Makaleler

13 Networking Hatası

Networking aşamasında en çok yapılan hatalar

Yapılan 13 networking hatasına dikkat edin.. Bir iş görüşmesine giderken asla kot pantolon giymezsiniz, peki iş ararken imajınıza gösterdiğiniz özeni networking sürecinde de gösteriyor musunuz? Eğer potansiyel kontaklarınıza özensizce yaklaşıyorsanız, onları tamamen kaybedebilirsiniz. Networking aşamasında en çok yapılan hataları öğrenin ki siz de aynı hatalara düşmeyin.

Beklemek

Pek çok insan, networking’e ancak işlerini kaybettikten sonra başlar. Etkili bir iletişim ağı oluşturmak demek ilişkilerinizi ve bağlantılarınızı henüz bir işiniz varken yeterince güçlü bir şekilde kurmaktır.

Kendiniz Hakkında İp Ucu Vermemek

Eğer bir networking çabasına girişiyorsanız bunu neden yaptığınıza emin olun. Bir iş mi istiyorsunuz? Eğer öyleyse özel bir şeyin peşinde misiniz, yoksa herhangi bir iş olur mu? Gerektiğinde kullanabileceğiniz kontaklar mı arıyorsunuz yoksa size rehberlik edecek bir danışman mı? Biri sizinle konuşmaya başladığı anda, konuşmanın sizin için nasıl sonuçlanacağını kararlaştırmalısınız. Ne istediğinizi bilmezseniz, bunu yapamazsınız.

Hazırlıksız Yakalanmak

Ne istediğinizi bildiğinizi düşünmek, bunu gerçekten bilmekle aynı şey değildir. Carnegie Hall’da görünüşünüze ne kadar önem veriyorsanız, network’ünüze de aynı özeni göstermelisiniz. Kariyer hedeflerinize dair sorulara vereceğiniz cevaplar kadar, nasıl bir tavır takınacağınıza da önceden çalışmış olmalısınız.

networking hatası
networking

Yanınızda Kartvizit Bulundurmamak

Biriyle iyi bir ilişki kurup, ondan yardım sözü aldıktan sonra üzerine numaranızı yazabileceğiniz bir peçete aramak kadar utanç verici bir şey olamaz. Kaliteli kâğıda basılmış, profesyonel görünümlü kartvizitler bastırmak için bir kaç lira fazladan harcayın.

Saçma Bir E-Mail Kullanıyor Olmak

Arkadaşlarınız sizi “Seksi4” ya da “MarihuanaZamanı” olarak biliyor olabilir, ama iş ararken ciddi bir e-mail adresi, mesela gerçek isminizi, kullanın.

Kendinizi Pohpohlamak

Networking aşamasında herkesin ne dediğini dinlemelisiniz. İnsanların tavsiyeleri size yardımcı olacaktır. Sizin zaten ne kadar bilgi sahibi olduğunuzu duymakla pek ilgilenmeyeceklerdir.

Başkalarının Zamanını Gasp Etmek

Networking aktivitelerinde herkes birbiriyle tanışmak ister. Eğer telefonla ya da e-mail yoluyla iletişim kurmaya çalışıyorsanız görüştüğünüz insanın sizin dışınızda bir hayatı olduğunu unutmayın.

Kötü Bir Görüntü Sergilemek

Network aktivitelerinde göze çarpın. Hareketlerinizi tartın, kararlı bir şekilde el sıkışın, göz kontağı kurun ve saygı duyduğunuzu mümkün olan her şekilde belirtin. Bu tarz aktiviteler, birer mülakat provası olarak düşünülebilir. Fakat insanlar size açılan kapılardan beceriksizce geçeceğiniz izlenimine kapılırlarsa, o kapıdan adım atmanız için hiç bir yardımda bulunmayacaklardır.

Süs Çiçeği Olmak

Güç sahibi olan ve kontakları bulunan insanlar birçok insanla tanışırlar fakat sadece kalabalığın arasında öne çıkanları hatırlarlar. İddialı olun ve bir lider gibi davranın. Ama fazla da abartmayın. Kedinizden emin olduğunuzu göstermeye çalıştığınızı unutmayın, sevimsizliğinizi değil.

Pasif Davranmak

Biri size “Kusura bakmayın şu an size uygun bir posizyon yok” dediğinde kendinize bir iki dakika tanıyın ve şu soruları sorun: “Gelecekte bir şansım olması ihtimali nedir? Sektörde bana uygun bir şeyler sunabilecek birilerini tanıyor musunuz? Bir sonraki adımımın ne olması gerektiği konusunda herhangi bir öneriniz var mı?” Sabırlı olmak sizin konuya gerçekten ilgili olduğunuzu gösterir ve bağlantı kurduğunuz kişinin fikirlerini paylaşmasına yardımcı olur. Aksi takdirde sizi kale almayacaktır.

Yalan Söylemek

“Filanca kişi bana sizin isminizi verdi ve aramamı söyledi” demek çok cazip olabilir, hatta bir görüşme ayarlamanıza olanak sağlayabilir. Fakat Falanca kişi Filanca kişinin, onu aramanızı söylemediğini eninde sonunda öğrenecektir. Böyle bir durumda aynı anda iki geminizi birden yakmış olursunuz.

Networking İlişkilerinize Kısa Vadeli Girişimlermiş Gibi Davranmak

Hiç kimse kullanılmayı sevmez. Her görüşmenin ardından e-mail ya da telefonla bir teşekkür notu iletin. Kontağınızın, tavsiyelerinin işe yarayıp yaramadığıyla ilgili bilgi sahibi olmasını sağlayın. Ne sebeple olursa olsun, iş arama süreciniz noktalandığında, size yardımcı olan kişiyi mutlaka bilgilendirin. Networking sürecinin sona erdiğini düşünebilirsiniz ama yollarınız ilerde tekrar kesişebilir.

Nerden Geldiğinizi Unutmak

Daha önce bir network kurmuş olan herkes, bu süreç başarılı olsa da olmasa da, gelecekte network’e ihtiyacı olan kişilere yardım etmelidir. Size yapılan iyiliği başkalarına yardım ederek ödeyin.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu