Girişimcilik

38 Yaşındaki Girişimci Patron’un Başarısı

Dünyada kozmetik sektörünün büyüklüğü 460 milyar doları buluyor. Bu rakamın 2020 yılında 675 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Türkiye’de ise bu pazarın hacminin yıllık 3 milyar euro civarında olduğu tahmin ediliyor. Doğal kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinin pazardaki payı ise yüzde 5 civarında.Türkiye’de kişi başına kozmetik harcaması yıllık 26 euro. Bu rakam İsveç, Norveç, Danimarka gibi Kuzey Avrupa ülkelerinde 200 euro’yu buluyor. Türkiye’nin 2016 yılı kozmetik ihracatı yaklaşık 1 milyar dolar düzeyinde. Türkiye’nin ihracatında İran’ın ağırlığı göze çarpıyor. Bu ülkeye en çok saç bakım ürünleri, makyaj ve cilt bakım ürünleri gönderiliyor. İran’ın yanı sıra Irak, İngiltere, Rusya, Almanya, Fransa, Hollanda, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri de en fazla ihracat yapılan ülkeler arasında dikkat çekiyor.

Kozmetik Sektöründe Başarılı Girişimci

İnternet üzerinden dünyanın dört biryanına kozmetik ürünleri satıyor. Hollanda’da dağıtım şirketi kurdu. Sinoz Kozmetik’in 38 yaşındaki girişimci patronu Yasin Çörekçi, şimdilerde Ortadoğu pazarına açılacak. Hedefi zincir kozmetik mağazaları kurmak

YAŞI henüz 38. Fakat kozmetik sektöründe önemli başarılara imza atıyor. Kurduğu e-ticaret sitesi geçen yıl 10 milyon TL ciroya ulaştı. Birçok dermo-kozmetik ürünün satıldığı siteye Fransa, İtalya, Almanya gibi Avrupa ülkelerinin yanı sıra haritada yerini bulmakta zorluk çekeceğimiz ülkelerden bile talep geliyor. Hollanda Amsterdam’da ofisi var. Türkiye’den tırlarla gönderdiği ürünler buradan tüm Avrupa’ya dağıtılıyor. Bu yıl Suudi Arabistan veya Dubai’de ofis açarak Ortadoğu pazarına da yerleşmeyi planlıyor. 2018 ciro hedefi 20 milyon TL olan Sinoz Kozmetik’in genç patronu Yasin Çörekçi kısa sürede yakaladığı bu başarıya sosyal medyayı çok etkin kullanması sayesinde ulaştığım söylüyor. Sinoplu girişimci Çörekci’nin ihracat yaptığı ülkeler arasında güvenlik nedeniyle birçoğunun gitmeye çekindiği Afganistan bile var. Memleketinden esinlenerek şirketine Sinoz ismini veren Yasin Çörekçi ile sıra dışı başarı hikayesini ve dermokozme-tik sektörünün durumunu konuştuk…

Yasin Çörekçi

Ticaret hayatına nasıl başladınız?

Çocukluğumdan itibaren ticarete meraklıydım. 2007’de Cağaloğlu’nda bir ofis kiralayıp internetten kitap satmaya başladım. Ticarete girişim bu şekilde oldu. O dönemde e-ticaret Türkiye’de yeni gelişiyordu. Site ilgi görünce piyasada tanınan bir yatırımcı satın almak istedi. Böylece kurduktan bir yıl sonra siteyi sattım. Ardından oyuncak, elektronik ürünler ve kozmetik ürünleri satmak üzere yeni bir e-ticaret sitesi daha kurdum. 2008 yılında Türkiye’de büyük bir devalüasyon oldu. O dönemde ciddi miktarlarda para kaybettim. Fakat ticareti bırakmadım.

Kozmetik işine nasıl girdiniz?

İnternetten ithal elektronik ürünler ve oyuncak sattığım dönemde bu ürünlere göre kozmetik ürünlerine daha fazla ilgi olduğunu gördüm. Bu yüzden tamamen bu alana odaklandım. Sinoz markasıyla çeşitli ürünler ürettirip sitemde satmaya başladım. Şu anda Sinoz marksıyla leke kremi, mavi anemon kremi, göz çevresi bakım kremi, yüz bakım maskesi, beyazlatıcı krem, kaş ve kirpik serumu, yüz temizleme jeli, çatlak kremi satışı yapıyoruz. Lokomotif ürünümüz ise leke kremi. Hem markamı hem de setimi tanıtmak için sosyal medyayı son derece etkin kullandım. Halen de sosyal medyada takipçileri olan fenomenlerle, bloggerlarla çalışıyorum. Dünyanın dört bir yanından talep alıyoruz.

Nerelere ihracat yapıyorsunuz?

En fazla talep gelen ülkeler Almanya, İngiltere, Hollanda, Fransa, İtalya, Yunanistan ve Romanya. Başta gurbetçilerimiz olmak üzere bu ülkelerden yoğun talep aldık. Hollanda Amsterdam’da bir şirket kurduk. Avrupa’nın çeşitli şehirlerindeki eczanelere ve güzellik salonlarına ürünlerimizin dağıtımını yapıyoruz. Şu anda Avrupa’da 150’ye yakın eczanede ürünlerimiz satılıyor. Ortadoğu pazarına girme planımız da var. Suudi Arabistan ya da Dubai’de şirket kuracağız. Japonya’dan Somali’ye, Kenya’dan Güney Afrika’ya birçok ülkeden internet siparişi alıyoruz. Bunların içinde adını duymadığımız ülkeler bile var. Şu anda Amazon.com gibi dünyanın her yerine satış yapıyoruz. Fas, Azerbaycan, Gürcistan gibi ülkelerden bayilik talepleri geliyor. Afganistan’daki eczanelere dağıtım yapıyoruz. Afganistan güvenlik açısından riskli bir ülke olduğu için Avrupalı firmalar buraya gitmiyor. Fakat biz gittik. Türk ürünlerine karşı Afganistan’da büyük bir ilgi var. Biraz pahalı dahi olsa Türk ürünlerini satın alıyorlar.

Ürünleri nerelerde ürettiriyorsunuz?

Kozmetik, rekabetin çok yoğun olduğu bir sektör. Ambalajından üzerinde yazılı olan bilgilere kadar her şey standartlara uygun olmalı. Bu standartlar her geçen gün daha da zorlaşıyor. Türkiye’de kozmetik ürünleri üreten modem tesisler var. Bunların Avru-pa’dakilerden hiçbir eksiği yok. Bu tesisler piyasadaki markalara üretim yapıyor. Biz de üretimi bu firmalara yaptırıyoruz. Üretim yaptırdığımız bu tesislerden ikisi İstanbul’da, biri ise Ankara’da. Satışımızın yüzde 70’i halen internet üzerinden gerçekleşiyor. Türkiye’de yaklaşık bine yakın eczanede Sinoz standı var. Müşterilerimiz sitemize girdiğinde kendisine enyakm eczaneyi görüyor. Gidip oradan alabiliyor. Veya bize sipariş veriyor, kargoyla biz kendisine ulaştırıyoruz.

2016 yılında ciromuz 5 milyon TL idi. Geçen yıl 10 milyon TL’ye çıktı. Bu yıl 20 milyon TL’yi bulacak. Her yıl iki kat büyüyoruz.

Dermo kozmetik

Kredi kartıyla satışın sınırlandırılması sizi etkiledi mi?

Kredi kartıyla satışta vade önce dokuz takside düşürüldü, ardmdan da tamamen kaldırıldı. Çünkü başta cilt bakımı ve makyaj malzemeleri olmak üzere kozmetik sektöründeki ürünlerin yüzde 80’i yurtdışmdan geliyor. Bu da cari açığa neden oluyor. Hükümet bu yüzden böyle bir karar aldı. Bu bizim gibi yerli üreticileri de olumsuz etkiledi. Türkiye’de üretilen bir hammadde varsa biz onu zaten buradan alıyoruz. Örneğin kavanozları ve ambalaj malzemelerini Türkiye’den temin ediyoruz. Fakat hammaddemizin yarısmı ithal etmek zorundayız. Çünkü Türkiye’de üretimi yok. Örneğin, saç dökülmesini önleyen ürünlerin veya kırışıklık giderici kremlerin içine atılan özel aktif maddeler var. Bitki özlerinden elde edilen bu maddeler ciddi yatırım ve arge gerektiriyor. Fransız ve Alman firmalar bu hammaddeleri üretiyor ve herkes onlardan alıyor. Türkiye’de üretilmediği için biz de ithal etmek zorundayız. Taksitin kalkması ister istemez bizi de sıkıntıya soktu. Satışlarımızı olumsuz etkiledi.

Mağaza zinciri kurma planınız var mı?

İstoç’da toplam 500 metrekare büyüklüğünde yeni bir bina satın aldık. 40 kişilik bir ekibimizle hizmet veriyoruz. Bir iki yıl içinde perakende sektörüne de girmeyi düşünüyoruz. Bu mağazalarda kişisel bakıma yönelik bütün ihtiyaçları karşılayacak ürünler olacak. Si-noz’un dışında Biomarks, Sandeks gibi bazı alt markalarımız da var. Mağazalarda hem kendi markalarımızın ürünlerini hem de başka markaların ürünlerini satacağız. Fakat üretime girmeyi düşünmüyoruz. Tamamen pazarlamaya, ihracata odaklanmış durumdayız. Türkiye’de daha girmediğimiz iller var. Türkiye kozmetik pazarı her yıl yüzde 20-30 civarında büyüyor. Çok büyük bir potansiyel var. Pazar büyüdüğü için sürekli yeni oyuncular da piyasaya giriyor.

Sizce e-ticarette başarılı olmanın sırrı ne?

Belli bir sektöre odaklanmak gerektiğine inanıyorum. Benim işim kozmetik ve e-tica-ret. Ne zaman farklı bir işe girsem mutlaka o işten zarar etmişimdir. İnsanların artık hiçbir şeye vakitleri yok. Herkesin elinin altında internet var. Facebok, Google reklamlarım Türkiye’de ilk kullananlardanım. İnsanlar internetten alışveriş yapmayı seviyor. Yakında sadece cilt bakımı üzerine bir site kurmayı düşünüyoruz. O sitede başka ürün satmayacağız. Bana göre internet üzerinden çok çeşitli ürün satma işi bitti. Uzmanlaştığı üründe e-ticaret sitesi yapanlar başarılı oluyor. Biz de cilt bakımı ürünlerinde uzmanlaştık. Bu sayede her geçen gün büyüyoruz. Son dönemde İnstagram’da da ünlülerle çok iyi çalışıyoruz. Fenomenlerle, bloggerlarla çok güçlü bağlarımız var.

Nurettin Canikli’nin eski danışmanı

Esnaf bir babanın oğlu olan Yasin Çörekçi, Bayrampaşa Ticaret Meslek Lisesi’ni bitirdikten sonra Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi’nde iktisat okumuş. İş hayatına ise önemli bir ismin, şu anda Milli Savunma Bakanı olan Nurettin Canikli’nin yanında başlamış. Canikli’nin Albayrak Holding’de genel müdür olduğu dönemde özel kalem müdürlüğünü yapan Çörekçi, Canikli siyasete atılınca da bu görevi sürdürmüş ve kendisine TBMM’de danışman olarak hizmet vermiş. Ancak girişimcilik yanı ağır basınca 2007 yılında ayrılıp ticarete adım atmış.
İş Fikirleri Arayan Girişimciler Dermokozmetik Ürünler Pazarına Yatırım Yapabilir

Özbey MenEtiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu