Makaleler

63 Öğretmen ve Geride Kalanlar

63 Öğretmen ve Geride Kalanlar

İlk kura çekildiğinde milyonların gözü önünde heyecandan fırlayıp, bugün arkasından ağlayanlar gibi acıdan, üzüntüden değil, o zamanlar sevinçten gözyaşı dökmüşlerdi. sisteme, okullardan, projelere kadar birçok konuda soru sordu.

Arkadaşlarına o anda mutluluktan, ama o kara pazar günü çocuğuna, sevdiğine ya da arkadaşına üzerlerine yıkılan binanın altında korkudan sarılmışlardı.
Vatan toprağıdır neresi olursa olsun diye valizlerini alarak gittikleri Van’a 7.2’lik felaketle hepsinin hayalleri kesintiye uğradı. Yüzlerce çocuğun kaderini değiştirme umuduya geldikleri bu topraklara canlarını, sevdiklerini bırakmışlardı.

Düğününe 12 gün kala duvağıyla toprağa giden Güldane Köse Erdal, lenf kanserini yenen ama bu faciaya yenik düşen Okan Yaşar, Dinar’da depremden kaçarken, Van’da yakalanan Melike öğretmen ve onlar gibi birçok şeyin mücadelesini verip öğretmen olan 63 eğitim meşalesinin kaybı milyonları ağlattı. Yakınları, sevdikleri, meslektaşlarının canı yanıyor. Acıları, acılarımız büyük. Hayatta kalan meslektaşları için işler artık o kadar kolay değil. Kimi en yakın arkadaşını, kimi eşini, kimi sevdiğini kaybetti. Travmaları büyük. Bayramdan sonra iş başı yapacak, sınıflara girecekler. Aynı acıları yaşayan öğrencileri de kendilerinden farklı olmayacak. Hem çocuklara, hem de öğretmenlere yaşadıklarını biraz olsun unutturacak, travmalarını azaltacak destek verilmeli. Büyük acı yaşadılar. Onları cesaretlendirmek, yüreklendirmek gerekiyor. Evet, herkes giysi, gıda yardımında bulundu. Ama, biraz da pedagog ve psikologların devreye girmesi gerekiyor. Hiç değilse bayramda ya da önümüzdeki sömestr tatilinde biraz olsun geride kalanların moralini yükseltecek destek almaları şart. Şimdiden hem çocuklara, hem öğretmenlere terapiler yapılmalı. Bunlar atlatıldıktan sonra önümüzdeki ilk tatilde belediyeler, Milli Eğitim Bakanlığı ya da turizmciler bu bölgede görev yapan öğretmenleri tesislerinde ağırlasa fena mı olur?

TEV’den depremzede öğrencilere karşılıksız burs
Türk Eğitim Vakfı (TEV), Van’da yaşanan felaketin açtığı yaralarının sarılmasına yardımcı oluyor. Depremde zarar gören ailelerin Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi ile yüksek öğrenimde eğitim görmekte olan çocuklarına karşılıksız burs verecek. Bu burstan faydalanmak için Van İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne başvurmak gerekiyor.

45 kadına bir erkek
Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, geçtiğimiz cumartesi akşamının tamamını KAGİDER’li kadınlara ayırdı. 45 kadın arasındaki tek erkek oldu. KAGİDER Yönetim Kurulu Başkanı Gülden Türktan’ın davetlisi olarak kadınların karşısına çıkan Bakan Dinçer’in yanında yine yakın iki kadın çalışma arkadaşı vardı. Basın Danışmanı Burcu Eyisoy ve Temel Eğitim Genel Müdürü Funda Kocabıyık. Bakan Dinçer, tüm sorulara açık yüreklilikle yanıt verdi. KAGİDER’le Çalışma Bakanlığı sırasında ortak projeler yapan Dinçer’i kadınlar “Kadın teşvikinin mimarı” olarak tanıttı.

“Bu kadar kadının karşısında cesaretle oturuyorsunuz” diyerek övgüler yağdırdıkları Bakana ilk olarak erkeğin kadına uyguladığı aile şiddetini çözmesi için ricada bulundular. KAGİDER üyelerinin, ders kitaplarında cinsiyet rollerine yönelik sorusu üzerine Bakan Dinçer, “Biz kitaplarda bu tür cinsiyet ayrımını kaldırdık. Önce anne baba ne eğitim veriyor, buna bakmak lazım. Biz derslikte hallediyoruz, ama siz de evde eğitim yapacağınıza söz verin” dedi.
Geç saatlere kadar süren toplantı sırasında kadınlar sınavdan,

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu