Başarılı Girişimcilik

ABD’den Türkiye’ye online ticaret hattı

ABD’den Türkiye’ye online ticaret hattı

Amerika’ya MBA yapmak için giden Seyfi Erol tarafından 2006 yılında kurulan Amerikadaniste.com’un üye sayısı 10 bine ulaştı. Site aracılığıyla ABD’den Türkiye’ye yılda ortalama 190 bin paket, ortalama 330 ton ağırlığında malzeme ulaştırılırken, sitenin kullanıcı sayısı ise 90 binleri aştı.

Dünya öyle küçüldü ki, Amerika’dan siparişi ettiğiniz bir kıyafet en geç beş günde kapımıza gelebiliyor. Bu gelişmeden yola çıkarak, yurtdışından sonu gelmeyen talepleri Amerika’dayken fark eden Seyfi Erol bu durumu bir fırsata dönüştürmeyi başardı. Bu taleplere en hızlı cevabı verebilmek İçin 2006 yılında Ame-rikadaniste.com’u kuran Seyfi Erol ve ekibi, Amerika’dan Türkiye’ye kurdukları hatta, 2-3 iş gününde siparişleri adreslerine ulaştırma başarısını yakaladı.

Amerikadaniste

Takip edenler bilir, e-ticaret alanı, pek çok yeni girişimciye destek sağlayan melek yatırımcılarla giderek büyüyen bir alan haline geldi.

Yeni yapılan girişimlerde maliyet, hedef kitleye ulaşım ve kurulum süreçlerindeki kolaylık nedeniyle pek çok girişimcinin odağına yerleşen e-ticaret sitelerinde farkı yakalamak ise giderek zorlaşmaya başladı. Yukarıda sözünü ettiğimiz Amerikadaniste.com, bu farkı yakalayabilmiş bir site. ABD’den her ne isterseniz kısa sürede size ulaştırıyor. Sitenin kurucusu Seyfi Erol, “Üyelerine Amerika’da yer alan online alışveriş sitelerinden alışveriş yapılabilmesi İçin bir Amerika adresi ve paketlerin Türkiye’ye teslimatını sağlıyor. Bugün 10 bine yakın aktif olmak üzere 90 binin üzerinde kayıtlı kullanıcısıyla, Amerika’dan paket gönderiminde Türkiye’nin lider kuruluşu olarak İstikrarlı büyümesini sürdürüyor” diyor.

ilk girişim yemek alanında

Aslında Seyfi Erol için bu ilk girişim değil. 1999 yılında İTÜ Makine Mühendisliği Bö-lümü’nden mezun olan Erol, yüksek lisansını tamamlayıp Honeywell A.Ş.’de proje mühendisi olarak başladığı kariyer yolculuğunu, MBA yapmak üzere 2003 yılında Amerika’ya giderek daha da güçlendirir.

MBA yapmak İçin taşındığı ABD’de yine Honeywell International’da yoluna proje müdürü olarak devam eder. 2005 yılında Rutgers Business School’dan MBA derecesi alan ve bu sırada tanıştığı Serhat Şener’le birlikte New Jersey eyaletinin Hoboken şehrinde online yemek siparişi portalı HobokenDelivery.com’u kurar, internet üzerinden yemek siparişi verilen HobokenDelivery.com’a kısa sürede İddialı bir teklif gelir. 2005 yılında Oelivery.com’un operasyonlarının tamamını satın aldığını söyleyen Seyfi Erol, elde ettiği sermaye İle yeni bir girişim İçin kolları sıvar.

Bu sürede birçok iş modelini incelediğini söyleyen Seyfi Erol, e-ticarete devam edecek yeni girişimi Amerlkadanlste.com’u 2006 yıında hayata geçirir. Amerikadaniste.com’u kurduktan sonra üç aylık bir ön çalışma ve dört aylık hazırlık sürecinden sonra hayata geçirebildiklerini belirten Seyfi Erol, sistemi şöyle anlatıyor:

“ABD’dekl internet sitelerinden online alışveriş yapmak isteyen Internet kullanıcılarına ABD’de bir posta adresi sağlıyor ve üyelerimizin bu adrese gelen paketlerini Türkiye’deki adreslerine yönlendiriyoruz. Birden fazla sipariş veren üyelerimizin paketlerini ABD’deki adreslerinde toplayarak, tek bir paketle Türkiye’ye ulaştırabiliyoruz. Üyelerimiz, sitedeki ‘Gönder’ butonuna bastıkları gün paketler kargoyla yola çıkıyor ve 2-3 iş günü İçerisinde Türkiye’deki adreslerine teslim ediliyor. Tasarım ürünlerden kitaplara, hobi ürünlerinden elektronik cihazlara ve giyim eşyalarına kadar birçok siparişi ABD’den Türkiye’ye ulaştırabiliyoruz. Bu sayede üyelerimiz ABD’de trend olan ürünlere Türkiye’de ilk sahip olan kişiler arasında yer alma şansı yakalayabiliyorlar.”

Her yıl yüzde 40 büyüyor

Amerlkadanlste.com aracılığıyla ABD’den Türkiye’ye yılda ortalama 190 bin paket, ortalama 330 ton ağırlığında malzeme ulaştırılıyor. Sitenin üye sayısı ise 10 bini bulmuş. Her yıl ortalama yüzde 40 büyüyerek profesyonel hizmet vermeye devam ettiklerini anlatan Seyfi Erol, Türkiye’den İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya, Gaziantep ve Trabzon’a ağırlıkla gönderim yaptıklarını söylüyor. Yaz dönemlerinde ise üyelerin talepleri üzerine sahil beldelerine de sıklıkla gönderim yaptıklarını dile getiren Seyfi Erol, “Verilerimize göre ABD’den, yüzde 80 oranında, kıyafet, ayakkabı, aksesuar, hobi malzemeleri, ev dekorasyonu ve motor parçaları satın alınıyor. Bunun yanı sıra elektronik ürünler, araba parçaları, dvd ve dergi gibi ürünler de sık satın alınanlar arasında. Ayrıca anne-bebek ürünleri çok talep görüyor” diyor.

*Kara Cuma’da satışlar yüzde 70 artıyor

Satışlar açısından özel günlerde önemli farklılıklar olduğunu anlatan Seyfi Erol, ‘Kara Cuma’ veya ‘Siber Pazartesi’ gibi günlerde elektronik, giyim/aksesuar, ayakkabı ve saatte ciddi oranlarda artışlar görüldüğünü ifade ediyor. Erol şu bilgiyi veriyor: “Amerikadaniste.com üzerinden gerçekleştirilen gönderilerde ‘Kara Cuma’ ve ‘Siber Pazartesi’ günlerinde gönderilen paket sayısında yaklaşık yüzde 70 oranında, sipariş hacminde ise yüzde 45 oranında artış oluyor. Yübaşı gönderi hacmimiz bir önceki aya göre yüzde 50, Sevgililer Günü ve Anneler Günü gönderi hacimlerimiz bir önceki aya oranla yüzde 30 artış gösteriyor.”

Kargo seçeneğine dikkat!

Site üzerinden yapılan alışverişlerin güvenliği konusu da önemli. Bu konuda tüketicileri uyaran Seyfi Erol dikkat edilmesi gereken konular hakkında da şunları söylüyor: “Kullanıcılar bizim sağladığımız fiziksel adres ile ABD’deki internet sitelerinden alışveriş yapıyorlar. Alışveriş yapacakları sitenin güvenilir olup olmadığına, ABD içi kargo çeneklerine dikkat etmeliler, itenin içeriğine, iletişim bilgilerinin yer alıp almadığına akabilirler ve bizim Üye Hizmetleri Ekibi’mize de sitenin güvenilir olup olmadığı konusunda danışabilirler.

Ayrıca satıcıdan kaynaklanabilecek sorunlarda da Üye Hizmetleri Ekibi’miz ile destek sağlıyoruz.”

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu