Dünyadan ve Türkiyeden Güncel Haberler

Aidatsız kredi kartlarının özellikleri

Bankalar üye işyerlerinde kullanılan aidatsız kredi kartlarına giderek daha fazla özellik ekliyor. Taksit, kampanyaya katılma, vade öteleme, puan kazanma gibi özellikler yaygınlaşıyor. Buna rağmen bu kartların kullanımı hala yaygın değil…

Aidatsız kartlara özel görevler!..

CÜZDANINIZDA aidatsız kredi kartı var mı? “Yok” dediğinizi duyar gibiyiz… Zaten rakamlar da bunu gösteriyor. Bugün Türkiye’de 28 milyonu aşan kredi kartı bulunmasına rağmen aidatsız kredi kartlarının sayısı ancak 4 milyon adet düzeyinde. Yani bugün Türki- . ye’deki kredi kartlarının sadece yüzde 7’si aidat ödenmeden kullanılan kartlardan oluşuyor.

Oysa ki bankaların kredi kartlarından aldığı aidatlar uzun yıllardan beri Türkiye’nin gündeminde ilk sıralarda. Sonunda tepkilerin boyutu öyle büyüdü ki 2014 Mayıs ayı itibariyle kredi kartı olan tüm bankalar yasal zorunluluk karşısında aidatsız kredi kartı çıkarmak zorunda kaldı.

BİRAZ YOL ALINDI AMA…

Ancak ilk çıkartılan aidatsız kartlarda klasik kredi kartlarında bulunan temel özelliklerden birçoğu bulunmuyordu. Örneğin, kart kullanıcılarının en sevdiği ve vazgeçemediği özelliklerinden olan taksitlen-dirme, taksit erteleme, kampanyalara katılma, puan kazanma, nakit çekim gibi birçok ürün aidatsız kredi kartlarında yoktu. Bu ürünü talep edenlerden ise bankalar işlem başına 2 ile 10 TL arasında para talep etti. Bu yüzden Türkiye’de aidatsız kartlar beklenen ilgiyi bir türlü görmedi. Türk halkı özellikle taksit yapmayan, kampanyalara katılmayan kredi kartına fazla rağbet göstermedi.

Ancak zaman geçtikçe bankalar aidatsız kredi kartlarına da bu temel ürünleri eklemeye başladı. Böylece ai-datsız karta sahip olanlar, bankaların anlaşma yaptığı üye işyerlerinde taksit, kampanyalara katılım, puan kazanma imkanına da kavuştular. Üstelikte herhangi bir ücret ödemeden… Ancak bu ürünlerin ‘üye işyeri’ ile sınırlı olması yine de beklenen ilgiyi yaratmadı.

YÜZDE 96’SI TAKSİTLİ

Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Soner Canko’nun verdiği bilgiye göre, bugün aidatsız kredi kartlarının yüzde 96’sı taksit imkanı sunabiliyor. Ancak aidatlı kredi kartlarının sunduğu ürünleri sınırlı da olsa kullanıcılarına sağlayan bu kartlara olan ilgi bir türlü artmıyor. Bunun iki temel nedeni var. Birincisi, kredi kartı kullanıcısının bilgi eksikliği. Yani kullanıcı aidatsız kredi kartında ücret ödemeden taksit yapma, kampanyalara katılma hatta puan kazanma özelliğinin bulunduğunu bilmiyor, ikinci neden ise kart kullanıcılarının aidatsız kartlarda bu özelliklerin ‘üye işyeri’ ile sınırlı olmasını istemiyor.

Para Dergisi olarak bu hafta bankaların ürün raflarında unutulan aidatsız kredi kartlarını yeniden gündeme getirdik. Bankacılara ücretsiz çok sayıda imkan sağlayan aidatsız kredi kartlarının sunduğu imkanları ve ürünleri sorduk…

SİNEMA VE TİYATROYA İNDİRİM

Türkiye Ekonomi Bankası yıllık kart aidatı ödemek istemeyen müşterilerine ‘TEB Sade Kart’ı öneriyor. Bankanın diğer kredi kartlarına sunduğu hafta sonu indirimli sinema ve tiyatro özelliğinin bu kartta da bulunduğunu söyleyen TEB Bireysel ve Özel Bankacılık Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Mendi, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“TEB Sade Kart ile hafta içi toplam 100 TL harcama yapan müşterilerimiz o hafta sonu yapacakları sinema veya tiyatro harcamaları için yüzde 50 indirim kazanıyor. Bir müşteri bir ayda en fazla 50 TL indirim kazanabiliyor. Söz konusu bu indirimler herhangi bir sinema veya tiyatro ile sınırlı değil, dünyadaki bütün sinema veya tiyatrolar için geçerli.”

TEB Sade Kart’ta da taksit yapma ve kampanyalara katılma özelliği bulunmuyor. Mendi, “TEB Sade Kart, taksit özelliğini sık kullanmayan, daha düşük tutarlarda harcama yapan ya da kartını çoğunlukla market ve akaryakıt gibi taksit yapılması mümkün olmayan sektörlerde kullanan müşterilerimiz için uygun” diyor.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu