Anasayfa / Reklamlar-Reklamcılık / Afrika’yı aratan reklam işleri

Afrika’yı aratan reklam işleriSürekli İş Bankası ve Cem Yılmaz yazmaya başladım ama yapacak bir şey yok. Çünkü neredeyse her hafta başı yeni bir Cem Yılmazlı İş Bankası reklamıyla karşılaşmaya başladık. Önce çiftçiye, köylüye yönelik Tarım Kredisi… Feza ve Evren köy kahvesine giriyorlar. Ne kahvede bir köy samimiyeti var ne de filmde Cem Yılmaz esprisi. Üstelik bu kez Cem Yılmaz, Evren’in yamağı, köylünün şamar oğlanı. Reklamın didaktik yönü ilgi seviyesini çok düşüyor. Esprisizlik beğenilirliği azaltıyor.

reklam isleri

Oysaki bir önceki Afrika filminde müthiş bir denge yakalanmıştı. Mizah, mesaj, Cem Yılmaz hepsi “cuk” oturmuştu. Ne oldu da böyle yavan bir Cem Yılmaz filmine onay verildi acaba? O kadar sık film çekince fazla metin üzerinde çalışmaya zaman kalmıyor sanırım ama bu doğru değil. Cem Yılmaz hazine. Her filmin her saniyesinde bu hâzineden azami yaralanmak lazım. Böyle iyi işlerin peşinden kötü işler gelince üzülüyorum.
İkinci film ise Bireysel Emeklilik’le ilgili. Bu reklamda da köfte ekmek, 60 voltluk ampule 60 yaş esprileri laf arasında kaybolup gidiyor. “Dayak geliyor” kısmen iyi bir bitiriş olsa da assa Afhka filmindeki Cem Yılmaz reklam filmi seviyesi yakalanmıyor. İş Bankası belki bir hafta gecikebilir ama ajansından gelen işleri biraz reddetmeyi öğrenmeli diye düşünüyorum. Düşünüyorum çünkü üzülüyorum.

N11’den ortaya karışık

E-ticaret platformu N11.com’un reklamları tam bir çorbaya döndü. Bildiğiniz üzere N11.com Doğuş Grubu’nun Güney Koreli SK Group ile birlikte kurduğu Doğuş Planet’e ait. Haziran 2012’den beri operasyonda. Önce reklamlarında Yasemin Ailen ve ‘uç uç böceği’ yer aldı. Sonra reklama Sergen Yalçın eklendi.

Şimdi de Silk&Cashmere, 3K Halı, Kemal Tanca Yönetim Kurulu üyeleri, genel müdürleri… Hepsi de N11.com’da mağaza açmışlar. Tanıklık yapıyorlar. Ama onlar yetmemiş reklama Sergen Yalçın, Yasemin Ailen ve uç uçu böceği yeniden eklemlenmiş. Üstelik de Sergen Yalçm’m verdiği mesaj e-ticaretin vermesi gereken “güven duygusuna” hiç uygun olmayan bir mesaj.

  Mazhar Alanson ve Özkan Uğur Dublajıyla Cocostar Reklamı

Stratejik olarak kanal sorunu olan ‘niş’ markalarla işbirliği yaparak onları daha geniş kitlelere ulaştırmak sağlam strateji. Ama e-tica-ret platformunda mağaza açtılar, diye de insanların kırk yılda yarattıkları markalarla kediyle farenin oynadığı gibi oynamamak lazım.

N11.com, eğer bu yolda ilerleyecekse tüm marka özünü dış iletişimde de bir gözden geçirip, ona uygun iletişim unsurlarını biraz zekice kullansa gerçekten iyi olur. Yoksa kendi yaptığı çorbada boğulacak. Doğuş Grubu, niye bu kadar kötü işlere izin veriyor anlamak zor.

Prof. Ali Atıf Bir
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Reklam Metnini Unutun Hadi Birkaç GİF Yapalım

Reklamcılar, markalı video küpleri Tenor’un arama sonuçlarına yerleştirmek için altı basamaklı meblağları gözden çıkarıyor. Sevgililer …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir