Başarılı Girişimcilik

Yedi Girişimcinin Kurduğu Online Mobilya Sitesi Vivense.com

Üreticiden tüketiciye mobilya

Farklı sektörlerden yedi girişimcinin bir araya gelerek kurduğu online mobilya sitesi Vivense.com, İnegöllü mobilyacılardan aldığı ürünleri direkt olarak tüketiciye ulaştırıyor. Yatırımcıları arasında Haşan Aslanoba, Evren Üçok ve Cem Sertoğlu’nun bulunduğu sitenin 2014 hedefi kendi lojistik ağını kurarak büyümek.

vivense online mobilya sitesi

Trendyol’un yatırımcısı Evren Üçok, Grupanya’nın yatırımcısı Cem Sertoğlu ve Erikli’nin kumcusu Haşan Aslanoba gibi isimlerin yatırım yaptığı Vivense.com, mobilya satılan bir e-ticaret sitesi. Girişimin kurucu ismi ise daha önce Rocket Internet ile Türkiye pazarına giren ev dekorasyonu ürünleri satan özel alışveriş sitesi WestWing’in kurucusu ve CEO’su Kemal Erol. Westwing’in kuruluş ve büyüme sürecinde pazardaki eksikliği gören Erol, ürünün üreticiden direkt tüketiciye ulaşmasını sağlayacağı bir sistem kurmaya karar veriyor. Bu doğrultuda çalışmalara başlayan Erol, sektörde alanında uzman altı ismi bir araya getirerek Vivense.com’un alt yapısını kuruluyor.

100 tedarikçi var

Vivense.com klasik bir e-ticaret sitesi ancak diğerlerinden farklı olarak ürünler üretici tarafından paketleniyor ve doğrudan müşterinin adresine gönderiliyor. Bu süreçte Vivense operasyon merkezi tüm süreci yönetiyor. Ürünün eve taşınmasını ve kurulumunu ise yine Vivense.com sağlıyor.

Oturma odası, yemek odası, yatak odası gibi çok farklı ürünlerin bulunduğu sitede ürünlerin önemli bir kısmını İnegöl’deki mobilyacılar üretiyor. 100’den fazla tedarikçisi bulunan sitenin ürünlerinin yüzde 80’i İnegöl’den geliyor. Bunun dışında Çanakkale, İstanbul gibi illerde de tedarikçileri olduğunu söyleyen sitenin kurucu ortaklarından Şebnem Tanyaş, tedarikçi sayısını 250’nin üzerine çıkarmak istediklerini belirtiyor.

Kendi lojistik ağını kuracak

Aylık ziyaretçi sayısı 600 binin üzerinde olan Vivense.com’da şimdiye kadar satılan toplam mobilya adedi 5 bini geçmiş durumda. 81 ilin tamamına ürün sattıklarını söyleyen Tanyaş, “Sekiz ayda ciro olarak 10 kat büyüdük. İşin başında altı ayda yapacağımızı düşündüğümüz büyümeyi ise üç ayda tamamladık” diyor.

Sitenin 2014 hedefi ise kendi lojistik ağını kurmak. Teslimat ve ürünün kurulumu konusunda sorun yaşamamaya önem verdiklerini söyleyen Tanyaş, “ilk olarak İstanbul’da iki araçla başlıyoruz. 2014’te tüm Türkiye’ye kendi araçlarımızla hizmet vermek istiyoruz. Siparişleri organize ederek bu operasyonu daha kaliteli ve karlı hale getirmek istiyoruz” diyor.

Adrese kartela gidiyor

Vlvense.com ürünü internette görmekle yetinmeyen müşterileri için kumaşın renk kartelasmı (kumaş örneği) da ücretsiz olarak adrese gönderiyor. Aynı zamanda site tasarım, mimarlık gibi konularda danışmanlık veriyor. İnternet sitesinde stil önerileri bulunuyor. Vivense.com’un yaratıcı ekibi farklı tarzlarda mobilya ve dekorasyon ürünlerini seçip bir araya getirerek farklı seçenekler sunuyor.

Ayşegül Sakarya Pehlivan

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu