Haberler

Akaryakıt İstasyonlarının Kampanya ve Konseptleri

Akaryakıt İstasyonlarında Rekabet ve Kampanyalar

Türkiye genelinde 13 bine yakın akaryakıt istasyonu var. Akaryakıt satış marjlarında daralma ve promasyon yasakları, işletme sahiplerini ek gelir yaratmaya zorluyor. Bu nedenle istasyonlarda yeme-içme mekanlarından internete kadar pek çok farklı hizmet veriliyor. Artan rekabet ortamında ayakta kalmaya çalışan şirketler, sürekli yeni konseptler geliştirerek farklılaşıyor.

Örneğin Shell, Kahve Dünyası’ndan sonra tüm dünyadaki özel sandviç markası Deli2go’yu Türkiye’ye getirirken, Kadoil bir ödeme noktası markasıyla anlaşmaya çalışıyor. Opet Nescafe ile anlaşırken, BP yeni projeleri test ediyor. Alpet ise rekabet edebilmek için yeniden yapılanma sürecinde.

akaryakit istasyonlari

SHELL DELİ2GO’YU GETİRDİ

Türkiye genelinde bin 39 istasyonla hizmet veren Shell & Turcas, yeni konsept denemelerine başlayan markalardan biri. Shell istasyonuna gelen müşterinin alışveriş deneyimini daha verimli ve keyifli bir hale dönüştürmek için yeni konseptler geliştirdiklerini ifade eden Shell & Turcas Petrol Perakende Pazarlama Müdürü Günden Yılmaz, “Kahve Dünyası ortaklığıyla geliştirdiğimiz kahve köşesinde müşterilerimizin Shell deneyimini daha keyifli bir hale getirmeyi amaçlıyoruz. Bu köşelerin şu anda dört ilde, 15 istasyonda denemeleri başladı. 2014 hedefimiz Kahve Dünyası ile işbirliğimizi genişleterek, daha fazla istasyona kahve köşesi uygulamasını getirmek” diyor. Otomatik makinelerin kullanıldığı bu köşelerde, taze kahve çekirdeklerinin öğütülmesiyle oluşturulan altı farklı ürün müşterilere sunuluyor.

“Algötür” (Take Away) alışveriş alışkanlığına yönelik bu konseptin yanı sıra Shell’in birçok ülkede çok ilgi gören hazır yiyecek markası Deli2go’yu da Türkiye’ye getirmeye hazırlandıklarını söyleyen Yılmaz, şöyle devam ediyor: “Dardanel işbirliğiyle Türk damak tadına uygun hale getirerek bazı istasyonlarda satışına başladığımız bu marka, beş günlük raf ömrü, ekmek kalitesi ve zengin içeriğiyle, karton ambalajlarıyla beğeni topluyor. Şu an Türkiye’de sekiz farklı Deli2go ürünü, altı ilde, 25 istasyonda pilot proje olarak satışa sunuldu.”

OPET NESCAFE İLE ANLAŞTI

Akaryakıt sektöründe “temiz tuvalet” kampanyasıyla hizmette farklılaşma adımını atan ilk firmalardan biri olan Opet, şimdi alternatif hizmetler sunmaya da başlayacak. Opet Pazarlama ve iletişim Grup Müdürü Timuçin Güler, bazı istasyonlara entegre edilen Bosch Car Service’ler ile her marka ve model aracın bakımının, yedek parça değişiminin garanti kapsamında ve avantajlı fiyatlarla yapıldığını söylüyor.

Nescafe ile pilot olarak bazı istasyonlara kahve sunabilecekleri alanlar eklediklerini belirten Güler, “Amacımız istasyonlarımızı akaryakıt alımı dışında da çeşitli hizmetlerin sunulduğu bir üs konseptine dönüştürmek. Bu model doğrultusunda alanında lider markalarla birlikte ilerlemek istiyoruz” diyor.

ALPET YENİDEN YAPILANIYOR
2001 yılında kurulan Alpet’in 24 saat açık market, araç yıkama gibi standart hizmetlerin yanında restoranları ve dinlenme tesisleriyle şehirlerarası yollarda hizmet veren istasyonları da bulunuyor. Bazı istasyonlarda kiosklar ile internet bağlantı hizmeti sunan şirket, müşterilerinin bu noktalardan otobüs-uçak bileti almasına, hava-yol durumu gibi bilgiler edinmesine imkan veriyor.

Alpet, hizmette farklılaşmak adına 2014 yılında yeni bir yapılanma sürecine giriyor. Ocak ayında genel müdürlük, saha, istasyon çalışanları ve bayi sahiplerinin katılımıyla konuyla ilgili bir toplantı düzenleyen şirket, 2014 yılı içinde müşterilerine yollarda arayıp bulamadıkları, gerçek ihtiyaçlarını karşılayacak hizmetler sunacak.

TOTAL MARKETLERİ YENİLEDİ

Total’in ise bünyesinde Bonjour markası bulunuyor. Rekabette öne geçebilmek için 2012’nin temmuz ayından beri tüm Bonjour marketleri Cafe Bonjour markasıyla yenileyen şirket, marketi ihtiyaçlar doğrultusunda hem adet hem de konsept olarak yeniliyor. Diğer taraftan farklı uygulamalar hayata geçiren şirket, istasyonlarında çevre dostu yeni bir araç yıkama sistemini açmaya başladı.

Kadooğlu Holding çatısı altında 2006 yılından bu yana sektörde faaliyet gösteren Kadoil, maliyetleri daha düşük tutarak tüketiciye uygun fiyatlı ürün sunarken hizmet konusunda da yeni projeler geliştirmeyi planlıyor. Tüketicinin yakıt alırken diğer zorunlu işlerini de yapabilmesi açısından ortak ödeme noktası hizmeti sağlayan şirketlerle anlaşmada son aşamaya geldiklerini söyleyen Kadoil Genel Müdür Yardımcısı Çağdaş Demirağ, “istasyonlarımızdan yakıt alırken, elektrik, su, doğalgaz ve diğer faturaları da ödeme kolaylığı sunacağız” diye konuşuyor.

Türkiye genelinde 300’iin üzerinde istasyonu bulunan Starpet, istasyonlarında zincir kafe ve restoran hizmeti vermeye hazırlanıyor. Profesyonel ekiplerle özel bir konsept üzerinde çalıştıklarını söyleyen Starpet Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Oka-lin, ilk uygulamaları Gebze, Derince, Mersin, Şamandıra ve Florya istasyonlarında başlatacaklarını ifade ediyor. Aynca istasyonları birer yaşam merkezine dönüştürmeyi hedefleyen şirket, “Aktif Nokta” uygulamasıyla elektrik, su, doğalgaz gibi faturaların ödenebileceği, futbol maçı bileti gibi biletlerin alınabileceği noktalar oluşturacak. Hatta kiosklar üzerinden kurulan bir sistemle çeşitli ürünlerin satışı yapılacak ve bu ürünler adrese teslim edilecek.

BP’NİN SÜRPRİZ PROJESİ

Türkiye genelinde 635 istasyonu ile hizmet veren BP, marketlerin yanı sıra birçok istasyonunda HGS satışı da yapıyor. Müşterilerin akaryakıt dışı ihtiyaçları ile ilgili olarak farklı projeler üzerinde çalıştıklarını söyleyen BP Türkiye Akaryakıt Satış Müdürü Yiğit Meral, planlarını şöyle anlatıyor:

“Tüketici deneyimine odaklanan ve onların ihtiyaç ve taleplerini karşılamak üzere tasarlanmış birçok yenilik 2014 gündemimizde yer alıyor. BP olarak tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de tüketicileri dinliyor, araştırmalar yapıyor ve bu doğrultuda hizmetlerimizi durmaksızın geliştiriyoruz. Şu anda test aşamasında olan farklı projeler de var. Bu projeleri en kısa zamanda müşterilerimizin hizmetine sunarak, hayatlarını kolaylaştırmaya devam edeceğiz.”

Akaryakıt Şirketleri Neler Yapıyor

Shell & Turcas: Kahve Dünyası ile anlaşarak kahve köşeleri oluşturdu. Hazır yiyecek markası Deli2go’yu Türkiye’ye getirdi.

Opet: Nescafe ile pilot olarak bazı istasyonlarda kahve sunmaya başlıyor.

Alpet: Yeniden yapılanma sürecine giren Alpet, farklı projeler üzerinde çalışıyor.

Total: Bonjour marketleri Cafe Bonjour markasıyla yeniledi, istasyonlarında çevre dostu yeni bir araç yıkama sistemini açmaya başladı.

Kadoil: Ortak ödeme noktası hizmeti sağlayan şirketlerle anlaşma aşamasında. Starpet: istasyonlarında zincir cafe ve restoran hizmeti vermeye hazırlanıyor.

BP: Test aşamasında bazı projeler üzerinde çalışıyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu