Anasayfa / İş Fikirleri / Akaryakıt İstasyonu Açmak

Akaryakıt İstasyonu Açmak
Akaryakıt istasyonu kurmak

Akaryakıt sektörüne girmek isteyen yatırımcılar için hazır bir istasyonu devralmak en kestirme yol. Ancak intifadan sonra artan rekabet bu yöntemi çok pahalı hale getirdi. Uzmanlar, yatırımcılara bunun yerine sıfırdan akaryakıt istasyonu kurmayı tavsiye ediyor. Bunun için izlenecek yolu ise şöyle özetlemek mümkün:

Akaryakıt istasyonu kurmak : 1. Önce uygun bir arsa bulunması lazım. Asgari büyüklüğü 1.600 metrekare olmalı.

Akaryakıt istasyonu kurmak : 2. İstasyon kurulacak yerin bağlı olduğu belediyeye imar planı değişikliği için müracaat edilmesi gerekiyor. Belediye önce tesis kurma, ardından da inşaat ruhsat izni veriyor.Akaryakıt istasyonu kurmak : 3. Ruhsat alınıp inşaat bittikten sonra o yer için iskan izni alınıyor. Bu işlemlerin ardından piyasadaki bir dağıtım şirketiyle anlaşma yapılıyor. Bu aşamada eldeki tüm evraklarla birlikte yine belediyeye bu kez gayri sıhhi işyeri açma ruhsat başvurusu yapılıyor.

Akaryakıt istasyonu kurmak : 4. Gayri sıhhi işyeri açma ruhsatı alındıktan sonra EPDK’ya lisans başvurusu yapılıyor ve çalışma izni alınıyor.

Akaryakıt istasyonu kurmak : 5. Bölgesine göre farklılık göstermekle birlikte, sıfırdan bir istasyon kurmanın maliyeti 3 milyon doları geçiyor. Günlük 10 bin litre akaryakıt satan bir istasyonun aylık ortalama kazancı 25 bin TL olarak hesaplanıyor. Bu durumda yatırımın geri dönüş süresi 7-8 yılı buluyor.


İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir