Pazarlama ve Satış Taktikleri

Affiliate Marketing – Bağlı Pazarlama

Affiliate, iş ortağı, katılımcı, işbirlikçi, yoldaş, paydaş gibi çağrışımlara sahip. Türkçede ortaklık, işbirliği, partner, tavsiye ile Pazarlama, Bağlı Pazarlama veya “Affiliate Pazarlama” olarak da kullanılıyor. Adına affiliate denilen kişiler, kendi çabaları sonunda kazanılan her ziyaretçi, abone ve/veya müşteri başına belli bir değerle ödüllendiriliyor. Bir işletmeye yeni bir müşteri getiren birine verilen komisyona benzeyen bir işleyişe sahip. Satıcı firma açısından sistemin en çekici yanı, affiliate’e ancak bir müşteri kazandırdığında ödeme yapılması.

İnternetle birlikte yayılan Affiliate Pazarlama web reklâmlarında hem reklâm verenin hem de reklâm alanın kazandığı tam bir “kazan-kazan” modelidir. Amazon, com, web’de ilk affilicıte programını kendilerinin başlattığını bildiriyorsa da, Daniel Gray’in Top 100 Directory’sine göre Amazon’dan yıllar önce bazı siteler bu işe başlamıştı. Bunlar arasında; 1994’de PC Flowers&Gifts, 1995’de AutoWeb. com, 1996’da KB Toys sayılıyordu. Amazon.com, ilk olmasa bile, Affiliate Pazarlama‘yı en başarılı uygulayan firma olarak biliniyor. Web sitelerinin birbirlerinin reklâmlarını yapmaları da bir “Affilicıte Marketing” uygulamasıdır.

Affiliate Pazarlama’da dört taraf var:

1. Ürününü, hizmetini satmak isteyen “Firmalar”,

2. Bu ürünün, hizmetin duyurulmasını üstlenen “Ortak-İşbirlikçi siteler”,

3. Affiliate hizmeti sunan reklâm firmaları,

4. Bu teklifleri almaya niyetli muhtemel “Müşteriler”.

Affiliate programı sahibi, bir nevi, sponsor (iş ortağı) internet, üzerinden ürün ve servis satan bir online tüccardır. Reklâm alan (tav-siyeci iş ortağı), web sitesindeki ziyaretçileri online tüccarın ürün ve servislerini almaya veya web sitesine yönlendirmeye çalışan bir iş ortağıdır. Yani, ticarette kullanılan, “bir müşteri kazandırırsan veya bir tanıdığım getirirsen şu kadar komisyon alırsın” tarzındaki bir iş modelinin internetteki yansımasıdır.

Affiliate programlarının temel tipleri:

Pay-per-sale (satışa göre komisyon) programları; bu programlarda tavsiye edilen satış üzerinden ya direkt belirlenen bir miktar ya da bir yüzde verilir.

Pay-per-lead (form doldurmaya verilen komisyon); reklâmı yayınlayan site yönlendirdiği ziyaretçinin sponsor web sitesinde doldurduğu üyelik formu, anket veya herhangi bir form üzerinden komisyon alabilir.

Pay-per-click (Tıklama üzerinden komisyon) ; Belirlenen program sitenin ziyaretçisinin reklâmı tıklaması üzerine sponsor firmanın reklâm alan siteye komisyon ödemesi esasına göre çalışır.

Pay per Sign up (Kayıt üzerinden komisyon) İşbirlikçi siteler üzerinden kazanılan üye başına ücret-lendirme yapılır.

Affiliate programlarında süper ortak önemli bir kavramdır. Bir satış ortaklığı programında, satışların %90’ını genellikle tüm ortakların yalnızca % 2 ‘si gerçekleştirir. Bu %2’lik kesime Süper Ortak10 deniyor. Süper ortaklar Affiliate Pazarlama işine ciddî bir “iş” olarak bakarlar. Etkili bir satışçı gibi çalışırlar. Affiliate Pazarlama’nın satışçıların çabalarına benzerliği üzerinde başka görüşler de var.11

Burada ağırlıklı olarak web üzerinden affiliate konusu ele alınmış olmakla birlikte, Affiliate Marketing, benzer şekilde çok değişik ürün, hizmet ve uygulamalara da uygun bir iş modelidir. Garanti Bankası’nın Bonus Card üyeliği kazandıran kart müşterilerine ödül vermesi veya cember.net de on üye getirene bir aylık altın üyelik vermesi gibi…

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu