Gıda ve Restoran Bayilikleri

10 Bin Dolar Sermaye İle Kurulacak İş Modeli

Spagetti dondurmada girişimci aranıyor

Spagetti çubukları gibi servis edilen Spagetti Ice Cream için bu yıl 10 adet franchising verilecek. 10 bin dolar sermaye ile kurabileceğiniz bu iş modelinde aylık 18 bin TL ciro yapmanız mümkün.

Dondurma artık dört mevsim yenen bir yiyeceğe dönüştü. Özellikle AVM’lerin içerisinde kurulan standlarda da bu iş modelinin oldukça popüler olduğunu görüyoruz. Ancak salt bir dondurma sunumu yerine, konseptin daha eğlenceli hale dönüşmesiyle tüketicinin ilgisi de doğru orantılı olarak artıyor. Spagetti Ice Cream dondurmayı eğlenceli sunum eşliğinde müşterisine ulaştıran bir marka…

Spagetti Ice Cream, İtalyan Manheimm tarafından yaratılmış. Başta Almanya olmak üzere yaygınlaşmaya başlamış, dondurmanın farklı sunumu sayesinde festivallerin gözde standları arasında yer almış. Ürün, vanilyalı dondurmanın spagetti çubukları gibi preslenmesi, domates sosu görüntüsü için çilek ya da frambuaz sosu, parmesan rendesi için beyaz çikolata veya hindistan cevizi ile renklendirilmesiyle sunuluyor.

Bu ürünü 2011 yılında Türkiye’ye getiren girişimci Murat Aslanoğlu, Almanya’da bir Alman içki markası için piyasa araştırması yaparken bu ürünü fark etmiş.

Türkiye’de stand olarak bir benzerinin olmadığını görmüş ve diğer külah, kornet dondurmalardan farklı bir sunumu olduğundan yola çıkarak ürünü Türkiye’ye getirmeye karar vermiş.

DIŞ MEKANLAR UYGUN

Ürün, Fethiye, Marmaris gibi tatil yörelerinin yanı sıra İstanbul’da da çeşitli semtlerde kurduğu standları ile giderek yaygınlaşmaya başlamış. Konsept, dış mekanlar için uygun. Sabit bir ünite olmamasına karşın standın çalışması için elektrik hattının olması gerekiyor. Gün içinde çeşitli yerlerde kurulabiliyor, içinde eksi 22 derece dolap ve dokuz kova Algida vanilya dondurma kapasitesi bulunuyor.

Ürünler sadece Spagetti Ice Cream logolu bardaklarda satılıyor. Yaklaşık 150 gram dolu bir kap 6 TL’ye satılıyor. Özellikle AVM’ler, cadde üzerindeki kafe önleri veya çay bahçeleri, marinalar, oteller, aqua parklar, plajlar, sinema salonları, okul kantinleri ve festivaller potansiyel satış noktaları uygun lokasyonlar olarak tarif ediliyor.

10 FRANCHİSİNG VERECEK

Spagetti Ice CreamMurat Aslanoğlu, bu yıl için 10 adet franchising vermeyi planladıklarını İstanbul’un Avrupa yakasında kendilerinin işlettiği bir standı da devredeceklerini söylüyor. Aslanoğlu, özellikle Bodrum, Antalya ve Alanya’nın öncelikli tercih edilen bölgeler olduğunun altını çiziyor.

Bu iş modeli için toplam yapılması gereken yatırım 10 bin dolar + KDV. Ayrı bir franchise giriş bedeli istenmiyor. Firma tarafından stand, ürün ile dolu bir şekilde teslim ediliyor. Dokuz adet kova dondurması ve tüm ekipmanlar standın içinde yer alıyor.

Günde ortalama 100 kap ile yatırım bedeli geri alınıyor. 36 ay boyunca aylık 300 TL royalty bedeli alınıyor. Aslanoğlu, “Dondurma sezonu bitiminde yine Türkiye’de ilk kez bizim tarafımızdan satışa sunulacak olan bir sıcak gıda ürününü satış noktasına dönüştüreceğiz” diyor. Franchise için aylık ciro hedefi ise 18 bin TL.

İŞİN AYNASI

Uygun yer: AVM’ler, cadde üzerindeki kafe önleri veya çay bahçeleri, mamalar, oteller, aqua parklar, plajlar, sinema salonları, okul kantinleri, festivaller.

İlk sermaye: 10 bin dolar + KDV:

Ciro hedefi: Aylık 18 bin TL.

Kâr marjı: Brüt yüzde 300.

Başvuru için: murat@spagettiice cream.com ya da 0532 267 87 92

Burcu Tuvay / Ekonomist

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu