Pazarlama ve Satış Taktikleri

12 Sosyal Medya Pazarlama Trendi

2018 yılında bir yandan sosyal medyanın pek çok sağlıksız işleyiş özelliğinden, süreçlerinden bahsetsek de kalıcı olan, değişeme neden olan trendlerde sosyal medyanın etkinliği sürüyor. Bu hafta size 2018 yılında artık belirgin hale gelen 12 sosyal medya pazarlama trendini araştırmalardan da yararlanarak aktarmak istiyorum.

1 – YÜKSEK KALİTELİ İÇERİK

Sosyal medya trendlerinde ve hatta tüm dijital medya trendlerindeki en önemli unsur ‘kaliteli’ içerik. İçerik tüm pazarlamanın merkezi haline gelmiş durumda. O nedenle rastgeleden çok kaliteli, etkili, iyi anlatılmış içerikler ön plana çıkıyor.

2 – SENİN HİKAYENİ ANLATSINLAR

Öyle şeyler yapmalısın ki, gazeteciler, hikaye anlatıcılar senin hikayene inansınlar, sevsinler, etkilensinler. Sonuçta onları kendi hikayeni anlatmaları konusunda etkilemeli ve ikna etmelisin. Ve bu en doğal süreçlerle olmalı. Yani yine geliyoruz “içerik’ konusuna.

3 – VİDEO ETKİSİ, KELİMELERİ GEÇER Mİ?

Bu yıl çok bariz bir biçimde ortaya çıkan bir gelişme… Video, görüntü çok etkin hale geliyor. Gücü giderek daha fazla artıyor.

4- AKILLI CHATBOTS DEVRİMİ

Evet chatbots’lar hayatımıza girmişti ama artık çok daha akıllılar ve verimliliği artırmak, zamandan tasarruf sağlamak, insanların daha az efor sarf ederek işlem yapmasını sağlamak için geleceğin en önemli değişimini yaratıyorlar.

5 – MOBİL HER ŞEYİN YERİNE GEÇİYOR

Öyle ya da böyle geleceğin iletişim merkezi mobil cihazlar oluyor ve masaüstü ve dizüstü bilgisayarların yerine geçiyor. Kapasiteleri neredeyse onlar kadar ve her an, her yerde yanımızdalar. Mobili giderek daha fazla k kullanacağız.

6 – SOSYAL MEDYA PAZARLAMASI MI, DİJİTAL PAZARLAMA M!?

Dijital pazarlama yükselişe geçtiğinde reklam endüstrisini çok etkilemişti. Şimdi ise aynı durum sosyal medya pazarlamasında yaşanıyor. Öyle ki artık web sitelerini konuşan kalmadı. Herkes kurum ya da kişi sosyal medya hesaplarıyla ilgileniyor.

7 – MOBİL REKLAMIN YÜKSELİŞİ

Reklam endüstrisi djjitalden çok etkilendi ama şimdilerde en etkin ve en hızlı büyüyen reklam mecrası olarak mobile kayıyor. Mobil uygulamalardaki reklamlar giderek daha fazla yayılıyor.

8 – KÜÇÜK ETKİLER ÖNEMLİ ŞONUÇLAR

Öyle büyük kampanyalar, hiç düşünülmeden seçilen bloger’lar, hedefsiz harcanan paralar dönemi geride kaldı. Artık küçük kitleler bile olsa etkisi büyük, saygınlığı yüksek, ya da özel etkisi olan kişiler ön planda. “Doğal etkileyiciler” diyorum ben bunlara… İşte onların yükselişi yaşanıyor. 3-5 bin takipçisi olabilir ama kaliteli beş kişinin niteliği ve o kişiye duydukları saygı en önemli etkiyi yapabilir.

9 – MARKALAR ŞİRKETLERDEN ETKİN

Kimi markalar şirketlerin kendisinden daha popüler olabilir. Sosyal medyada markanın algısı yeni sosyal medya trendleri için markanın ürün ya da servislerinden daha yukarıda olabilir. Çok satmayan bir ürün marka olarak sosyal medyada yukarıda olabilir. Bunu nasıl entegre edeceksiniz, işte onun için de çalışacaksınız.

10 – TÜKETİCİYİ DİNLEMENİN GÜCÜ

Müşteri ya da tüketicinin beğenip beğenmemesine, yorumlarına karşılık vermek, kısaca onu dinlemek, büyük bir etki yapıyor. Müşteriyi dinleyip ona karşılık vermenin gücü çok artıyor.

11 – SOSYAL E-TİCARET ETKİNLİĞİNİ ARTIRIYOR

Direkt bir e-ticaret sitesinden alışveriş yapmak yerine sosyal medya üzerinden, onun etkisiyle veya onun üzerinden ticaret yapmak giderek daha hızlı yayılıyor. Bu önümüzdeki dönemde e-ticaret endüstrisini en çok etkileyecek trend olacak.

12 – MÜŞTERİ DESTEĞİNDE EN İYİ

Ürün ya da servisin desteğini artık en iyi şekilde vermenin en güzel yolu sosyal medyayı kullanmak. Bunun için modeller ve kanallar geliştirmek için de çalışmak gerekiyor.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu