Anasayfa / Başarılı Girişimcilik Fikirleri / 2016’da Melek Yatırımcılık ve Girişimcilik

2016’da Melek Yatırımcılık ve GirişimcilikSeçim, siyasi belirsizlik, bölgede yaşanan gerilimlerle dolu bir yılı geride bıraktık. Girişimcilik eko sistemi bu negatif ortamda bile büyümesini sürdürmeye devam etti. 2015 yılına kısaca bir göz atacak olursak, girişimcilik ekosistemi için bazı önemli gelişmeler şöyleydi: Büyük bir trend olarak, 2015 yılında özellikle Bitaksi gibi mobil bazlı iş modellerinin inanılmaz yükselişine tanık olduk. Pazarın genel büyüme oranı yüzde 40’lar seviyesindeyken, mobil bazlı işlerde büyüme rakamları yüzde 200’leri aştı. Şehirli insanın zamanının gittikçe daralıyor olması ve cep telefonu sayesinde istediği zaman, istediği yere ürün veya hizmet sipariş edebilme kolaylığı, Kapgel ve Getir gibi iş modellerin de dinamosu oldu.

2016 girisimcilik

2015’de özellikle food-tech (gıda teknolojisi) alanında, gerek Türkiye’de ve gerekse dünyada, yatırım patlaması yaşandı. Aslında e-ticaretin en büyük kategorisi olma yolunda ilerleyen gıda işinin dev potansiyeli çok daha iyi anlaşıldı. Mo-bilitenin de getirdiği artı kolaylıklar, Tazedirekt ve Meal Box gibi online gıda ve yemek işlerine büyük ivme kazandırdı. 2015 yılı, geçmişte bir dönem parlayan ve en yüksek indirimi sağlama iddiası taşıyan fırsat siteleri için pek başarılı geçmedi. Örneğin, dünya devi Groupon Türkiye pazarından çekildi.

Diğer taraftan, ürününü, içeriğini ve müşteri kitlesini farklılaştırabilen, müşteri deneyimine odaklanan dikey e-ticaret ise hızla yükselişe geçti. Tazedirekt, Modanisa, BuldumBuldum, Vivense gibi markalar kendilerini farklılaştırmayı bildiler. Özellikle, 2015 başında 5.5 milyon dolar yatırım alan Modanisa, dünyanın en büyük online tesettür giyim sitesi konumuna yükselerek çok dikkat çekti. Girişimcilik alanında, yılın en önemli olayı ise, Yemek Sepeti’nin 589 milyon dolar değerleme ile Delivery Hero’ya satışı oldu.

İnternetten satılan ürünler

Bunun yanı sıra 2014 ve öncesinde özellikle e-ticaret çok yaygındı, hem girişim bazında hem de yatırım alan girişim bazında. Son zamanlarda ‘online only brand’ adı verilen yalnızca internetten satılan ürünler de trend olarak yatırımcıların dikkatlerini çekmeye başlamıştı. Özellikle de piyasadaki e-ticaret girişimlerden farklı bir çıkış noktası varsa veya belirli bir dikeye odaklanmışsa girişimciler diğerlerinden farklılaşabiliyordu. Ancak yeni teknolojilerin hayatımıza girmesiyle birlikte çok şey değişti.

Artık melek yatırımcılar, yine teknoloji ve internet girişimleriyle yakından ilgilenirken, mobil, bulut, büyük veri gibi teknolojileri bir arada bir ürüne dönüştüren ya da donanımsal anlamda fark yaratan ürünlere yöneliyorlar.

Melek yatırımcı artacak

2016’da melek yatırımcılık kültürünün de yaygınlaşacağı düşünülüyor. Ekosistemdeki oyuncular birbirinden öğreniyor, daha fazla girişimle hızlı bir şekilde ekosistemi büyütebilmek için melek yatırımcı sayısının ve kalitesinin de artması gerekiyor, iki yıl önce melek yatırımcı sayısı 50’yi geçmezken bugün bu rakam 500’leri geçti. Bu sayının bu yıl da giderek artması bekleniyor.
Teknoloji özellikle de yazılım uygulama geliştirmeye yönelik girişimlerin 2016’da yıl daha da artmasını bekleniyor. Üniversitelerdeki kuluçka merkezleri ve girişimcilik konusundaki etkinliklerin etkisiyle üniversite öğrencileri arasında girişimci olma fikri yaygınlaşıyor. Daha fazla sayıdaki gencin girişimci olarak nitelikli işlere imza atacağı öngörülüyor. Önümüzdeki dönemde, devlet kaynaklı destekler sayesinde inovasyon, bilimsel araştırma ve geliştirme tabanlı girişimlerin de önem kazanmaya başlayacağı da tahmin ediliyor.

  Ticaret Odaları melek yatırıma cennet oluyor

Biz de girişimcilik ekosisteminin kanaat önderlerinden 2016 yılı yaklaşımlarını aldık. Bunun yanı sıra üniversitelerden derneklere kadar ekosistemin tüm paydaşlarının 2016 ajandasını öğrendik.

GARANTİ BANKASI GENEL MÜDÜR YARDIMCISI NAFİZ KARADERE
Daha fazla kişiye ulaşarak portföyümüzü genişleyeceğiz

“Garanti Bankası olarak girişimcilerle bir araya gelebileceğimiz, fikirlerini değerlendirebileceğimiz, destek verebileceğimiz, ulaşamadıkları desteklere erişebilmesini sağlayacağımız, bilgi paylaşımında bulunabileceğimiz olabildiğince çok platform yaratmak için çalışıyoruz. Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği (BÜMED) tarafından kurulan BUMED Business Angels (BUBA) ile stratejik işbirliğine giderek, GarantiPartners platformunu hayata geçirdik. Yeni fikirlerin gelişmesine katkıda bulunmayı ve girişimcileri her alanda desteklemeyi temel sorumluluklarımızın arasında görüyor, GarantiPartners platformuyla melek yatırımcıların oluşturduğu yatırımcı ağı sayesinde, girişimcilere destek vermeyi amaçlıyoruz.

Şubat 2015’te faaliyete geçen GarantiPartners oluşumu, tüm bilgi ve birikimimizi girişimcilerin hizmetine sunmanın yanı sıra, girişimcilerin projelerini hayata geçirmeyi ve girişimlerinde sürdürülebilir büyüme sağlamak için strateji geliştirmeyi de kapsıyor. GarantiPartners ile yeni iş kuran, yeterli sermayeye ulaşmak ve fikrim anlatmak isteyen ancak gerekli yol ve kaynaklara ulaşamayan, yüksek motivasyona ve sürdürülebilir rekabet avantajına sahip, pazar potansiyeli, net bir pazarlama planı ve güçlü bir gelir modeli olan erken-aşama girişimler ve KOBİ’ler için ‘Girişim Hızlandırma Programıyla yatırım alma ve büyüme potansiyeli olan her ölçekten ve sektörden erken aşama girişimlerin, KOBİ’lerin ve büyüyen girişimlerin desteklenmesini, projelere ivme kazandırılmasını hedefliyoruz. GarantiPartners hızlandırma programında önümüzdeki yılda girişimcilere fayda sağlayacak fırsatlar sunmaya devam edeceğiz. Dağıtım kanalı olan şubelerimiz aracılığıyla daha fazla kişiye ulaşıp, başvuru sayısını arttırarak, portföyümüzü genişleterek ve çeşitlendirerek, programımızdan daha çok girişimcinin haberdar olması ve faydalanmasını amaçlıyoruz. Portföyümüzdeki mevcut girişimleri ekosistemde sürdürülebilir hale getirmeyi, uluslararası platformlarda tanınmasını sağlamayı ve yatırımcıları portföyümüzdeki girişimlerle daha efektif buluşturmayı amaçlıyoruz. 2016 sonunda 30 girişimciyi GarantiPartners Hızlandırma programına dahil etmeyi hedefliyoruz.”

ASLANOBA CAPITAL YÖNETİM KURULU BAŞKANI HAŞAN ASLANOBA

“Varlıklı ailelerin genç kuşakları melek yatırımcı olacak”

“2016’da Türkiye’de, startup’ların dijital ekonomide değer yaratma anlamında, en başarılı model olduğu daha da iyi anlaşılacak. Gelişmiş pazarlarla aramızdaki fark çok açıldığı için, start up’iara yatırımlarda 2016’da, 2015’e göre, en az yüzde 100’lük artış beklenmeli, çünkü bu kadar büyük fark sürdürülemez durumda. 2016’da çok daha fazla sayıda yeni girişim ve yatırım göreceğimize eminim; çünkü tüm dünyada son iki senedir mobilitenin ateşlediği yepyeni ve öncekilerden çok daha hızlı ve büyük bir dijital devrim yaşanıyor. Özellikle fintech alanında, dünyada çılgınca yatırım furyası yaşanmaya devam edecek. Sonuçta, finansal bir hizmetin, geleneksel bankacılık sistemindeki kadar maliyetli olmaması gerektiğini fark eden girişimler, bankacılık sistemini zorlamaya devam edecekler. Türkiye’de de elektronik para ile ilgili lisanslama sürecinin hızına bağlı olarak dünyadakine benzer gelişmeler olacağına inanıyorum. Mobil ticaret için popüler ödeme sistemi olabilme savaşı ise inanılmaz kızışacak, çok büyük tanıtım ve tutundurma bütçeleri harcanacak. Melek yatırımcılık yükselen değer olmaya devam edecek, melek yatırımcılarımızın sayıları ve yatırımları artarak sürecek. Ayrıca, varlıklı ailelerden gelen ve dijital ekonomiyi anlayan genç kuşaklardan çok sayıda melek yatırımcı çıkacağını düşünüyorum.”
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Girişimcilik Yaşı Düşüyor Başarılı Genç Girişimciler

Son yıllarda girişimciliğe adım atanların sayısı artarken “girişimcilik” yaşı da düşüyor. 28 yaşına gelmeden iş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir