İş Fikirleri

Adaçayı yaprağından doğal antioksidan üretimi iş fikri

Kozmetik ve sağlık alanında yatırım yapmak isteyen girişimciler iş modeli olarak doğal antioksidan üretimini başaran Prof. Dr. Ayşe Murathan ile iletişime geçebilir. Sağlık alanında yapılacak bu yatırım orijinal iş fikirleri olarak nitelendirilebilir.

adacayi yapragi
Adaçayı yaprağından doğal antioksidan

Gazi Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Ayşe Murathan ve ekip arkadaşları adaçayı yapraklarından doğal antioksidan üretmeyi başardılar. Murathan elde edilen ekstraksiyonun gıda, ilaç ve kozmetik alanlarında kullanım imkanına sahip olduğunu söylüyor. Bu çalışmada Mersin yöresinde doğal olarak yetişen adaçayı bitkisinin yaprakları kullanılmış.

Adaçayı ekstraksiyonu dünyada kullanımı giderek yaygınlaştığını vurgulayan Murathan, “ABD ve Avrupa ülkelerinde bazı sentetik katkı maddeleri yerine adaçayı ekstraksiyonu kullanılıyor. Fransa’da sinir sistemi ve beyinle ilgili hastalıklarda kullanılan ilaçlarda artık adaçayı ekstraksiyonu kullanılıyor” diyor. Söz konusu ürünü üretmek amacıyla bir tesis kurulacak. Ekip, üretim tesisi kurmak için finansal ortak arıyor.

E-posta: amurathan@gazi.edu.tr


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu