Pazarlama ve Satış Taktikleri

2016 yılında pazarlama ve en yeni trendler

YAŞANAN tüm olumsuzluklara rağmen, pazarlama ve iletişim dünyasında hareketli bir yılı geride bıraktık. Şirketler kurumsal kimliklerini yenileyip, her geçen gün daha çok dijitalleşen pazarlama dünyasına adapte olmaya çalışırken, sektör de hızlı bir dönüşümden geçiyor. Biz de fırsat buldukça sektörde yaşanan radikal değişimleri ve pazarlama dünyasının en yeni trendlerini gündeme getirmeye çalışıyoruz.

Bir yılı daha geride bırakırken, adettendir deyip son sayımızı, 2016 yılında pazarlama, reklam, medya ve iletişim dünyasını bekleyen en yeni trendlere ayırdık. 2015’in özellikle art arda gelen seçimler ve politik sıkıntılar nedeniyle bekleme yılı olduğunu belirten ajans yetkilileri ve uzmanlar 2016’dan oldukça umutlu. Bu nedenle biz de 2016 ve sonrası için öngörüleri topluca görebileceğimiz büyük bir fotoğraf çekmeye çalıştık. Sektörün tüm alt kollarının en etkili ve öne çıkan isimlerine 2016 yılıyla ilgili beklenti ve tahminlerini sormayı da ihmal etmedik.

DİJİTAL SEKTÖRÜ DÖNÜŞTÜRECEK

Herkesin hemfikir olduğu konu şu ki ‘dijital’ tüm hayatımızı olduğu gibi pazarlama ve reklam dünyasını da 2016’da kökten değiştirecek. Bunun medya planlamadan halkla ilişkilere, ajansların entegre çalışmasından şirketlerin kurumsal iletişim istihdamına kadar farklı alanları da etkilemesinin kaçınılmaz olduğu düşünülüyor.

Bu dönüşüm öncelikle maliyetleri etkileyecek; çünkü bugüne kadar ucuz olduğu için tercih edilen çevrimiçi reklam maliyetleri ne yazık ki yükselecek ve pazarlama bütçelerindeki payı artacak.

Bugüne kadar sadece teknoloji sektörüne ait kavramlar olduğu varsayılan ‘büyük veri’, ‘giyilebilir teknolojiler’, ‘nesnelerin interneti’ ve SEO (search engine optimization- arama motoru optimizasyo-nu)’ gibi terimler pazarlama dünyasının merkezine yerleşmeye başladı bile. Uzmanların ortak görüşü, 2016’da da bu değişimin hızlı bir ivme ile devam edeceği yönünde.

KİTLESEL PAZARLAMANIN SONU

Tabii ki beklentiler bununla sınırlı değil. Yapılan araştırmalar gelişen teknolojiyle ilgili olan olmayan sektörleri etkileyecek onlarca farklı gelişimin 2016’da devam edeceğini gösteriyor. Uzmanlar da aynı görüşteler. Listenin başında ise ‘net-work marketing’, Türkçesiyle ‘ilişki pazarlaması’ geliyor. Görünen o ki şirketler gelecek yıldan itibaren büyük verinin de olanaklarından faydalanarak, müşterileri hakkında çok geniş bir bilgi ağına sahip olacak. Kitlesel pazarlamanın gündem dışı kaldığı bir yıla tanık olacağımızdan neredeyse kimsenin şüphesi yok.

VİDEO İZLEYİP AĞLAYIP GÜLECEĞİZ

Mobil teknolojinin hızıyla birlikte pazarlama sektörüne damgasını vuran trend ise video içerik. 2016’da daha az okuyacağız ve daha fazla video izleyeceğiz. YouTube’un öncülüğünü yaptığı bu alan Facebook başta olmak üzere tüm sosyal medya ağlarıyla birlikte güçleniyor. Şirketlerin pazarlama stratejilerine, komik, duygusal, etkileyici veya çarpıcı video içerikler eklemelerinin zamanı geldi de geçiyor bile.

Neyse, sözü ve listeyi daha fazla uzatmayalım. Yeni yıla girerken alanlarının uzmanı isimlere “2015 nasıl geçti? 2016’dan neler bekliyorsunuz?” diye sorduk. İşte o yanıtlar…

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu