Bayilik Veren Firmalar İle İş Kurma Fırsatları

30 Popüler Marka Bayilik Veriyor

Franchising sistemiyle büyüyen yerel, ulusal ya da yabancı menşeli 30 iddialı marka gözünü Anadolu’ya dikti. Gelişmiş tüm il ve ilçelerde franchising sistemiyle yeni şubeler açılacak. Üstelik yatırım şartları hiç bu kadar cazip olmamıştı…

Popüler Bayilikler

Gıda, gayrimenkul, kafe… Farklı alanlarda faaliyet gösteren, kendi segınentlerinde popüler olmayı başarmış şirketler şimdi Anadolu ’nun büyükşehirlerinde, gelişmiş il ve ilçelerinde, özellikle de yeni üniversitelerin kurulduğu illerde yatırımcı anyor. Satış potansiyeli gördükleri lokasyonlarda yeni şubeler açarak daha çok müşteriye ulaşmayı hedefliyorlar.

Bunun için franchising sistemine dahil edebilecekleri, bulundukları bölgelerde ticari itibari yüksek, ilk kez kendi işini kurmak isteyen girişimciler arıyorlar. Ne var ki yatırımcının kendisi için uygun gördüğü bir franchise’ı alırken bazı konulara dikkat etmesinde yarar var. Örneğin, ilgili firmanın ya da markanın deneyimli olması çok önemli. Ayrıca, işin tam detaylı olarak tanımlanması gerekiyor.

İşi yürütebilmek için gerekli optimal çalışma saati ve personel adedi de önemli. Franchisor (franclıise veren) kimdir? Geçmiş deneyimleri nedir? Çalıştırdığı yöneticilerin mesleki tecrübeleri yeterli midir?

Bu somlara açık ve net bir şekilde yanıt alınmadıkça marka ortaklığı yapılmaması gerekiyor. Franclıise alanların işlerini nasıl yürüttüğü, yatının bedeli, devam eden yatırını maliyetleri gibi unsurlar işin geleceği açısından büyük önem taşıyor. Franchisor’dan alınması gereken ütün ve hizmetler varsa, kimden ve nasıl alınacağı net bir şekilde ortaya konulmalı. Franchise ilişkisinin nasıl düzenleneceği ve nasıl yenileneceği sözleşmede açıkça belirtilmeli. Bu noktada, daha önce sistemden ayrılan franchise varsa nedenleri sorgulanmalı. İşletmenin fınans sistemine bakılması ve bu konuda tecrübesi olan bir avukat yardımıyla sözleşmelerin imzalanması gerekiyor. Bütün bunları soruşturduktan sonra, sıra geldi iş fırsatlarına. Hangi şirket nerede yatırımcı ortak arıyor? Franchise ya da bayilik koşullan neler? İşte ayrıntılar…

ALAÇATI MUHALLEBİCİSİ
Müdavimleri hızla artıyor

2012’de faaliyetlerine başlayan Alaçatı Muhallebicisi, girişimcilik performansı hayli yüksek bir şirket. Franchising sistemini kurduktan sonra hızlı bir büyüme trendi yakaladı. Şube sayısını 44’e, çalışan sayısını 600’e yükseltti. Bu şubelerden İzmir’deki ilk mağaza hariç diğer 43’ü franchising sistemiyle açılmış durumda.

Şirket bu yıl ve 2018’de Anadolu’daki gelişmiş tüm il ve ilçelere yönelecek. Şu sıralar Sivas’ta ilk açılacak şubenin görüşmeleri yürütülüyor; aynı zamanda Adana’da ikinci şube açılmak üzere. Bunların dışında Amasya, Artvin, Kayseri, Konya, Kilis, Mardin, Çorum, Bayburt, Diyarbakır, Gaziantep, Giresun, Şanlıurfa, Tokat ve potansiyel görülen diğer yerlerde şubelerin açılması hedefleniyor.

Alaçatı Muhallebicisi’nin franchise giriş bedeli 75 bin dolar. Bu bedel için dolar şimdilik 2 bin 800 TL’de sabitlenmiş.

Telefon: 0216 32510 79
E-posta: bilgi@alacatimuhallebicisi.com

ARBY’S
Güçlü bir sistem kuruyor

Fast food markası Arby’s’m Türkiye distribütörü TAB Gıda,

özellikle Anadolu’daki AVM’lerde şubeler açacak. Firma restoranların bulunmadığı tüm bölge ve illerden gelecek franchise taleplerini de değerlendiriyor.

Franchise giriş bedeli 40 bin dolar+KDV. Bir şubenin ortalama yatırım tutarı 400 bin do-lar+KDV’den başlıyor. Ancak gerekli olan işletme sermayesi projenin büyüklüğüne ve projenin tipine göre değişiyor.

Telefon: 0212 310 66 00
E-posta: franchise@tabgida.com.tr

CEZVEDEN
çok yeni bir marka

Kahve, pasta, çikolata… Kendine özgü birçok ürün çeşidi bulunan Cezve, 2016’da İstanbul Pendik’te bir kiosk açtı. Şirket şimdi franchising sistemiyle yeni stantlar açacak. Ayrıca Cezve adıyla kafeler açacak. Bir kiosk’un toplam yatırım tutarı 60 bin TL+KDV. Kafelerin maliyetleri ise bölge, lokasyon ve metrekareye göre değişiyor.

Cezveden’in sahibi Cihan Af Antalya, Erzurum, Samsun’da kafe açmak için görüşmeler yaptıklarını söylüyor. Şirket Anadolu’nun diğer illerinde de şubeler açmak için yatırımcılarla görüşmek istiyor.

Telefon: 0545 505 34 42
E-posta: cihan.af@cezveden.net

EDY’S NEW YORK CAFE&PÎZZA
ABD’den yeni bir marka daha

ABD menşeli Edy’s New York Cafe&Pizza, 2016’da franchise vermeye başladı. Anadolu’dan gelecek franchise talepleri değerlendiriliyor. Yeni açılacak bir şubenin en az 25 en fazla 500 metrekare büyüklüğünde olması isteniyor. Ortalama işletme sermayesi 50-600 bin TL arasında değişiyor. Reklam katılım payı olarak cirodan yüzde 2, sürekli franchise ödemesi olarak yüzde 2 pay almıyor.

Telefon: 0224 99 99 173
E-posta: info@newyorkcafe.com.tr

manAman Cafe
Kahvaltı sevenlerin adresi

Kahvaltı konseptine sahip manAman Cafe de çok yeni bir firma. Yaklaşık bir yıl önce kurulmuş. Bu yıl franchising sistemiyle 20 şube açmayı hedefliyor. Franchise giriş bedeli 10 bin dolar. Bir şube için gerekli olan işletme sermayesi ise 275 bin TL olarak belirlenmiş. Bu rakam 100 metrekarelik bir işyeri için geçerli.

Telefon: 0212 702 06 26
E-posta: basvuru@manamancafe.com

SUBWAY
Kendi alanında çok hızlı

ABD menşeli sandviç markası Subway, özellikle İç Anadolu Bölgesi’nde yeni şubeler açacak. Bunun için bölgeden gelecek yatırımcı talepleri öncelikle değerlendirilecek. Franchise bedeli 7 bin 500 euro olarak belirlenmiş. Ortalama işletme sermayesi 150-200 bin dolar arasmda değişiyor. Reklam katılım payı için cirodan yüzde 4.5, sürekli franchise ödemesi olarak yüzde 8 pay almıyor.

Telefon: 0212 803 14 25
E-posta: turkey_developmentiasubway.com

ALTIN EMLAK
Emin adımlarla büyüyor

Emlak alım satım ve kiralama aracılık hizmetleri sunan Altın Emlak, franchising sistemiyle Ankara, Adana, Bursa, Balıkesir, Şanlıurfa ve Diyarbakır’da şubeler açmayı hedefliyor. En az lise mezunu, iletişim yeteneği güçlü adaylar tercih ediliyor. Franchise giriş bedeli 32 bin TL+KDV. Bir ofis açmanız için 20 bin TL’lik masraf yapmanız gerekiyor. Sürekli franchise ödemesi ise 420 TL olarak belirlenmiş.

Telefon: 0212 654 17 60
E-posta: altinemlak@altinemlak.com.tr

SAKA SU
Her yerde iş var

Saka Su bayisi olmak istiyorsanız şu kriterlere uymanız isteniyor: Bölgenin potansiyeline uygun dağıtım altyapı ihtiyacım karşılıyor olmanız; yani uygun bir dükkan, araç, telefon, bilgisayar ve dağıtım ekibi oluşturmanız gerekiyor. Bayi elemanlarının satış ve servis eğitimi Saka Su tarafından veriliyor. Araç kaplama, tabela, servis elemanı kıyafeti, magnet ve broşürleri bayilerin iş geliştirmesine destek olmak amacıyla şirket tarafından ücretsiz karşılanıyor.

Telefon: 444 72 52

BREADLİ
Ekmeği çok özel

İzmir Bornova’da 2013’te kurulan Breadli, müşterilerine kendine has ekmeğinde tavuklu ya da köfteli sandviçler sunuyor. Firmanın dördü franchise olmak üzere beş şubesi var. 2017’de 10 yeni şube daha açılması hedefleniyor.

Franchise giriş bedeli 10 bin dolar. Bir şubenin ortalama işletme sermayesi 50-80 bin dolar arasında değişiyor. Sürekli franchise ödemesi ilk yıl için yok. Reklam katılım payı da alınmıyor. Yeni açılacak şubeler için Türkiye genelinde gelecek tüm franchise talepleri değerlendiriliyor.

Telefon: 0232 339 58 58
E-posta: iletisim@breadli.com

Diğer markalar

Kocatepe Kahve Evi: Merkezi lokasyonlarda işlek caddeler tercih ediliyor. İşyeri büyüklüğünün en az 250 metrekare olması gerekiyor. Bu alanın en az üçte ikisinin açık alan olması şart. Firma yatırımcılarına reklam, eğitim, satış, planlama, strateji, Ar-Ge gibi birçok farklı alanda destek veriyor. Web: kocatepekahveevi.com.tr

Gioria Jeans Coffees: Yatırımcılardan reklam katılım payı almıyor. Girişimcilere personel eğitimi, açılış süreci, personel alımları ve operasyon yönetimi gibi konularda destek sunuyor.

Pizza Pizza: Markanın restoran, eve servis ve AVM olmak üzere üç farklı konsepti var. AVM’ler için 60-90 metrekare, ana caddeler için 80-150 metrekare büyüklüğünde yerler yeterli. Caddelerde en az 5 metre cepheli, araç ve yaya trafiğinin yoğun olduğu bölgeler tercih ediliyor. Toplam yatırım maliyeti dükkan büyüklüğüne ve konsepte göre değişiyor. Şirket yatırımcılara franchise yatırım şartlarında kolaylık sağlıyor.

Ab’bas Waffle: Waffle’larıyla büyük ilgi gören şirket, girişimcilerden reklam katılım payı ve sürekli franchise ödemesi almıyor. Ayrıca bu işe ilk girecekler için eğitim veriyor. Web: abbaswaffle.com.tr

Dominos Pizza: Yatırımcılarına ödeme kolaylığı sunuyor. Bunun için franchise yatırım bedellerini taksitle ödeme seçeneği var. Web: dominos.com.tr

Doping Çiğköfte: Şirket, franchise bedeli almıyor. Sürekli franchise ödemesi de yok. Bu iş için başlangıç aşamasında gerekli dekorasyon masraflarını karşılamanız yeterli. Web: dopingcigkofte.com

Erciyes Börek: Unlu mamuller üreticisi reklam katılım payı almıyor. Ayrıca sürekli franchise ödemesi yok. Bir şubenin ortalama işletme sermayesi 200 bin TL. Web: erciyesborek.com

Fıstıkzade: Gaziantep merkezli baklava üreticisi şirket, reklam payı ve sürekli franchise ödemesi almıyor. Franchise bedeli stantlar için 15 bin, corner’lar için 3 bin, mağazalar için de 30 bin dolar olarak belirlenmiş. Web: fistikzade.com.tr

Frateili La Bufaia: İtalya menşeli Fratelli La Bufala’da Napoli usulü el yapımı makarnalar, salata çeşitleri ve manda etinden hazırlanan ızgara çeşitleri bulunuyor. Franchise giriş bedeli ve diğer yatırım tutarları karşılıklı görüşmelerde belirleniyor. Web: fratellilabufalaistanbul.com

Göçmen Börekçisi: Yeni açılacak şubelerin büyüklüğü 80-250 metrekare arasında değişecek. Franchise giriş bedeli 30 bin TL+KDV. Sürekli franchise ödemesi ve reklam katılım payı yok. Web: gocmenborekcisi.com

Göksel Tantuni: 1977’den bu yana tantuni üreten Mersin merkezli şirketin franchise yatırım koşulları lokasyona ve bölgeye göre değişiyor. Web: gokseltantuni.com

Horon Pide: Restoranlarında pide ve lahmacun sunan firma, girişimcilerden reklam katılım payı almıyor. Franchise bedeli 20 bin dolar. Web: horonpide.com

Iceberry: Müşterilerine frozen yoğurt sunan Iceberry, reklam katılım payı almıyor. Franchise bedeli 10 bin TL. Web: iceberry.com.tr

İsos Döner: Franchise giriş bedeli 35 bin TL. Sürekli franchise ödemesi yok. Web: isosdoner.com

Kasap Döner: 50 bin dolar olan franchise bedelini TL’ye çevirdi. Web: kasapdoner.com

Köfteci Ramiz: Franchise giriş bedeli lokasyona göre değişiyor. Reklam katılım payı almıyor. Web: kofteciramiz.com

Fix SiLver: Franchise bedeli almıyor. Yalnızca ürün alım bedeli üzerinden yüzde 6 pay alınıyor. Firma AVM’lerde ağırlıklı kiosk konseptiyle şubeler açıyor. Bunun için giriş katlarda 10 metrekarelik alanlar yeterli. Bazı AVM’ler ve cadde lokasyonlarında yine giriş katı olmak koşuluyla 15-50 metrekare büyüklüğünde ve en az 5 metre cepheye sahip mağazalar tercih ediliyor. Web: fixsilver.com

DetaLisAccessories: Portekizli takı, aksesuar ve çanta markasının Türkiye’deki mağazacılık ve franchise çalışmaları Bovizza Franchising danışmanlık şirketi tarafından yürütülüyor. Şirket yatırım şartlarında girişimcilere yeni fırsatlar sunuyor. Web: bovizzafranchising.com

Kebapix: Denizli merkezli firma 2009’dan bu yana faaliyet gösteriyor. Bir şubenin toplam yatırım tutarı öncelikle seçilen bölgenin konumuna göre değişiyor. AVM ya da cadde mağazalarının yatırım tutarları birbirinden farklı. Şirket franchise bedeli almıyor. Web: kebapix.com.tr

Hatay Döner: Geleneksel Hatay dönerini İstanbul’a taşıyan firma, franchise veriyor. Firma kendine özgü bir franchise modeli geliştirmiş. Franchise bedeli yok. Sürekli franchise ödemesi ya da reklam katılım payı da bulunmuyor. Tüm bunların yerine franchisee’lerden aylık belirlenen küçük bir miktarda pay alınıyor. Web: hataydoner.com

Marmaris Büfe: Franchise bedelini metrekareye göre değiştirme esnekliği sağlıyor. Web: marmarisbufe.com.tr

Mr. Kumpir: Bir şubenin ortalama işletme sermayesi 120 bin TL. Reklam katılım payı almıyor. Web: mrkumpir.com.tr

Pastanecim: Reklam katılım payı ve sürekli franchise ödemesi yok. Web: pastanecim.com.tr

Pizza House: Franchise giriş bedeli 24 bin 500 dolar. Reklam katılım payı yok. Web: pizzahouse.com.tr

Tarihi Sarıyer Börek: Reklam katılım payı almıyor. Franchise giriş bedeli 12 bin 500 dolar. Web: sariyerborek.com.tr

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu