Güncel Ekonomi Haberleri

20 Bankanın Faizlerini Karşılaştırmak

PARANIZ var ve mevduatta değerlendirmek istiyorsunuz. Onlarca banka içinden hangisinin faiziniırdaha yüksek olduğunu öğrenmek için “internetten araştırma yapsanız bile birkaç saatinizi alabilir. Veya kredi kullanacaksanız; eri düşük faiz hangi bankada, hangi banka ne kadar masraf alıyor vb. verilere ulaşmak ve karşılaştırma yapmak, yine bir o kadar zamanınızı alır. Hele bunu bir de şube şube dolaşıp araştırmaya kalkarsanız değil saatler günleriniz gider.

Artık paramı hangi bankaya yatırayım, en düşük faizle nereden kredi çekerim diye tasalanmanıza gerek yok. Çünkü tüm bu verilerin bir arada yer aldığı ve size bankalar arasında karşılaştırma imkanı da sunan platformlar var. Arama motoru da denebilecek bu platformlar sayesinde artık dakikalarla sınırlı sürede Türkiye’de faaliyet gösteren 20 civarında bankanın faiz oranlarına tek adresten ulaşabiliyorsunuz. Faiz oranları ve bunların arasında karşılaştırma imkanları sunan sitelerde ayrıca banka masraflarının karşılaştırmaları, talep etmeniz durumunda anlık faiz değişikliklerini bildiren uyarı sistemleri, mevcut kredinizin taksit ödeme gününü hatırlatan mesajlar ve hatta kredi yapılandırmasına ilişkin hesaplama imkanı sunan uygulamalar da mevcut. Bazı sitelerde karşılaştırma yapmanın ardından yine site üzerinden kredi talep edip veya mevduat hesabı da açabiliyorsunuz.

Bugün Türkiye’de tüm bu hizmetleri bir arada, üstelik ücretsiz veren az sayıda firma var. Ancak yeni oluşumlar olmasına rağmen kullanıcı sayıları şimdiden aylık 3-5 milyon seviyelerine ulaşmış durumda. İçeriklerine her gün yeni özellikler katılan bu siteleri sizin için inceledik ve hangi hizmetleri sağladıklarını araştırdık…

KREDYA.COM
Kredi yapılandırmasını hesaplıyor

Kredya, kullanıcılarına kredilerini tek yerden kolayca yönetme ve uygun yapılandırma fırsatlarından haberdar etme imkanı sağlıyor. Arama motoru aynı zamanda bankaların güncel ve hesaplı kampanyalarını da sitesinde paylaşıyor. Bugün Türkiye’de bireysel konut, ihtiyaç ve taşıt kredisi veren 20 bankanın en hesaplı kampanyalarını sunduklarını söyleyen Kredya Kurucu Ortağı Murat Çetinkaya, “Bu verilerin bir kısmını anlaşmalı bankalarımızdan özel kanallarla sağlarken, kalan kısmını da geliştirdiğimiz bir yazılımla bankaların web sitelerinden alıyoruz” diyor. Kredya kullanıcılarının hem karar verme sürecini kısaltmayı, hem de kendileri için en iyi seçeneği bulmalarını hedefliyor. Bunun yanında kullandıkları kredileri “yeniden yapılandırma”yı düşünenlere ilişkin de bir uygulama başlattıkları bilgisini paylaşan Çetinkaya, şu bilgiyi veriyor:

“Kullanıcılarımız, kredi bilgilerini girerek kredisini hangi bankaya taşırsa ne kadar kazanç sağlayacağını tek tıkla hesaplayabiliyor. Dileyen kullanıcılara uçak bileti uygulamalarına benzer şekilde ‘Kredi Arama Uyarıları’ oluşturup diledikleri kredilerde oranlar değiştiğinde bildirim yapıyoruz. Ayrıca mobil uygulamamızın ‘Kredilerim’ özelliği sayesinde kredilerini kaydedebiliyorlar. Böylece değişen piyasa koşullarında avantajlı durumlardan anında haberdar oluyorlar. Bunun dışında taksit ödemelerini hatırlatıyoruz ve güncel borç bilgilerini anında görebiliyorlar.”

Kredya 2018‘de bir mobil uygulama olarak kuruldu. Daha sonra web sitesinde hizmet vermeye başlayan uygulama bugüne kadar 300 binden fazla indirildi. Çetinkaya, aylık 3 milyonu aşkın kredi araması yapılan platformun aylık 250 bin civarında kullanıcıya hizmet sunduğunu söylüyor.

HANGİKREDİ.COM
20’yi aşkın banka var

HangiKredi, kullanıcılarının hesaplama, karşılaştırma ve başvuru yapabilecekleri online bir platform. Mevduat hesabı açtırmak isteyen kullanıcılar site üzerinden öncelikle birikimlerinin hangi bankada ne kadar değerleneceğini görebiliyor. Ayrıca tek ekran üzerinden verilen sonuçlarla bankaları karşılaştırarak, hesap açmak istedikleri bankaya site aracılığı ile anında başvuru yapabiliyorlar. Yine aynı şekilde konut, taşıt, ihtiyaç ya da KOBİ kredisi başvurusu yapmak isteyenlerin siteyi ziyaret ederek diledikleri tutar ve vade için hesaplama yapabildikleri bilgisini paylaşan Hangikredi CEO’su Oray Durmazoğlu, “Ayrıca faiz oranı, aylık taksit, toplam ödeme, yıllık maliyet oranı, dosya masrafı gibi krediye dair tüm detaylı bilgilere ulaşarak ürünleri inceleyebilir, karşılaştırabilir ve yine HangiKredi’den başvuru yapabilirler” diyor. Bugün kullanıcılar HangiKredi üzerinden 20’yi aşkın bankanın verisine ulaşabiliyor. Bankaların sunduğu kredi türlerine göre bu sayının değişebildiğine de dikkat çeken Durmazoğlu, sitedeki işleyişe ilişkinse şu bilgiyi veriyor:

“Faiz oranları ile ilgili bankalarla anlık iletişim halindeyiz. Güncellemelerimizi yine anlık olarak buna göre yapıyoruz. Kullanıcılarımız sitemiz üzerinden şubeye gitmeye gerek kalmadan başvuru da yapabiliyor.”

HangiKredi 2006’da kurulmuş bir internet sitesi. 2010’dan beri, bünyesinde Kariyer.net, Cimri.com, Sigortam.net, Arabam.com ve Emlakjet gibi bilinen platformların da yer aldığı iLab Holding çatısı altında hizmet veriyor. Durmazoğlu’nun verdiği bilgiye göre, kullanıcılar kredi, kredi kartı, mevduat, sigorta ve internet tarifesi kategorilerinde hesaplama, karşılaştırma ve başvuru yapabiliyor. Bankalarla “BDDK Destek Hizmetleri Yönetmeliği” kapsamında çalıştıklarım söyleyen Durmazoğlu, tüm kategoriler dahil edildiğinde aylık 20 milyona yakın ziyaretçinin yaklaşık 4 milyon başvurusunu anlaşmalı bankalara yönlendirdiklerini ifade ediyor.

HESAPKURDU.COM
En uygun faize ulaşıyor

Uygulamayı kullananlar Hesapkurdu.com üzerinden 20 bankanın kredi ve mevduat tekliflerine ulaşabiliyor. Ayrıca bu tekliflerin detayları, masraf ve sigorta benzeri şartları da yine sitede yer alıyor. Kullanıcıların aynı zamanda kredi ödeme planları ve mevduat kazanç tabloları oluşturarak karşılaştırma yapabildiğini de söyleyen Hesapkurdu. com Kurucu Ortağı Onur Tekinturhan, platforma ilişkinse şu bilgiyi veriyor:

“Kullanıcılarımız ilgilendikleri bankanın ürününe Hesapkurdu. com üzerinden başvurabiliyor. Ayrıca kullanıcımızın ileride banka ile sorun yaşaması durumunda çözülmesi için destek veriyoruz. Çoğu ürün için tüm işlemler online veya telefon ile tamamlanıyor. Ancak kullanıcının bankada kaydı yoksa imzasını almak için kurye gönderilmesi veya şubeye davet edilmesi gerekebiliyor.”

Hcsapkurdu.com’u ziyaret edenler 20 banka ve finansman kuruluşunun konut kredisi, ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi, mevduat ve kredi kartı ürünlerine ulaşabiliyor. Bankaların çoğuyla anlaşmaları bulunduğu için sitedeki verilerin güncel olduğunu söyleyen Tekinturhan, “Bu güncel bilgileri kullanarak kişiye özel tutar-vade kombinasyonu için hesaplama yapıyoruz. Sonuç olarak kullanıcılarımız bankaların kişiye özel en güncel tekliflerine ücretsiz olarak ulaşabiliyor” diyor.

Hcsapkurdu.com banka kredi ve mevduat ürünleri için karşılaştırma ve online başvuru, sigorta ürünleri içinse iştiraki olan sigorta brokeri Koalay’ın altyapısı ile karşılaştırma ve satın alma imkânı sağlayan ücretsiz bir platform. Bugün siteyi ziyaret edenler 50 finansal hesaplama aracından ve 1.000’den fazla bilgilendirici rehber yazısından ücretsiz faydalanabiliyorlar. Tckinturhan’ın verdiği bilgiye göre, Hesapkurdu.com sitesine aylık ortalama 4,5 milyon ziyaretçi bankacılık ürünleri için, 1 milyon ziyaretçi sigorta ürünleri için geliyor. Her ay 150 bin kişi ise bankalara kredi ve kart başvurusunu Hesapkurdu.com üzerinden yapıyor.

ENUYGUN.COM
Kampanyaları duyuruyor

Enuygun.com sitesi kullanıcılarına kredi, mevduat ve kredi kartına ilişkin ayrıntılı bilgi verip banka bazında karşılaştırma imkanı sağlıyor. Kredi konusunda 15 bankanın konut, ihtiyaç ve taşıt kredilerini listeleyen site, kullanıcılarına banka bazında kredi masrafı, aylık ödeme tutarı gibi detayları da sağlıyor. Site kullanıcıları aynı zamanda tek tuşla seçtikleri bankaya yönlendirilip işlemlerini de tamamlayabiliyorlar.

Enuygun.com 10’a yakın bankanın mevduat ürünlerini karşılaştırma imkanı sunuyor. Gerek kredi, gerekse mevduat faiz oranları verilerini anlık olarak bankalardan aldıklarına dikkat çeken firma, mevduat hesabı açtırmak isteyenlerin ise online başvuru yaparak bir iki dakika içinde işlemlerini tamamlayabildiğine vurgu yapıyor. Site kredi kartı konusunda da karşılaştırma imkanı veriyor.

22 bin TL cebinizde kalabilir

Kredi ve mevduat ürünlerini bu platformlar üzerinden seçenler, hem zamandan, hem de paradan büyük tasarruf sağlıyor. Örneğin, bugünlerde konut kredi faizleri bankadan bankaya büyük farklılıklar gösteriyor. Banka adı vermeden güncel faizler üzerinden bir örnek vermek gerekirse, A bankasının 100 bin TL için 10 yıl vadeli konut kredi faizi yüzde 0.64 iken, B bankasının aynı vadeli kredisinin faizi yüzde 0.92 seviyesinde. Buna göre 10 yılın sonunda masraflar hariç A bankasından kredi kullanan bir kişinin ödediği toplam rakam 143 bin 574 TL olurken, B bankasından kullananın ödeyeceği tutar 165 bin 572 TL’ye ulaşıyor. Yani A bankasını tercih edenler yaklaşık 22 bin TL’lik bir avantaj sağlamış oluyor.

ESİN ÇETİNEL

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu