Pazarlama ve Satış Taktikleri

Yılın En Başarılı 25 Pazarlamacısı

Tarihte değişimin bu kadar hızlı yaşandığı başka bir dönem olmamıştı. Teknoloji ve dijital dünya, tüketicilere yönelik iletişim araçlarını inanılmaz bir çeşitliliğe kavuşturdu. Geleneksel mecraların yanı sıra artık tüketicilere sosyal ağlar ve dijital platformlardan ulaşmak mümkün hale geldi. Tüm bunların sonucunda tüketiciyi şaşırtmak, memnun etmek, markaları sevmelerini sağlamak da bir o kadar zorlaştı. Bu yıl 11’incisi gerçekleştirilen “Yılın En Başarılı 25 Pazarlamacısı” araştırmasına da işte bu “yeni ortam” damgasını vurdu. 2011 yılının pazarlama şampiyonları, yeni dönemin gerçeklerine hızla adapte olanlar arasından çıktı.

1 Faruk Çizmecioğlu THY Pazarlama ve Satış Başkanı
Şirketin Türkiye’nin tek global markası olarak anılmasını sağladı. Marka değerini ciddi oranda artırdı. THY’nin “Avrupa’nın en iyi havayolu” ödülünü alması onu zirveye taşıdı.

2 Gökhan Öğüt Vodafone Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yard.
Lider gibi hareket etti. Türk kültürünün değerleriyle global bir markanın evrensel yaklaşımını iyi harmanladı. Pazar payı kazanmayı sürdürüyor.

3  Serpil Berkan Mavi Jeans Pazarlama Müdürü
Son iki yıldır reklam filmlerini TV’den önce internette göstererek sosyal medyayı en iyi kullananlar arasında yer aldı. Reklam filmleri internette 10 milyon kez izlenerek rekora imza attı.

4  Banu Akyıl Ağaoğlu Pazarlama İletişimi Direktörü
Etkili tanıtım ve satış kampanyası tasarımıyla çok başarılı bulundu. Şirket patronunu reklamlarda kullanarak Türkiye için yenilikçi ve risk alan bir yaklaşım ortaya koydu.

5  Çiçekten Becel Mey İçki Pazarlama Direktörü
Mey içki portfoyunu yeniden yarattı. Pazar ve kategori büyütecek işlere imza attı. Özellikle Istanblue “Şehrin ta kendisi”, Tekirdağ Rakısı ‘Tekirdağ Efsanesi” kampanyaları hedef kitleyi çok iyi yakaladı.

6 Özgür Kölükfakı Algıda Pazarlama Direktörü
Algıda “yeni” şeridini iyi kullandı. Yüzde 75 pazar payıyla, liderin pazarı büyütme sorumluluğunu üstlendi. Pazarın ilk 7 ayda yüzde 14 büyümesine katkı sağladı.

7 Beyza Ergen Coca-Cola Türkiye Pazarlama Direktörü
En başarılı ürün yerleştirme kampanyalarına imza attı. Tüm mecralarda etkindi. Gençlik kampanyaları müziğin etrafında döndü. Rock’n Coke Facebook hayran sayfasıyla ilgi çekti.

8 Hakkı Arıkan Markafoni Pazarlama Direktörü
Şirketi rakipleri arasından sıyırdı ve lider gibi hareket ettirdi. 2010’da yüzde 700 büyüdü. Şirketi global bir e-ticaret markası olma yoluna soktu.

9 Güliz Öztürk Pegasus Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yard.
2011 yılında pazarlamanın odağında yine uygun fiyatlı ve herkesi uçuran havayolu olma özelliği vordı. Son 2 yıldır hızla genişleyen yurtdışı uçuş ağını ve gençleşen dinamik filosunun iletişimini başarıyla gerçekleştirdi.

10 Emre Sayın Turkcell Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yard.
360 derece iletişim, etkin ve çeşitli medya kullaımıyla liderliğini sürdürdü. Müşterinin kendi tüketimini takip etmesini sağlayan servislerden, yeni web sitesine dek farklı, yeni işlere imza attı.

11 Cem Lütfi Rodoslu Migros Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yard.
Tansaş’lorı başarılı bir şekilde 1 gecede Migros’lara dönüştürmesi, süpermarketlere her zaman son teknolojiyi entegre etmesi, Money (ard’la CRM’İ en iyi kullanan markalardan biri olması takdir ediliyor.

12 Erem Demircan Türk Telekom Pazararlama ve İletişim Başkanı
Türk Telekom’un GSM sektörüne kıyasla sahip olduğu zayıf algıdan kurtulmasını sağladı. Bugün sadece telekom değil iletişim dendiğinde de Türk Telekom markasını tüketici zihnine kazıdı.

13 Elvan Bilge Garanti Ödeme Sistemleri Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yard.
Beklentilerinin üzerinde ürünlerle tüketicinin karşısına çıktı. Teknolojiden en fazla yararlanan yönetici oldu. Mobil ödeme sistemlerinde bankayı yine öncü yaptı.

14 Ahad Afridi Ülker CMO
Dünya klasmanında bir pazarlama profesyoneli olarak görülüyor. Sorumlu olduğu marka sayısı açısından rekor kırıyor. 2011 ‘de de markalarının değerini güçlendiren kampanyalar yürüttü.

15 Şule Şamlı Atabey Eti Pazarlama Grup Başkanı
2011’de en başarılı bulunan çalışması 50. kuruluş yıllarını Türkiye’nin farklı yerlerinde, beklenmedik zamanlarda düzenledikleri sürpriz mutluluk etkinlikleriyle kutlamalarıydı.

16 Timuçin Güler Opet Pazarlama Grup Müdürü
2011 başında promosyonlar durdurulunca yeni bir yol çizdi. Faaliyetlerini her mecrada “Kusursuza Yolculuk” başlığı altında gerçekleştirdi. Yüzde 2’ye yakın pazar payı artışı elde

17 Tülin Karabük Arçelik Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yard.
Küresel rekabet üstünlüğü ve global marka olma stratejisiyle etkin bulunuyor. Satış sonrası müşteri hizmetleri yaklaşımıyla da takdir gören işlere imza atıyor.

18 Hakan Kaplan AV E A Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yard.
Sosyal medyada Türkiye’de en fazla hayranı olon, dünyada ilk 5’te yer alan GSM operatörü oldu. Abone pazar payını yaklaşık l puan artırdı. “Avealı Olmayanlara İyi Davranın” iletişimiyle Altın Effie ödülünü kazandı..

19 Galip Tözge Akbank Genel Müdür Yard.
Kurumsal itibar ve sosyal sorumluluk çalışamlarıyla markanın algısını sürekli yüksek tutuyor. Akbank’ın algısını müşterilerinin hayatını kolaylaştıran banka noktasına taşıdı.

20 Zeynep Yalım Uzun Unilever Ev ve Kişisel Bakım Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı
2011 ‘de markalarını sosyal medya başta olmak üzere, her noktada tüketiciyle buluşturuyor. Her kampanyasını tüketicinin marka ile deneyim yaşaması üzerine odaklıyor.

21 Hakan Turalı BSH Ev Aletleri Marka Pazarlama Direktörü
Enerji verimliliğ konusu her 3 markaya ait sosyal sorumluluk projelerinin temelini oluşturdu. Marka bilinirliğini ve satış adetlerini yüksek oranda artırdı.

22 Ergun Ermutlu Sütaş Pazarlama Grup Başkanı
360 derece pazarlama iletişimiyle rakiplerinden ayrıldı. Sütaş’ı adeta sektörünün jenerik ürün markası haline getirdi. Morko inovatif ürünlerin katkısıyla her yıl hızla büyüyor.

23 Uluç Ayık P&G Kumaş ve Ev Bakım Ürünlerinden Sorumlu Paz. Direktörü
Fairy lansmanı ile çok büyük başarı elde etti. P&G ev ve çamaşır bakım ürünlerinin iletişiminde sosyal medyayı çok etkin kullandı. Fairy 2010 yılında Türkiye pazarına girdi ve 1 yılda ikinciliğe yerleşti.

24 Timuçin Yalı Full Pazarlamadan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi
Full, 2011 yılının en çok konuşulan markalarının boşında yer aldı. 2010 sonunda akaryakıt sektörüne girdi, sektörü ilklerle tanıştırdı. Gerilla marketing uygulamalarıyla pazar payı elde etmeyi bildi.

25 Senem Sadıklar Ikea Pazarlama Direktörü
Ikea’mn yerel markalar arasından sıyrılmasını sağladı. Markayı çok başarılı konumlodı. Türk kültürüne aykırı bir anlayış olan kendin yap konseptini benimsetti

ÖZLEM AYDIN AYVACI

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu