Anasayfa / Bayilik ve Franchise / 30 Popüler Marka Bayilik Veriyor

30 Popüler Marka Bayilik VeriyorFranchising sistemiyle büyüyen yerel, ulusal ya da yabancı menşeli 30 iddialı marka gözünü Anadolu’ya dikti. Gelişmiş tüm il ve ilçelerde franchising sistemiyle yeni şubeler açılacak. Üstelik yatırım şartları hiç bu kadar cazip olmamıştı…

Gıda, gayrimenkul, kafe… Farklı alanlarda faaliyet gösteren, kendi segınentlerinde popüler olmayı başarmış şirketler şimdi Anadolu ’nun büyükşehirlerinde, gelişmiş il ve ilçelerinde, özellikle de yeni üniversitelerin kurulduğu illerde yatırımcı anyor. Satış potansiyeli gördükleri lokasyonlarda yeni şubeler açarak daha çok müşteriye ulaşmayı hedefliyorlar.

Bunun için franchising sistemine dahil edebilecekleri, bulundukları bölgelerde ticari itibari yüksek, ilk kez kendi işini kurmak isteyen girişimciler arıyorlar. Ne var ki yatırımcının kendisi için uygun gördüğü bir franchise’ı alırken bazı konulara dikkat etmesinde yarar var. Örneğin, ilgili firmanın ya da markanın deneyimli olması çok önemli. Ayrıca, işin tam detaylı olarak tanımlanması gerekiyor.

İşi yürütebilmek için gerekli optimal çalışma saati ve personel adedi de önemli. Franchisor (franclıise veren) kimdir? Geçmiş deneyimleri nedir? Çalıştırdığı yöneticilerin mesleki tecrübeleri yeterli midir?

Bu somlara açık ve net bir şekilde yanıt alınmadıkça marka ortaklığı yapılmaması gerekiyor. Franclıise alanların işlerini nasıl yürüttüğü, yatının bedeli, devam eden yatırını maliyetleri gibi unsurlar işin geleceği açısından büyük önem taşıyor. Franchisor’dan alınması gereken ütün ve hizmetler varsa, kimden ve nasıl alınacağı net bir şekilde ortaya konulmalı. Franchise ilişkisinin nasıl düzenleneceği ve nasıl yenileneceği sözleşmede açıkça belirtilmeli. Bu noktada, daha önce sistemden ayrılan franchise varsa nedenleri sorgulanmalı. İşletmenin fınans sistemine bakılması ve bu konuda tecrübesi olan bir avukat yardımıyla sözleşmelerin imzalanması gerekiyor. Bütün bunları soruşturduktan sonra, sıra geldi iş fırsatlarına. Hangi şirket nerede yatırımcı ortak arıyor? Franchise ya da bayilik koşullan neler? İşte ayrıntılar…
ALAÇATI MUHALLEBİCİSİ
Müdavimleri hızla artıyor

2012’de faaliyetlerine başlayan Alaçatı Muhallebicisi, girişimcilik performansı hayli yüksek bir şirket. Franchising sistemini kurduktan sonra hızlı bir büyüme trendi yakaladı. Şube sayısını 44’e, çalışan sayısını 600’e yükseltti. Bu şubelerden İzmir’deki ilk mağaza hariç diğer 43’ü franchising sistemiyle açılmış durumda.

Şirket bu yıl ve 2018’de Anadolu’daki gelişmiş tüm il ve ilçelere yönelecek. Şu sıralar Sivas’ta ilk açılacak şubenin görüşmeleri yürütülüyor; aynı zamanda Adana’da ikinci şube açılmak üzere. Bunların dışında Amasya, Artvin, Kayseri, Konya, Kilis, Mardin, Çorum, Bayburt, Diyarbakır, Gaziantep, Giresun, Şanlıurfa, Tokat ve potansiyel görülen diğer yerlerde şubelerin açılması hedefleniyor.

Alaçatı Muhallebicisi’nin franchise giriş bedeli 75 bin dolar. Bu bedel için dolar şimdilik 2 bin 800 TL’de sabitlenmiş.

Telefon: 0216 32510 79
E-posta: bilgi@alacatimuhallebicisi.com

ARBY’S
Güçlü bir sistem kuruyor

Fast food markası Arby’s’m Türkiye distribütörü TAB Gıda,

özellikle Anadolu’daki AVM’lerde şubeler açacak. Firma restoranların bulunmadığı tüm bölge ve illerden gelecek franchise taleplerini de değerlendiriyor.

Franchise giriş bedeli 40 bin dolar+KDV. Bir şubenin ortalama yatırım tutarı 400 bin do-lar+KDV’den başlıyor. Ancak gerekli olan işletme sermayesi projenin büyüklüğüne ve projenin tipine göre değişiyor.

Telefon: 0212 310 66 00
E-posta: franchise@tabgida.com.tr

CEZVEDEN
çok yeni bir marka

Kahve, pasta, çikolata… Kendine özgü birçok ürün çeşidi bulunan Cezve, 2016’da İstanbul Pendik’te bir kiosk açtı. Şirket şimdi franchising sistemiyle yeni stantlar açacak. Ayrıca Cezve adıyla kafeler açacak. Bir kiosk’un toplam yatırım tutarı 60 bin TL+KDV. Kafelerin maliyetleri ise bölge, lokasyon ve metrekareye göre değişiyor.

Cezveden’in sahibi Cihan Af Antalya, Erzurum, Samsun’da kafe açmak için görüşmeler yaptıklarını söylüyor. Şirket Anadolu’nun diğer illerinde de şubeler açmak için yatırımcılarla görüşmek istiyor.

Telefon: 0545 505 34 42
E-posta: cihan.af@cezveden.net

EDY’S NEW YORK CAFE&PÎZZA
ABD’den yeni bir marka daha

ABD menşeli Edy’s New York Cafe&Pizza, 2016’da franchise vermeye başladı. Anadolu’dan gelecek franchise talepleri değerlendiriliyor. Yeni açılacak bir şubenin en az 25 en fazla 500 metrekare büyüklüğünde olması isteniyor. Ortalama işletme sermayesi 50-600 bin TL arasında değişiyor. Reklam katılım payı olarak cirodan yüzde 2, sürekli franchise ödemesi olarak yüzde 2 pay almıyor.

Telefon: 0224 99 99 173
E-posta: info@newyorkcafe.com.tr

manAman Cafe
Kahvaltı sevenlerin adresi

Kahvaltı konseptine sahip manAman Cafe de çok yeni bir firma. Yaklaşık bir yıl önce kurulmuş. Bu yıl franchising sistemiyle 20 şube açmayı hedefliyor. Franchise giriş bedeli 10 bin dolar. Bir şube için gerekli olan işletme sermayesi ise 275 bin TL olarak belirlenmiş. Bu rakam 100 metrekarelik bir işyeri için geçerli.

Telefon: 0212 702 06 26
E-posta: basvuru@manamancafe.com

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.