Dünyadan ve Türkiyeden Güncel Haberler

Yabancı bir üniversitede eğitim

Başarılı olmak elinizde

Yabancı bir üniversitede eğitim ulaşılamaz bir hayal gibi gelebilir. Hele yüklü okul Ancak planlama, araştırma ve kararlılıkla bu zorlukların üstesinden gelmek mümkün…

LONDRA’DAKİ University College London (UCL) uluslararası öğrenci alım ve irtibat yöneticisi Julie Rolls’a göre ilk adım, mümkün olduğunca erken bir aşamada seçenekleri araştırmaya başlamak.

Okul ücretleri ve yaşam giderlerini karşılayacak yeterli mali kaynağınızın olması sadece vize başvuru koşullarını yerine getirmek için değil, aynı zamanda içinizin rahat etmesi açısından da önemli… Rolls, bütün başvuru sahiplerinin bursları ve diğer finansman kaynaklarını araştırması ve bu süreci mümkün olduğunca erken başlatması gerektiğini düşünüyor.

IDP Education Güneydoğu Asya Direktörü Harmeet Pental da Julie Rolls ile aynı fikirde ve başvurularınız için yeterli zaman ayırmanız gerektiğinin altını çiziyor: “Doğaları gereği burslar için rekabet söz konusu. Dolayısıyla her başvuru sahibinin bir yetenek havuzunun içinden sıyrılabilmek için kendi istisnai başarılarını ortaya koyması gerek. Pek çok kişinin yaptığı gibi başvurunuzu çok geç ya da parçalar halinde gönderme hatasına düşmeyin.”

FİNANSMAN KAYNAKLARI

Pentel, mali yardım konusunda en iyi kaynağın genellikle yine üniversitelerin kendisi olduğunu belirtiyor. Çoğu kurum vveb sitesinde burslarla ilgili bilgi yayımlıyor. Kaldı ki emin olamadığınız hususlarla ilgili bilgi almak için doğrudan bu kurum-larla temas da kurabilirsiniz.

Genelde mevcut olan ve ihtiyaçları esas alan bursların yanı sıra çeşitli “niş” burslar da var. Bunlar da örneğin belirli bir kariyer yolunda ilerleyen ya da belli bir özgeçmişe sahip öğrencileri hedefleyebilirler.

Belirli üniversitelerin verdiği bursların yanı sıra, devlet kurumlan ve bağımsız kuruluşlara da mali yardım başvurusunda bulunulabilir. örneğin QS, QS World Lisansüstü Programlar Turu’na (QS World Grad School Tour ) ve dünya MBA Turu’na (World MBA Tour) katılan kişiler için 1.2 milyon ABD Doları fona sahip.

Julie Rolls, işe önce ülkenin yüksek öğrenimden sorumlu resmi kuruluşuyla başlamayı, bir taraftan da finansman kaynağı sunan harici kurum bilgileri için üniversitelerin vveb sitelerine bakmayı öneriyor. Bir yandan da ilgili ülkelerde ve ilgilendiğiniz konu başlığı için verilen bursları bulabilmek amacıyla internette genel bir araştırma yapılmasını salık veriyor.

Son olarak da genel giderlerinizi karşılayabilmek için yarı zamanlı bir işte çalışma seçeneği var. Ancak öğrenci vizenizin buna izin verip vermediğini öğrenmelisiniz. Ayrıca lisansüstü öğrenciler pek çok öğrencinin çalıştığı (barlarda, kafelerde gibi) geçici işlerin yanı sıra üniversitede de iş bulabilirler.

Singapur Ulusal Üniversitesi (NUS) Provost Yardımcısı Profesör Thiam Soon Tan ise seçilen bazı öğrencilerin yarı zamanlı araştırma ya da öğretim asistanlığı yapma olanağının bulunduğunu, bunun da öğrenciler için değerli bir deneyim edinmenin güzel bir yolu olmakla kalmayıp aynı zamanda para da kazanabilecekleri bir seçenek olduğunu belirtiyor.

PLANLAMA VE BÜTÇELEME

Julie Rolls, yarı zamanlı işlerin mali açıdan güvenilen ana kaynak olarak değil, daha ziyade bir ekstra gelir kaynağı olarak görülmesi gerektiği konusunda uyarıyor. “Uygun bir yarı zamanlı iş bulabileceğinizin garantisi yok. Ayrıca böyle bir işin derslerinizi aksatmaması da gerekir” diyor ve ileriye döntik dikkatli bir planlama ve bütçeleme-nin “başarının anahtarı” olduğunu ekliyor.

Pek çok üniversite konaklama, yiyecek ve eğlence gibi giderlerin ortalama maliyetlerine ilişkin bilgi sağlıyor. Bazı ülkelere ait rakamlara ulaşmak için başka kurumlardan da yardım alınabilir. Örneğin Britanya’ya gidecek öğrenciler eğitim alanındaki bir yardım kurumu olan Brightside’ın Yabancı Öğrenci Hesaplama (International Student Calculator) vveb sitesine başvurabilirler.

MASTER İÇİN İPUÇLARI

Peki size en uygun lisans üstü (master) programını nasıl seçersiniz? işte OS Dünya MBA Turu ve Dünya Lisansüstü Programlar Turu uzmanları, bir programa yazılmadan önce dikkat edilmesi gereken en önemli hususlara ilişkin önemli ipuçları sunuyor.

■    Sonraki mali kazanımlar yapılan harcamaya değecek mi?

Lisansüstü programlar, özellikle de MBA programları önemli bir mali yatırım gerektiriyor. 2012 yılında Harvard işletme Fakültesi (Harvard Business School) MBA programına yazılanları 53.500 ABD Doları tutarında bir okul parası bekliyor. Bu rakama konaklama, sağlık sigortası, ders malzemeleri ve diğer giderler de katıldığında okulun yıllık tahmini maliyeti 87.200 ABD Doları’nı buluyor.

Sevindirici olan, bu yatırımın büyük ihtimalle getirisini almanın mümkün olması… Son dönemde yapılan bir araştırmaya göre, ABD’nin önde gelen ilk 57 MBA programının mezunları 20 yıllık bir sürede baz maaş ve primler toplamı olarak ortalama 2,4 milyon ABD Doları kazanıyor.

Başka sektörler için de benzeri istatistikler var. Örneğin, Georgetown Üniversite-si’nin son dönemde yaptığı bir çalışmaya göre, ABD’deki mühendislik mezunları içinde lisansüstü derecesi olanlar yalnızca lisans diploması olanlardan ortalama yüzde 32 fazla kazanıyor (yılda 99.000 ABD Doları ve 75.000 ABD Doları olmak üzere).

■    Diploma hangi kapıları açacak?

Maaşını artırmak bir lisansüstü programa yazılmak için tek neden değil. Pek çok kişi için ana neden akademik ilgi, söz konusu konuyu seviyor olmak ve kişisel mücadele ve zorluk aşma isteği olabiliyor -ki bunların hepsi kendi içinde dikkate değer birer motivasyon kaynağı. Bu faktörlerin varlığına rağmen potansiyel kariyer seçeneklerini araştırmakta yarar var. Nereye doğru ilerlediğinizi bilirseniz bu, akademik araştırmalarınız için yararlı bir çerçeve çizebilir ve (ihtiyaç duyacak olursanız) ek bir motivasyon da sağlıyor.

Sektördeki uzmanlarla, işe alım yetkilileriyle ve üniversite danışmanlarıyla görüşerek programın mezunlarının neler yaptığını öğrenin. Sonra da geleceğe yönelik büyüme alanlarını ve en çok talep gören beceri ve uzmanlık alanlarını belirleyerek oyuna bir adım ileride başlayın.

■    Program size uygun mu?

ilgi alanınıza ve tercih ettiğiniz öğrenme tarzına uygun bir program bulamazsanız alacağınız diploma sizin için en anlamlı şekilde değer ifade etmez. Üniversitelerin programları sürekli evrim geçirdiğinden ulaştığınız bilgilerin planladığınız başlama tarihinde geçerli olup olmayacağına bakın. Bu arada alternatiflere de açık olun: Zihninizdeki mükemmel program karşınıza varlığından bile haberinizin olmadığı bir formatta çıkabilir.

■    Seyahat etmek istiyor musunuz?

İdealinizdeki programı bulmak arama yelpazenizi dünyanın farklı bölgelerine genişletmeyi gerektirebilir. Çoğu kişi için bu bir dezavantaj değil, olumlu bir durum. Yurtdışında eğitim almak kişisel ve mesleki gelişim için müthiş bir fırsat ve kariyer seçeneklerini de artırma ihtimali var. OS kuruluşunun araştırmaları gösteriyor ki işverenlerin çoğu başvuruları değerlendirirken yurtdışı deneyimi bir artı olarak görüyor.

Araştırma yaparken vize gereklikleri, yabancı öğrenci harçları ve mali kaynak seçenekleri de incelenmeli. Ayrıca bağımsız kuruluşların ülke belirlemeden verdiği burslar unutulmamalı. OS kuruluşunun lisansüstü öğrenciler için verdiği burslar örneğinde olduğu gibi…

QS DÜNYA TURU İSTANBUL’DA

MBA başvuruları için QS Dünya MBA Turu’nda, bütün lisansüstü program başvuruları için de OS Dünya Lisansüstü Programlar Turu’nda bütün bu araştırma kaynaklarına bir kerede tek elden ulaşabilirsiniz. Turların ikisi de ekimde İstanbul’a geliyor. İkisi de ücretsiz ve dünyanın önde gelen üniversiteleri, mezunları ve işe alım uzmanlarından bir grupla bir araya gelme olanağı sunuyor. Buna seminerler, atölye çalışmaları ve kişisel danışma seansları da dahil.

Katılımcıların hepsi QS Burs Fonu için başvuruda bulunabiliyor. 1.2 milyon ABD Doları tutarındaki bu fon sadece tur katılımcılarına kullandırılıyor ve bu gerçekten de kaçırılmaması gereken bir fırsat!

QS Dünya MBA Turu 13 Ekim Cumartesi günü Hilton İstanbul’da, OS Dünya Lisansüstü Programlar Turu ise 21 Ekim Pazar günü Ceylan InterContinental İstanbul’da olacak. Ücretsiz giriş için kaydınızı www.topmba.com ya da www.topgradschool.com adreslerinden yapabilirsiniz.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu