katlı tasarlanan tüneli günde 6.5 milyon kişinin kullanacağı hesaplanıyor. Proje Kurul kararma müteakip YİD modeliyle ihale edilebilecek. Projede, üç katlı tünel kesiminin çapı 16.8 metre, deniz yüzeyinden derinliği 110 metre, geçtiği bölgede boğaz su derinliği 60-65 metre, metro ve karayolunun birlikte olduğu üç katlı kesimin uzunluğu ise 6.5 kilometre olacak.

TRANSİT LİMAN ÜSSÜ

Türkiye’nin bölgesinde transit liman üssü olmasını teminen kıyılarda büyük ölçekli limanların tesis edilmesini sağlamak amacıyla üç büyük denizde üç büyük liman inşa edilmesini gündemde. Marmara Denizi’nde Kuzey Güney aksında en az iki Ro-Ro terminali inşa ederek körfez ve boğaz köprüleri üzerindeki trafik yükünün azaltılması planlanıyor. İstanbul limanını kurvaziyer gemilerin ana yolcu değişim limanı haline dönüştürecek önlemler de alınacak.

Mersin Konteyner Limanı ise Türkiye’nin, Orta Asya Türk Cum-huriyetleri’nin ve bu bölgede yer alan diğer devletlerin Akdeniz’e açılmalarında ana liman olarak hizmet verecek. Çevre ve Orman Bakanlı-ğı’nın 25 Ağustos 2010 tarih ve 1970 sayılı kararı ile projeye ilişkin olarak ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu’ kararı verildi. 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı çalışmaları sürdürülüyor. Toplam nihai kapasite 12.8 milyon TE-U/yıl olacak.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Marka şehir: Nevşehir

Nevşehir Ekonomisi Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız, Gıda Depolama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir