Anasayfa / Başarılı Girişimcilik Fikirleri / 2000 de ayrıldığı şirketi satın aldı

2000 de ayrıldığı şirketi satın aldıGeçen yıl pırlanta ihracatında birinci olan On Mücevherat, Türkiye’nin en eski mücevher markası olan Storks’u satın aldı. Böylece beş olan mağaza sayısını 20’ye çıkardı. Hedef 2020’ye kadar bu sayıyı 50’ye taşımak. On Mücevherat Yönetim Kurulu Başkam Ayhan Güner, “Yurtdışında ‘Storks’u marka yapacağız. İlk etapta Romanya, Almanya ve İsviçre’de 10 mağaza açacağız” diyor.

Türkiye’nin en eski mücevher markası olan Storks, pıriantalı mücevher ihracatında Türkiye birincisi On Mücevherat’a satıldı. Böylelikle 1997’de kuzeni Muharrem Alkım ile Türkiye’nin perakendede ilk mücevher markası olan Storks’u kuran ancak 2000 yılında ayrılarak On Mücevherat ile yoluna devam eden Ayhan Güner, 17 yıl aradan sonra şirketin tamamını satın almış oldu.

2000’lerin başında 40’ın üzerinde mağaza ile mücevher sektöründe büyük başarı kazanan ancak son yıllarda yaşadığı kayıplarla mağaza sayısı 15’e düşen Storks markası, söz konusu satın alma sonrasında dünyaya açılmaya hazırlanıyor.

Storks’u alarak beş olan mağaza sayılarını 20’ye çıkardıklarını belirten On Mücevherat Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Güner, “Hedefimiz 2020’ye kadar 50 mağazaya ulaşmak. Özellikle yurtdı-şmda ‘Storks’u marka yapacağız. İlk etapta Romanya, Almanya ve İsviçre’de 10 mağaza açacağız” diye konuşuyor.

HEPSİ STORKS OLACAK
2016’da ihracatlannı yüzde 22 artırarak sektörün bu alandaki lideri seçildiklerim dile getiren Ayhan Güner, “Uzun zamandır kurucusu olduğum Storks’u almak istiyordum. Son altı ayda görüşmelerimizi gerçekleştirdik ve anlaştık. Bundan böyle On Mücevherat mağazalarını da Storks haline getireceğiz ve dünyaya açılacağız” diyor.

On Mücevherat’ın şu anda Türkiye genelinde beş mağazası var. 2016’yı yaklaşık 80 milyon TL ciro ile kapattıklarım ve bu cironun büyük kısmının ihracattan geldiğini kaydeden Ayhan Güner, “Bugüne kadar yurtdışında On Mücevherat markası ile perakendeye fazla ağırlık vermedik. Rusya’da altı mağazamız vardı, onları da uçak krizi sonrası kapatmak zorunda kaldık. Şimdi yeniden kendi markamızla dünya pazarlarına açılacağız” diye konuşuyor. İlk etapta Romanya, Almanya ve İsviçre’de mağazalaşacakla-rını anlatan Güner, 2020’ye kadar 10’u yurtdışında olmak üzere Storks mağazalarının sayısını 50’ye çıkaracaklarını belirtiyor.

  Kadın Girişimci Sibel Gündoğan Fotoğraf Tutkusunu İşe Dönüştürdü

ROMANYA ÖNE ÇIKIYOR

Aynı zamanda son yedi yıldır Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) bünyesindeki Mücevher İhracatçılar, Birliği’nin başkanlığını yürüten Ayhan Güner, “İhracat başarımızı On Mücev-herat’m perakende yüzü olacak olan Storks markası ile daha da güçlendireceğiz” diyor. İhracat pazarları içerisinde özellikle Romanya öne çıkıyor. Romanya’nın AB üyesi olmasıyla birlikte daha da cazip bir pazar haline geldiğine işaret eden Güner, “Rusya’dan çıktıktan sonra Romanya pazarı bizim için öncelikli hale geldi. Hem gelişen bir ekonomi hem de bir yanı Avrupa bir yanı Rusya pazarına açılıyor. Storks ile ilk öncelik vereceğimiz ülke Romanya olacak” şeklinde konuşuyor.

Ayhan Güner, Storks ite iç pazarda da büyüyeceklerini ifade ediyor. Halihazırda Türkiye genelinde 15 olan Storks mağazalarının sayısının yurtiçinde 40’a çıkarılması hedefleniyor. Yaptırdıkları bir araştırmaya göre Türkiye’de 35 yaş üstü kadınlar arasında Storks markasının bilinirliğinin yüzde 100’e yakın olduğunu vurgulayan Güner, “Daha şimdiden Trakya’dan, İskenderun’dan, Adıyaman’dan mağaza açma teklifleri alıyoruz. Bunları kısa sürede değerlendireceğiz” diye konuşuyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Girişimcilik Yaşı Düşüyor Başarılı Genç Girişimciler

Son yıllarda girişimciliğe adım atanların sayısı artarken “girişimcilik” yaşı da düşüyor. 28 yaşına gelmeden iş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir