Girişimcilik

3 Önemli Girişim Neden Kapandılar?

Webnak, 1V1Y ve Buldumbuldum.com

Geçen yıl işleri yolunda gitmeyen start up’lar oldu. 2018 yılında üç önemli girişim Webnak, 1V1Y ile Buldumbuldum.com kapandı. Bu girişimleri bu noktaya getiren nedenlerin başında ise yaşadıkları finansal zorluk ve pazarda umdukları etkiyi yaratamamaları var.2018 değerlendirmelerine bakıldığında start up ekosisteminde birçok farklı girişimin pazara girdiğini, yatırım aldığını ve büyüdüğünü görüyoruz. Ancak geçen yıl işlerin yolunda gitmediği girişimler de oldu. Bir kısmı finansal zorluk yaşadı, bir kısmı ise pazarda umduğu etkiyi yaratamadı. Böylece operasyonlarını kapatmak zorunda kaldı. Bunlardan üçü ise dikkat çekti.

Girişim

PAZARLA UYUMLU OLMALI

Girişimcilik ekosistemine yaptığı büyük yatırımlarla tanınan Türkiye’nin en çok yatırım yapan melek yatırımcısı Haşan Aslanoba, yük arayan nakliyecilerle yük gönderecek müşterileri buluşturan online mecra Webnak’ı kurmuştu. Ancak geçen zaman içinde bu girişimde işler iyi gitmemeye başladı. Haşan Aslanoba da aldığı kararla 2018 yılının sonunda Webnak’ı kapatma kararı aldı. Konuyla ilgili gelişmeleri sorduğumuz Aslanoba, bununla ilgili şöyle açıklama yaptı:

“31.12.2018’de Webnak’ın faaliyetini, ürünpazar uyumu gerçekleşmediği için sona erdirdik. Başkaca bir planımız yok.”

BÜYÜK DESTEK DE YETMEDİ

Türkiye’nin önde gelen e-ticaret markası Bir Varmış Bir Yokmuş (1V1Y) da 2018 itibarıyla tüm operasyonlarını durdurduğunu açıkladı. 16 perakende markasının bir araya gelerek kurduğu e-ticaret sitesi lVlY.com, Eylül 2011’de faaliyete geçmişti. Kiğılı, Hotiç, Desa, Göz Grup, Asports, Vitrin Grup, İpekyol, Koton, Diesel, Perabayt, Saat&Saat,Tekin Acar, Derimod, Zeki Triko, Ommedya, Inveon ve Dilasima Group’un ortaklığındaki lVlY.com çok iddialı olarak sektöre girmişti. Kapanan internet sitesine giren kullanıcıları aşağıdaki mesaj karşılıyor:

“Sevgili Müşterilerimiz, 2011 Eylül Ayından beri www.lvly.com web sitemizde sürdürmekte olduğumuz faaliyetlerimizi bir süreliğine durdurduk, ilk günümüzden bu yana, göstermiş olduğunuz destek ve güven için hepinize sonsuz teşekkür ederiz.”

FİNANSAL ZORLUĞA DAYANAMADI

12 yıllık geçmişe sahip Güçlü Gökozan’ın kurucusu ve CEO’su olduğu e-ticaret sitesi BuldumBuldum.com, yaşadığı finansal zorluklar nedeniyle geçen eylül ayı itibarıyla operasyonlarına son verdi. Gökozan,Twitter’da paylaştığı notta şu açıklamayı yaptı:
“12 yıl boyunca bizi her siparişiyle çok mutlu eden müşterilerimiz başta olmak üzere yatırımcılarımıza, tedarikçilerimize ve birlikte çalıştığımız diğer tüm paydaşlara çok teşekkür ederim.”

“Kimsenin ne dediğine bakmayın”

YORUCU ZAMANLAR: İstanbul Gençlik Platformu’nun iş dünyasının temsilcilerinin katılımıyla düzenlediği Başarısızlık Zirvesi’nde Saran Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sadettin Saran, gençlere “Kimsenin sizin hayallerinizle ilgili ne dediğine bakmayın” tavsiyesinde bulundu. Saran, katılımcılarla hayallerinden vazgeçmenin eşiğine geldiği dönemde yaşadıklarını paylaştı. Ankara’da yaşayan memur bir ailenin çocuğu olduğunu, hayallerinden hiçbir zaman ödün vermediğini ifade ederek milli sporcu bursuyla ABD’de eğitim gördüğünü, sporcu olarak okurken çok yorucu zamanlar geçirdiğini anlattı. Saran, sözlerine şöyle devam etti:

“BIRAK BU SAÇMALIKLARI”: “Okuldan sonra Türkiye’ye döndüm. Bir iş adamına zamanında hayallerimi anlatmıştım. Bana, ‘Oğlum biraz gerçekçi ol, brrak bu saçmalıkları…’ demişti. Şimdi geldiğim nokta, o iş adamına cevap oldu. O nedenle arkadaşlarımıza diyorum ki hayallerinizi kurun ve asla onlardan vazgeçmeyin. Bir de şunu söylemem gerekir; hayatta sağlık dışında hiçbir şey çok acil değil. Kendinizi çok germeyin, bir parça rahat olun ”

Gözde YeniovaBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu