Makaleler

Affiliate Marketing Sisteminde Başarısız Olmanın Sebebi

“Affiliate Marketing” yani satış ortaklığı sistemini etkili bir şekilde uygulamak, sizlere gerçekten tatmin edici miktarlarda paralar kazandırır. Ama maalesef ki bu yöntemi uygularken, ülkemizdeki satış ortaklarının büyük bölümü yanlış hareket ettiklerinden, istedikleri başarıya ulaşamamaktalar. Aslında bunun en önemli sebebi bu arkadaşlarımızın pazarlama ile satışı gerçekleştirme arasındaki farkı bilmemesinden kaynaklanmaktadır.

Evde İş Kurmada veya Satış Ortaklığında (Affiliate Marketing) Başarısız Olmanın 7 Büyük Sebebi
Bir cümle ile satış bir defada elimize para geçmesini sağlarken devamını getirmek oldukça zordur ve pazarlama olmadan istenilen oranda satışlar yapmanın da garantisi yoktur. Ama pazarlama kavramı satış kelimesini de içine alan bir süreçtir. Bunun “Affiliate” pazarlamadaki uygulanışına bizler satış öncesi çalışmalar diyoruz. Bu farkı belirttikten sonra ilk bu uygulamadaki eksikliği vurgulayarak neden birçok satış ortağının para kazanamadığını veya diğer bir deyişle ‘evde iş kuramadığını’ maddeler halinde inceleyelim:

1-) Satış Öncesi Uygulamaya Önem Vermemek:

Maalesef ki bu işe yeni başlayan arkadaşların birçoğu satın aldıkları ‘online’ ürün ile direkt olarak para kazanmaya başlayabileceklerini zannetmekteler. Bu yanlış ama onlara da hak veriyorum zira internette hemen hiçbir ürün kişilere çalışma yapmadan para kazanamayacaklarını vurgulamaz ya da bu bilgiyi gölgeleyerek verir. Ve bu e-para kazan ürününü alan kişide direkt olarak ‘affiliate’ sitesine üye olur ve derhal ziyaretçi çekerek satış yapmaya çalışır. Bu yanlış bir tutumdur. Bizlere satış yapmakta en etkili desteği ziyaretçilere sağladığımız gerçek ve güvenilir bilgi ve müşteri desteği sağlar. Bu çok önemli konuyu birçok “Affiliate Marketer” girişimlerinin üzerinden aylar geçtikten sonra kavrayabilirler. Satış öncesi çalışmada tanıtımını yaptığınız ürün ile ilgili bilinmeyenleri makaleleştirmeniz oldukça önemlidir. Zira zaten ürünün kendi sayfasında da aynı ürünler varken o sizin aynı şeyleri tekrarlamanızın bir anlamı yoktur. Satış öncesi çalışmada bilinmeyene odaklanmak önemlidir.

Yeterli bilgiyi sunmadığınızda satıcılar ürün sayfasına gitmeden sitenizi terk edebilir. Ayrıca bu size de bir eksi puan kazandırır çünkü ziyaretçi sizleri sadece orada yazan içerik kadar tanıyabilir ve böyle bir durumda sizlerin ‘freshman’ yani çaylak olduğunuzu düşünerek daha iyi hazırlanmış yazılara yönelme eğilimi gösterir.

2-) Sadece “Home Based Bussiness” yani “Evde İş Kur” ürünlerine odaklanmak:

Bu yanlış tutum da birçok satış ortağının hatta %90’nından fazlasının bu işten istedikleri verimi alamamasına sebep olmaktadır. Neden? Arkadaşlar internette ‘para kazan’ nişi çok yüksek rekabeti olan bir alandır yani özellikle de ‘freshman’ diye adlandırdığım arkadaşların bu ürünler konusunda bilgilerinin de olmadığını var sayarsak kazanmalarının da oldukça güç olduğunun çıkarabiliriz. Aslında bir çok para kazanma kiti kişilere online pazarlamayı kısmen öğretir ama maalesef ki benim de yaptığım gibi direkt olarak para kazanma konusunda ürünlere ortak olup o ürünü diğerlerinden farklı bir üslup kullanamadan pazarlamaya çalışır ve doğal olarak da başarısız olur. Evet, internette ‘Affiliate Marketing’ sistemi ile adete bir online eleman gibi çalışabilirsiniz ama kesinlikle bu hataya düşmeyiniz. Mesela bir para kazanma e-kitabı aldınız diyelim, önce kendi ilgi alanınızı veya meraklı olduğunuz bir konuyu düşünün ve bu doğrultuda bir kategori seçerek satın almış olduğunuz e-kitaptaki bilgileri seçtiğiniz ürünü nasıl pazarlayabileceğiniz konusunda nasıl kullanabileceğinize kafa yorun. Bunun getirisi diğerine nazaran kat ve kat daha fazla olacaktır buna emin olun.

3-) Ortağı Olunan Ürünle İlgili Yeterli Sayıda Yazı Yazmamak:

Hepinizin bildiği gibi özgün içerik web sitelerinin sıralamasında oldukça önemlidir ve bunu sağlayamadığınız takdirde üst sıralarda tutunabilmek mümkün değildir. Bu konuda internette az bir çaba ile çok uygun fiyatlara makale yazan kişiler bulabilirsiniz. Eğer yazma yeteneğinize güvenmiyorsanız kesinlikle denemenizi öneririm. Ama tabi uzman bir kişiden hizmet alacaksanız geçerli bu söylediğim.

4-) Ziyaretçilerinizin E-maillerini Gereksiz Yere Kullanmamak:

Bana kızacağınızı düşünüyorum sen daha bu yöntemi duymadın mı diye ama şu açıdan bir düşünün örnek olarak veriyorum: X-ticaret “Affiliate” sitesinin 12.000 civarında satıcısı var ve bunların çoğu bu yöntemi kullanıyor. Peki, bunun dönüp dolaşıp aynı insanlara tekrar ve tekrar ulaşması ne kadar sinir bozucu olur? Şahsen bana çok merak ettiğim konularda e-mailler gelse bile çoğu zaman açmadan siliyorum. Asla unutmayınız ki sizin amacınız sadece potansiyel müşterilere ulaşabilmek, elinizde olan e-mail adreslerini sadece bir satış uğruna kullanıp kendi değerinizi düşürmeyin, elbette iletişim kurma amaçlı olarak nadiren sizlere bilinçli olarak e-mail veren kişilere ulaşabilirsiniz. Ama bu işte yeterince profesyonelleşirseniz o zaman artık insanlara güvenilir bir şekilde bilgiler sunarak artık nette kendi işinizi kurabilirsiniz ama asla acele etmeyin az da olsa istikralı bir çalışma ile tıpkı bir online eleman gibi çalışmalarınızı yapın.

5-) Kendinize Güvenmemek:

Bu aslında hayatımızın her yerinde geçerli olan bir durumdur ve biz insanlar hayatımızda başaracağımıza inansak haklı çıkarız, başaramayacağımıza inansak başarısız oluruz. Bizim amacımız başarılı bir satış ortağı olmak ve bu nedenle ilk önce kendimize güvenmeliyiz. Ama elbette sadece inanmak da yetmeyecektir bunun için bir şeyler yapmamız şarttır. Eğer bu işte bir ‘freshman’ iseniz öncelikle “Affiliate Marketing” sisteminin mantığını kavramalısınız. Bunun üzerine inançlı bir şekilde çalışırsanız emin olun ki başarırsınız.

7-) Yanlış Ürünlere Ortak Olup Boşuna Zaman Kaybetmek:

Evet, birçoğumuz bir ürüne ortak olmadan önce doğal olarak o ürünün ortaklık oranı ve satış fiyatına dikkat ederiz. Ama çoğu zaman bizim bu ürünü ya da hizmeti pazarlayacak donanım ve bilgiye sahip olup olmadığımızı düşünmeden hareket ederiz ve kazanç da hayal olur. Bir ürüne ortak olmak için öncelikle o konuda bir ilgi, merak, bilgi sahibi olmamız gerekmektedir. Hakkında tek bir kelime bile edemediğimiz bir ürünü pazarlamamız olağanüstü bir durum olur. Yüksek talep edilen ve az sayıda temini mümkün olan ürünlere yönelin bu konuda ‘google anahtar kelime’ aracını kullanabilirsiniz.

MakaleMarketi

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu