Makaleler

1 Ocak Kabusu

Yılbaşı gecesinin ertesi günü 1 ocak kabusu

Şiş gözler, vücudunuzdaki ağırlık, geceden kalan makyaj artıkları, dağılan saçlar, biraz baş ağrısı, biraz mide bulantısı… Sabaha kadar süren gecenin ardından yeni yılın ilk gününe kalanlar genellikle bunlar olur, 2011’in izlerini silip, 2012’ye mutlu bir adım atma zamanı!

Yılbaşı gecesinin ertesi günü genellikle 31 Aralık kadar mutlu, huzurlu, keyifli geçmez. Topuklu ayakkabıların üzerinde geçirilen saatler, içilen kadehlerin bir hesabının olmaması, yemekleri özgürce tüketmek, gece boyunca mekan mekan gezmek… Evet evet hepsi 1 Ocak kabusunun habercisi. Unutmamanız gereken iki altın kural var; geceye iyi bir yemekle başlayıp, alkolün yanında bol su içmek! Tüm bunlara rağmen kendinizi kötü hissediyorsanız o zaman size birkaç önerimiz var.

•    Yataktan kalkar kalkmaz yüzünüze soğuk su çarpın. Belki gözlerinizin üzerine koyacağınız buz torbaları kahvaltı yapana kadar rahatlamanıza yardımcı olabilir.

•    Kendinize hazırlayacağınız güzel bir kahvaltı sizi daha iyi hissettirecek. Kahvaltı ederken hafif bir müzik dinleyerek sakinleşebilirsiniz. Baş ağrınız ve mide bulantınız varsa hafif bir ağrı kesici ve mide hapı almayı ihmal etmeyin. Gün boyu bu ağrıları kafanıza takmanız, zor bir gün geçirmenize neden olabilir.

•    Sıcacık bir duşla vücudunuzu kendine getirebilirsiniz. Sıcak suyun altında geçireceğiniz dakikalar yılbaşı yorgunluğunuzu atmanıza yardımcı olacak. Topuklarınızı ponza taşıyla ya da bir ayak peeling’iyle yumuşatın.

•    Banyodan çıktıktan sonra biraz kendinizle ilgilenin. Vücudunuzu nemlendirin, yüzünüze peeling yapın. Gözleriniz için özel bir maske kullanarak gecenin yorgunluğunu yüzünüzden silebilirsiniz. Tüm bunların ardından yüzünüze bol bol nemlendirici sürmeyi unutmayın. Bu daha dinamik görünmenize yardımcı olacak. Tabii bu arada saçlarınıza da özen gösterin; nemlendirip bakım yapın. Saçlarınızı bir fırça yardımıyla biraz şekillendirerek kurutun.

•    Ardından kendinizi en rahat kıyafetlerinizle sokağa atın. Deniz kenarında, parkta yapacağınız bir yürüyüş kendinizi daha dinamik hissettirecek. Çünkü temiz hava vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

•    Belki bir masajla bugünü taçlandırabilirsiniz. Sırt,bacak, boyun masajı tercih edebilirsiniz. Saunada geçireceğiniz dakikalar da, vücudunuzun rahatlamasına fazlasıyla yardımcı olacak.

•    Eve döndüğünüzde kendinize bir meyve tabağı hazırlayın. Televizyon karşısında dinlenerek meyve tabağınızdaki vitaminleri vücudunuzla buluşturun.

•    Evde demleyeceğiniz bitki çayı da midenizin kendine gelmesine yardımcı olur.

•    Gece boyu vücudunuzun alkol sebebiyle kaybettiği suyu kazanması, nemlenmesi için gün boyu azar azar sık aralıklarla su için.

•    Hala kendinizi pek iyi hissetmiyorsanız küvetinizi doldurun ve içine biraz lavanta tozu atın. Lavantanın rahatlatıcı özelliği ve kokusu vücudunuza iyi gelecek. Küvetinize lavanta tozu dökün ve 15-20 dakika ruhunuzu dinlendirin.

•    Önceki gece yediğiniz çeşit çeşit yemekler midenizi biraz yormuş olabilir. 1 Ocak akşamı tercihinizi balıktan yana kullanmanız, midenize iyijgelecek.

Sinem Gürleyük

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu