Başarılı Girişimcilik

Akıllı Telefonlarda E-Ticaret Yaptıran Yazılım Geliştirdi

Akıllı telefonlardan e-ticaret yaptırıyor

inomeraInomera, 2008’de yenilikçi yazılım ürünleri geliştirmek ve geliştirdiği ürünleri yurtiçi ve dışı pazarlarda başta telekom ve mobil internet olmak üzere çeşitli sektörlere sunmak amacıyla kuruldu. Boğaziçi ve İstanbul Teknik Üniversitelerinde mühendislik eğitimi alan Kaan Bingöl ve Ahmet Başaran tarafından kurulan şirket, Boğaziçi Üniversitesi Teknopark’ta bugüne kadar üç proje geliştirdi. Projelerden ikisi bulut bilişim ve mobil uygulama ve servisler alanında. Netmera.com, iPhone ve Android uygulamalarının geliştirilmesini çok kolaylaştıran ve hızlandıran bir tür bulut bilişim hizmeti sağlıyor. Platform global ölçekte 500 mobil yazılım geliştiricisi ve büyük bir telekom operatörü tarafından kullanılıyor.

Geliştirilen diğer proje ise, mobil operatörlerin farklı servislerinin (SMS tabanlı içerik servisleri veya akıllı telefonlar üzerinden sunulan hizmetler) fiyatlandırma ve abone ücretlendirme sistemlerinin yönetimini sağlıyor.

Üçüncü proje ise bir mobil e-ticaret uygulaması. Ürün, iPhone, iPad, Android, Blackberry, Nokia vb. tüm akıllı telefon ve mobil cihazlardan e-ticaret yapılmasını sağlıyor. Migros ve Turkcell tarafından kullanılıyor. Kaan Bingöl, geliştirdikleri servislerle mobil uygulamalar için depolama sorununu ortadan kaldırdıklarını belirtiyor. 2012 itibariyle 2.5 milyon TL ciroya ulaştıklarını belirten Bingöl, bunun yüzde 35’inin Almanya ve İngiltere gibi ülkelere yapılan ihracattan geldiğini söylüyor.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu